ознайомити учнів з проблемою походження слов'ян, їх розселення на територїї України, заняттями, суспільним та духовним життям антів; підкреслити думку, що анти були прямими предками українців; вчити учнів вмінню працювати з різними історичними джерелами, робити відповідні висновки; виховувати гордість за своїх далеких предків
Тема: Давні слов’яни. Слов’яни під час Великого переселення народів.
Мета: ознайомити учнів з проблемою походження слов’ян, їх розселення на територїї України, заняттями, суспільним та духовним життям антів; підкреслити думку, що анти були прямими предками українців; вчити учнів вмінню працювати з різними історичними джерелами, робити відповідні висновки; виховувати гордість за своїх далеких предків.
Обладнання: карта, підручник, ілюстрації.
Тип уроку: комбінований.
Структура уроку:
1.Організаційний момент
2.Повторення вивченого матеріалу.
3.Вивчення нової теми:
А) Походження слов’ян. Розселення слов’янських племен.
Б) Анти. Господарство, побут.
В) Суспільне і духовне життя слов´ян.
Г) Велике переселення народів (4-6ст.). Германські племена на території України. Гуни. Авари.
Д)Значення давньої історії для з´ясування походження українського народу,його державності, культури , зв’язків з іншими народами.
4.Закріплення.
5.Підсумки.
ХІД УРОКУ.
1.Походження слов´ян. Розселення слов´янських племен.
? Які землеробські племена проживали на території сучасної України?
Теорії походження східних слов´ян:
- міграційна
- автохтонна (місцевого населення східної Європи, прабатьківщина пн. схили Карпат, долина Вісли, та басейном Прип´яті).
До появи назви слов´ни їх наз.-«венеди»(«венети»), «анти», «склавини».
2.Анти. господарство і побут.
Самостійна робота з підручником. Чим займалися східні слов’яни?
Яке заняття в них було головним?
Якими знаряддями праці вони користувалися?
Яки відносини в них були з сусідніми народами?
Виписати основні заняття стародавніх слов’ян. Розглянути малюнок ст.64 скласти уявну подорож у слов´янське поселення.
Ранні слов´яни жили первісною суспільною общиною. Основою суспільного ладу були великі патріархальні сім’ї, як об’єднували родичів декількох поколінь. Вони вели с/г, володіли окремими господарськими будівлями, житлами і навіть невеликими поселеннями. Общини родичів жили у близьких поселеннях, що звалися «гніздами». Група таких «гнізд» об´єднувалася в союз племен.
Схема суспільного устрою ранніх слов´ян.
Патріархальна сім’я суспільні общини «гніздо» племена союз племен.
Основні культи: обожнення сил природи і культ предків. Поступово в них склався пантеон богів.
? в яких саме богів вірили слов´яни?
-Велес покровитель худоби;
-Дажбог –бог сонця;
-Перун-грому;
-Стрибог-вітру;
-Симаргл-рослиності;
Поховальний обряд передбачав спалення покійника.
4. Велике переселення народів (4-6ст.) Германські племена на території України. Гуни. Авари.
Пригадайте з всесвітньої історії Причини велекого переселення народів?
Які грецькі міста колонії утворилися в наслідок переселення?
Які племена з’явилися на території України?
Готи, вандали, гуни - теорії походження цих племен:
5.Значення давньої історії для зясування походженя українського народу,його державності,культури ,зв´язків з іншими народами.
Отже давайте підведемо підсумки нашої теми.
ЗАКРІПЛЕННЯ.
1.Коли на території України зявилися перші люди ?(800-700 тис. р.т.)
2.Назвіть племена які заселили тер. Укр.?
3.Які були основні заняття слов’ян?
4.Який був суспільний устрій слов´ян?
5.Як ви розумієте поняття «велике переселення народів»?
Д\З §.8 завдання в кінці параграфу.
2 рівень
1. Які заняття трипільців ви знаєте?
2. У чому полягає історичне значення трипільської культури?
3 рівень
1. У чому полягає суть «неолітичної революції»?
2. Складіть оповідання про духовне життя трипільців?
1 рівень
1. Які скіфи вели осілий спосіб життя?
2. Хто такі амазонки і чи були вони серед скіфів?
1 рівень
а) на початку І тис. до н.е.
б) у середині 7ст. до н.е.
в) у 5 ст. до н.е.
2. У якому році виникло Боспорське царство?
2 рівень
3 рівень