Тема. Коли щось робиш, думай і про наслідки. «Виноградар і змія» (болгарська народна казка) Складання плану твору і переказування за ним казки (с. 45-46).
Мета: ознайомити учнів з болгарською народною казкою; формувати вміння визначати дійових осіб твору, аналізувати їхні вчинки, давати за вчинками характеристику персонажам; розширити знання про особливості структурних компонентів казки (зачин, основна частина кінцівка), навчати їх визначати під час аналізу казки; навчати складати план до тексту і переказувати текст за складеним планом, стежити за логікою описування подій; формувати навички правильного, виразного і свідомого читання тексту казки; розвивати творче мислення, увагу, уявлення, пам'ять, спостережливість; збагачувати лексичний запас учнів; виховувати потребу дітей у здійсненні добрих учинків, у вияві милосердя, почуття відповідальності за свої дії;
Хід заняття
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
2. Психологічна настанова. Вправа «Спіймай настрій»
— Посміхніться один одному, «зніміть» посмішку зі свого обличчя та «киньте» своєму однокласнику (однокласниці). «Спіймайте» посмішку, «прикрасьте» нею своє обличчя. Посміхніться.
— Оберіть смайлик, що вам подобається і відповідає вашому настрою.
— Я бажаю вам бути старанними, уважними, усміхненими, творчими на уроці.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Мовленнєва розминка.
1) Робота за таблицею Шульте
2) - Прочитайте вихідний текст. А потім 2,3,4 один за вибором (без пробілів, з переставленими буквами або дзеркальний ) https://childdevelop.com.ua/generator/letters/speedreading.html#preview
- Про кого розповідається у тексті? Що цікавого ви дізналися про змій?
3) Робота над скоромовкою.
Лисеня і вовченя
Їли ласощі щодня.
Кожен мав велику ложку,
Горщик порожнів потрошку.
— Як правильно вимовляти звуки, що позначає буква «ща»?
— Вимовте чітко і швидко: [шч].
— Читаючи скоромовку, правильно вимовляйте ці звуки.
3. Повідомлення теми та завдань.
— Ми читали українські казки, а сьогодні завітаємо до сонячної країни Болгарії, розташованої на узбережжі Чорного моря. (Демонстрування на карті.) Це країна, з якою межує Україна. Люди, які мешкають у цій країні, — болгари, тому й казка — болгарська народна. Працюючи над нею, ми будемо вчитися складати план, переказувати казку, визначати головних героїв, спостерігати за їхніми вчинками і давати оцінку. Але про кого ж буде ця казка, ви дізнаєтесь, відгадавши загадки.
4. Робота над текстом казки «Виноградар і змія» (с. 45)
Робота із заголовком
— Прочитайте назву казки (с. 45). Хто ще, крім змії, є персонажем казки?
— Хто такий виноградар? Від якого слова утворилося це слово?
— Як гадаєте, про що йтиметься у творі?
2)Слухання аудіозапису казки https://www.youtube.com/watch?v=W_904trDrNQ&ab_channel=StoryHub-%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%BA%D0%B8%D0%B4%D0%BB%D1%8F%D0%B4%D0%B5%D1%82%D0%B5%D0%B9
3) Перевірка первинного сприймання змісту твору.
Перевірка емоційного сприймання змісту
— Чи справдилися ваші передбачення щодо того, про що казка?
— Що вас здивувало? Вразило? Що виявилося для вас несподіваним?
Словникова робота
· Пояснення значення слів, виконуючи інтерактивну вправу на платформі ( https://learningapps.org/display?v=p7z35qtz321 )
Виноградник — ділянка землі, засаджена виноградом.
Розгнівалась — розсердилась.
Відновити — знову почати перервані стосунки.
Купа — велика гора.
Господар — власник чогось.
Щосили — дуже сильно.
Кухоль — глиняний глечик.
Стати оддалік — стати далі, відійти.
· Читання слів на одному подиху.
щось |
дійшов |
собі |
бачиш |
оддалік |
минуло |
вкусила |
хвостата |
каміння |
відновитися |
надумавши |
розгнівалась |
Фізкультхвилинка
https://www.youtube.com/watch?v=3LAjklSXpbI&ab_channel=CreativeTeacher
4) Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту.
Читання казки учнями
Аналіз тексту за допомогою платформи learningsapp Гра «Перший мільйон» https://learningapps.org/create?new=301#preview
Бесіда з учнями
— До чого народ закликає, а що — засуджує у цій казці?
— Знайдіть і прочитайте речення, що передає головну думку казки. Чи може воно бути прислів'ям?
. Доповнення схеми (с. 46)
— Прокоментуйте свою роботу. Які наслідки мали дії батька та сина? Якими словами ви доповнили схему?
Читання казки за частинами. Робота над складанням плану (добирання заголовків до кожної частини)
— Про що йдеться в першій (другій, третій) частині?
— Який заголовок можна дібрати до неї?
(Орієнтовний план:
1) Дружба виноградаря і змії.
2) Злочин сина та його наслідки.
3) Колишня дружба не відновиться.
— Цей план буде для вас опорою під час переказування казки вдома.
Робота над прислів'ям
— Прочитайте прислів'я. Як ви його розумієте?
Зробиш добро — не кайся, вдієш лихо — начувайся.
— Чи може це прислів'я бути заголовком до прочитаної казки?
Складання характеристики героїв казки (https://learningapps.org/display?v=pmjuhoata21)
— Оберіть слова, що характеризують сина і виноградаря..
Заздрість, жорстокість, жадібність, совість, чуйність, співчуття, доброта, чесність, турбота, тепло, порядність.
Виноградар син
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Хвилинка-цікавинка
— А чи знаєте ви, що розміри змії весь час змінюються? Тварина росте, але її шкіра на відміну від людської, не встигає розтягуватися. І саме тому змія міняє шкіру, обдираючи її об гілки. Під старою шкірою вже виблискує нова.
2. Рефлексія
Інтерактивний прийом «Незакінчене речення»:
· Сьогодні я намагався(лася)...
· Найкраще мені вдалося...
· Казка мене навчила...
— Оцініть свою роботу. Якщо ви вважаєте, що могли б попрацювати краще, підійміть руки вгору. Якщо ви працювали добре — потисніть свої долоньки. Якщо ви працювали чудово — поаплодуйте собі та товаришам.
3. Домашнє завдання. Переказувати казку за складеним планом.