Урок читання "Українська народна казка "Цап і баран""

Про матеріал
Мета:продовжити ознайомлення дітей з українськими народними казками; удосконалювати вміння виділяти в тексті дійових осіб, давати їм характеристику; формувати вміння свідомо і виразно читати казку, відтворювати зміст прочитаного, вміння висловлювати свою думку; розвивати увагу, пам'ять, уяву, вміння співпрацювати в парі, групі, планувати взаємодію з учасником спільної діяльності, висловлювати рефлексивні та оцінні судження; виховувати почуття дружби, взаємодопомоги.
Перегляд файлу

Тема: Українська народна казка «Цап і баран»

Мета: продовжити ознайомлення дітей з українськими народними казками; удосконалювати вміння виділяти в тексті дійових осіб, давати їм характеристику; формувати вміння свідомо і виразно читати казку, відтворювати зміст прочитаного, вміння висловлювати свою думку; розвивати увагу, пам'ять, уяву, вміння співпрацювати в парі, групі, планувати взаємодію з учасником спільної діяльності, висловлювати рефлексивні та оцінні судження; виховувати почуття дружби, взаємодопомоги.

Обладнання: малюнки цапа та барана, вовків; ілюстрації до казки, завдання для роботи в парах, групах, аудіоказка

https://www.youtube.com/watch?v=GHpDan1X4yQ

Тип уроку: урок набуття нових знань.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

Всі мерщій сідайте, діти,

Домовляймось — не шуміти,

На уроці не дрімати,

А старанно працювати.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Артикуляційна розминка

1) Дихальні вправи.

Задуйте свічку.

Дмухніть на кульбабку.

Нагрійте долоньки.

Летить джміль.

Летить оса.

Летить комар.

2) Робота над скоромовкою.

Вовк-вовцюг вівцю волік.

Вова вовку — вила в бік.

Як завив же вовк-вовцюг,

Миттю випустив вівцю.

2. Вправа на розвиток уваги.

Розшифруйте анаграми, виділіть зайве слово, поясніть, чому ви так думаєте.

На які групи можна розділити тварин кожного стовпчика? Чому?

— Що є спільного у барана і цапа? Що їх може об'єднувати?

— Що ви знаєте про вовків?

— У яких стосунках між собою ці тварини в природі?

 Чи можна об’єднати тварин з останнього рядка кожного стовпчика?

 

абкаб               озак                  еньпів

едмівдь            озекня              яняг

акїж                 силиця             цявів

оввк                 апц                  арбан

3. Повідомлення теми та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності

— Ви вже читали багато казок. Часто тварини, які в них діють, мають певні риси.

Лисичка —..?( хитра), заєць —...?( боягуз), баран —..? (впертий),  цап — ..? (шкодливий), вовк — ..?(злий, відважний, мстивий).

—Сьогодні ми опрацюємо українську народну казку «Цап і баран» і побачимо, якими постануть у цій казці цап, баран та вовки.  Чого навчить нас ця казка.

4. Слухання аудіоказки «Цап та баран»

5. Перевірка первинного сприймання змісту твору

1) Перевірка емоційного сприймання змісту.

— Чи сподобалася казка? Чим саме?

— Що вас здивувало?

— Чи такими виявилися цап, баран і вовки, як в інших казках?

2) Словникова робота.

     Самостійне здобування інформації з підручника (с. 44) — читання значення слів: відсіля, п'ятами накивати, курінь, прибрались, ворожити, ворожбит.

     Робота в малій групі .

— З’днайте вислів із його значенням

1) ні сад, ні город за ними не вдержаться

А втекли

2) вовк роздумавсь

Б загинеш

3) із двору майнули

В не будуть рости

4) голови збудешся

Г ану вас

5) хай вам абищо з вашою компанією

Ґ втекти

6) п’ятами накивати

Д подумав, поміркував

   

 

 

 

 

 

 Підготовка до читання складних для вимови слів.Читання «луною» за вчителем.

 

Проженімо                    компанією           

ворожбита                 

не вдержаться

міркувати

Відсіля

проженімо

приятелі

куреня

закурилася

сміливіший

майнули

пилюка

думати-гадати

дрижить

— Прочитайте слова «на одному видиху» по стовпчиках.

6. Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту

1) Читання казки учнями «ланцюжком».

2) Бесіда за змістом казки.

— Хто є дійовими персонажами прочитаної казки?

— У яких стосунках були цап та баран?

— Чому їм довелося облишити свого господаря?

— Що знайшли по дорозі цап і баран?

— Кого зустріли тварини під час своєї подорожі?

— Як цап і баран врятувалися від вовків?

— Як вовки хотіли врятуватися?

— Завдяки чому цап і баран перемогли аж трьох вовків?

Фізкультхвилинка

3) Вибіркове читання. Вправа «Хто перший?».

— Знайдіть і прочитайте речення, що мають такий початок :

Були собі…                   Стали вовки …

Ох, жінко, …                 Славна, братці, …

Цап та баран …             Ще каша не кипить - …

Ідуть та йдуть …           Ліг вовк ….

Та подай…                     Вовки як схопилися….

Як побіг …                     А цап та баран …

— Зачитайте зачин.   Знайдіть кінцівку.

4) Робота в групах.

1.Складання характеристики головних персонажів. Пазл.

Відновлення малюнкового плану.

—Запишіть слова, що характеризують персонажів казки. Не втрапте в «пастку» Доберіть приклади з казки, що підтверджують ваш вибір.

     Товариський, розумний, несміливий, недружні, рішучий, дужий, недогадливі, сміливий, сильний, перелякані, недужий,  кмітливий, нерозумний, жадібний, щедрий.

https://fc.vseosvita.ua/001sgi-4cb3/001.jpgРаскраска «Стая волков»

https://kartynky.com.ua/wp-content/uploads/64546_17756.jpg           

 

 

 

 

Презентація роботи груп.

5) Робота в парах. Визначення головної думки казки.

— Складіть прислів'я, поєднавши їхні частини. Поясніть, як ви їх розумієте.

 

 

 

 

 

 

 

— Яке з прислів'їв виражає головну думку казки «Цап та баран»? (Усі три.)

— Чого саме навчає нас ця казка? Що засуджує?

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Рефлексія

Інтерактивний прийом «Незакінчене речення»

   На уроці ми читали казку...

   Головними героями казки є...

   Нас казка вчить...

   Найцікавішим для мене було...

2. Диференційоване домашнє завдання

Група А – Підготуватися до читання в особах уривка казки.

Група  Б – Підготуватися до інсценізації казки: сцену зустрічі з вовками.

Група  В – Підготувати запитання до персонажів казки. «Інтерв’ю»

docx
Додано
21 листопада 2021
Переглядів
798
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку