Читання, 2 клас
Тема. Робота над казкою Зірки Мензатюк «Золоте серце»
Мета: формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з літературною казкою, її автором; розширити знання про особливості структурних компонентів казки (зачин, основна частина, кінцівка), навчати їх визначати під час аналізу казки; навчати стежити за логікою описування подій; формувати вміння аналізувати вчинки персонажів твору; звернути увагу на пряме й переносне значення слів; близько до тексту за опорними словами (словами-маркерами) переказувати зміст казки; удосконалювати техніку свідомого виразного читання; розвивати мислення, увагу, уявлення, пам'ять; виховувати бажання співчувати іншим людям, допомагати їм, бути добрими і милосердними;
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: уміти висловлювати рефлексивні та оцінні судження, моделювати і прогнозувати в межах певного завдання, уміння вчитися: виконувати завдання за інструкцією; переключатися з одного виду роботи на інший;
комунікативної: уміти висловлювати свої думки; спілкуватися під час виконання завдань;
соціальної/громадянської: співпрацювати в парі, групі, планувати взаємодію з учасником спільної діяльності;
загальнокультурної: дотримувати правил поведінки на уроці.
Тип уроку: урок набуття нових знань.
Обладнання: малюнки для пояснення значення слів, модель будови тексту у вигляді потяга, частини тексту, картки зі словами-маркерами для переказу, стікери для дискусії.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров'язбережувальна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент. Вірш- автотренінг
Є до уроку підручник і зошит,
Бажання навчатись і настрій хороший.
Буду сьогодні старанно трудитись,
Щоб більше дізнатись, щоб краще навчитись.
2. Вправи зі швидкочитання ( Посібник «Читайлик»)
3. А над чим ми сьогодні будемо працювати, ми дізнаємось, коли я вам прочитаю значення цього слова.
У якому словнику можна прочитати значення слова, у орфографічному чи тлумачному?
Це розповідний народно-поетичний або писемно-літературний твір про вигадані події, вигаданих осіб, іноді за участю фантастичних сил.
4. Мотивація навчальної діяльності.
-Що таке казка? Які казки ви знаєте? Чи хотіли б познайомитись з новою казкою?
- Казки бувають народні та літературні або авторські.
ІІ. Основна частина
1. Повідомлення теми та завдань уроку
— Сьогодні ми ознайомимося з казкою, що створила сучасна українська дитяча письменниця Зірка Мензатюк. Вона в своїх творах активно розвиває рідну мову і культуру.
(Перегляд відео про письменницю)
-Скільки книжок написала письменниця?
2. Робота над казкою З. Мензатюк «Золоте серце»
1) Робота із заголовком. Вправа «Передбачення».
— Прочитайте назву казки (с. 35). Як ви її розумієте? Що означає «золоте серце»?
2) Словникова робота
Пояснення вчителем або учнями тлумачення слів, демонстрація малюнків
Персні — кільця з дорогого металу (золота, срібла), часто прикрашені коштовним камінням; каблучка, обручка
Сукня — жіночий одяг; плаття.
Середульша царівна – середня за віком.
3)Кероване читання
І частина. Виразне читання вчителем казки до слів «...заплакана жінка».
— Що, на вашу думку, відбудеться далі? Як учинить найменша царівна?
— Чому ви так уважаєте?
ІІ частина. Виразне читання вчителем казки до слів «...малі діти плачуть».
— Що буде робити далі царівна, адже у неї залишилася лише одна монета? Обґрунтуйте вашу думку.
ІІ частина. Виразне читання вчителем казки до слів «...сумну-пресумну».
— Як учинить найменша царівна тепер? Монеток у неї вже немає.
Дочитування казки вчителем до кінця.
Перевірка емоційного сприймання змісту
— Чи сподобалася казка? Що вас здивувало? вразило?
— Чи справдилися ваші очікування щодо змісту казки?
Фізкультхвилинка з LEGO ( уявіть, що ви царівни та царевичі, я одягніть корону (на голові цеглинка), походіть з нею, тепер одягніть персні, походіть з короною та перснями.
4) Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту.
Диференційоване читання.
-У яких словосполученнях слово золотий має пряме значення? У яких переносне? У якій частині (зачині, основній частині чи кінцівці) вони знаходяться?
Робота з «Читацьким колесом» (в групах). 3 хв.
(Діти складають запитання за змістом тексту).
Вправа «Обери позицію»
ТАК НІ НЕ ЗНАЮ
-Аргументуйте свою думку.
ІІІ. Рефлексія
-Чого навчає нас казка? Перекажіть її вдома батькам.