Урок "Де найкраще місце на землі? Дмитро Павличко. Узагальнення за темою."

Про матеріал

Розробка уроку на засвоєння вивчених знань. Використано багато різноманітних та цікавих завдань для групової роботи: робота над деформованим текстом, збери пазли, дерево знань і мудрості. Використано елементи НУШ.

Перегляд файлу

Тема. Де найкраще місце на землі? Д. Павличко «Де найкраще місце на землі?»                                 Вірш напам’ять. Декламуємо вірші. Блок «Перевір свої досягнення». Узагальнення за темою.

Мета. Формування ключових компетентностей : вміння вчитися –організовувати своє робоче місце, планувати свої дії ;доводити роботу до кінця; загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту; соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших, продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групі; громадянської– усвідомлення своєї належності до різних елементів природного, етносоціального й соціально-культурного середовищ; здоров’язбережувальної- володіти навичками особистої гігієни і самообслуговування; предметних компетентностей- узагальнити знання за темою «Нема без кореня рослини, а нас, людей, - без Батьківщини», формувати уявлення дітей про нашу Батьківщину, про рідний край – Черкащину; розвивати навички виразного читання, уміння висловлювати власну думку, аналізувати та робити висновки, уміння працювати в групах; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідного краю.

Обладнання: презентація до уроку, таблиці «Шульте», буквені таблиці, анаграми, роздатковий матеріал(дерева, яблука), портрет Д.Павличка, картки для роботи в групах, пазли, пісня Н Бучинської «Моя Україна».

Тип уроку: закріплення та систематизація здобутих знань.

Хід уроку

 І. Організація класу

Добрий день, діти. Ми починаємо урок читання.

 

Допитливим, цікавим будь, 

Та тільки не байдужим. 

В Країну Знань велику путь 

Долай уперто, друже.

 

Учитель. Урок - це Країна Знань, будьте ж допитливими, цікавими, але тільки не байдужими. Кожен з нас несе відповідальність за той світ, в якому  живе. 

ІІ. Робота над удосконаленням техніки читання

1. Вправи для очей

- Щоб краще сьогодні нам читати, спочатку підготуємо наші очі. Виконуємо кожну вправу 4 рази.

  Отже, вправа  “Маятник”, “стрибки”, “день-ніч”.

 

 2. Робота із числовими  таблицями Шульте

  •  Приготуйте числові таблиці Шульте.
  • За 30 с прочитайте числа в порядку зростання від 1 до 25.  Молодці!

 

 3. Гра «Впіймай слово на ґачок»

  • Пограємо у гру «Впіймай слово на ґачок». Знайдіть слово, що відрізняється від інших одним звуком. Яким?

 Калина - калина - калина – Галина – калина

Край - край – край – грай –  край – край

 

 4. Вправи на розчитування 

  • Візьміть буквені таблиці.
  •  Прочитайте  4-ий рядок з голосним Е;
  •  5-ий стовпчик  з голосним У.

 

5. Вправи на розвиток мовної догадки

 -   Увага на екран!  Прочитайте якомога більше слів на одному диханні, вставляючи пропущену букву. (4 учні) 

 

Яє…ко дор…ге охор…няє

В…сна кр…щий в…нок

 

6. Робота з анаграмами. Гра «Переплутанка»

-   Осінній вітер переплутав склади у словах. Давайте з’ясуємо значення слів.

Линака

Бавер 

 Пригадайте прислів’я, в якому вжито обидва ці  слова.

(Без верби та калини нема України)

 

 Підсумок роботи.

-  Кожна група активно працювала, тому на ваших деревах з’являться перші яблучка. - Як ви гадаєте, чому саме яблука стали винагородою за активну роботу?

(Яблука – символ знань, мудрості предків.

 

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку

 Учитель.

  • Діти, чи пов’язане це прислів’я із темою, над якою працюємо на уроках читання?
  • Яка це тема? («Нема без кореня  рослини, а нас, людей, - без Батьківщини»).
  • З вірша якого поета ці рядочки? (Миколи Чернявського)
  • Чим цікавий цей вірш, чим відрізняється від інших? (Це акровірш)
  • Що таке акровірш? (З перших букв кожного рядочку акровірша можна утворити слово). 

Сьогодні закінчуємо вивчати дану тему і опрацюємо вірш Дмтитра Павличка

 «Де найкраще місце на землі».

 

Ми дуже любимо наш край

І любим Україну,

Її лани, і зелен гай, в саду рясну калину.

Там соловейко навесні співає між гілками.

Та й ми співаємо пісні – змагається він з нами.

 

 

 

ІV. Робота над змістом вірша

1. Ознайомлення з біографією поета.

- А зараз ознайомимося з біографією Дмитро Васильович Павличко.

 

2. Робота над віршем

а) Показове читання вчителем

- Розгорніть свої підручники на с. 71. Уважно послухайте цей вірш.

- Який настрій викликав вірш? Допоможе у цьому табличка, що лежить на ваших партах. 

 Відповіді дітей

 

б) Словникова робота

- З’ясуємо значення деяких слів, що зустрічаються у вірші. 

 

Явори- дерево родини кленових

Гірські шпилі- гостра вершина гори

Здаля- з відстані.

 

в) Напівголосне читання вірша учнями

- А тепер пограємося в гру «Бджілки». Прочитайте цей вірш самостійно.

- Між ким відбувалася розмова?

- Як можна назвати розмову двох осіб? (Діалог)

- Де ж найкраще місце на землі? (Відповіді дітей)

 

г) Вибіркове читання

- Зачитайте рядки з вірша, які є відповіддю на запитання:

-  Кого зустрів на стежині хлопчик?

- Прочитайте питання, на які давало відповідь сонце. 

- Якими словами виражено головну думку твору? 

 

д) Читання вірша окремими учнями (4 учні)

- А тепер, давайте визначимо, хто в нас «Кращий читач». Читаємо за бажанням по стовпчику.

- Ви чудово попрацювали, прикріпіть ще одне яблучко на своє дерево.

 

Фізкультхвилинка.

- Для того, щоб продовжити роботу, треба трішки відпочити.

 

V. Закріплення знань за темою.

1. Робота в групах. Робота з деформованим текстом.

- Попрацюємо в групах над деформованим текстом. 

- Пропоную завдання: 

з окремих рядочків вірша скласти текст, наклеїти його на аркуш і прочитати. 

  • Діти, чи не забули ви правила роботи в групах? Спробуємо їх повторити.

 

 

 

На слайді – правила:

1. Кожна людина – особистість.

2. Поважай тих, із ким спілкуєшся.

3. Дай можливість висловитися всім у групі, уважно слухай.

4. Що вимагаєш від друга, насамперед вимагай від себе.

5. Умієш добре щось робити, навчи інших.

6. Успіху можна досягти тільки разом, у колективі.

 

  • Отже, правила пам'ятаєте, можете починати роботу.

 (Правила роботи в групах на слайді. Діти працюють в групах. Склеюють вірш.) 

У всіх людей одна святиня,

Куди не глянь, де не спитай.

Рідніша їм своя пустиня,

Аніж земний в чужині рай.

 

Перевірка: кожна група читає по порядку рядочки.

  • Прочитайте цей вірш по рядочку, що вийшло? А тепер перевірте на екрані. 
  • Давайте прочитаємо його разом. 

 

2. Відпрацювання тону висловлення.

 - Прочитати цей вірш із журбою, прочитати  урочисто.

 

3.Відпрацювання сили голосу і швидкості мовлення:

 - Подивіться на прислів’я. Прочитайте їх мовчки.

  • Відпрацюємо силу голосу і швидкість мовлення.
  • Прочитайте 1 прислів’я голосно і швидко.
  •  А 2-е – в звичайному темпі  й тихо. 

 

За рідний край життя віддай. 

Де рідний край, там і рай.

  

4.  Гра «Мікрофон»

 - Давайте пограємо у гру «Мікрофон». Продовжіть міркування: «Батьківщина - це...». - Передавайте мікрофон в групі та іншу групу. 

 

 - Батьківщина походить від слова «батько». 

- Батьківщина - це земля, на якій я народився, де народилися мої батьки, усі ми. 

- Батьківщина - це рідна мова, якої навчили мене тато і мама. 

- Батьківщина у нас єдина, як мати. 

- Батьківщина - це казки, які розповідала мені бабуся, це зелена травичка і блакитна річка Дніпро. 

- Батьківщина - це моє рідне місто, вулиця і будинок, в якому я живу.

- Батьківщина - це труд і свято, 

- Батьківщина - це мама й тато, Це твої найщиріші друзі, Це бджола у веснянім лузі.

 - Батьківщина - це рідна мова, Це дотримане чесне слово. 

-Батьківщина – це рідна школа. 

-Батьківщина – це Черкаси.

  

- Якими іншими словами можна замінити слово Батьківщина? 

- І знову ви добре працювали, тому кожній групі – по яблучку. 

 

5. Бесіда про Черкаси

   Ви сказали, що для нас Черкаси – це наша Вітчизна. Вдома ви малювали улюблений куточок рідного міста. З малюнків я бачу, що ви знаєте і любите своє місто. Черкаси вабить до себе чудовою природою, славною історією, народними традиціями. І ми з вами повинні любити своє місто, його пагорби і долини, вулиці і площі. Бо наше місто Черкаси – це частина нашої Батьківщини, яка зветься Україною.

 

 6. Робота в групах. Творча робота

 - На партах ви бачите невеличкий пазл. Спробуйте його скласти та склеїти. Не забувайте правила роботи в групах. 

(Діти працюють у групах.) 

  • Якщо група готова, можете вивісити  свої фотографії на дошку.

 

Учитель. Отже, для нас найкраще місце на землі – це Україна.

 

- А за роботу в групах – яблучка мудрості. 

 

VІ. Підсумок уроку

 - З яким віршем ознайомилися на уроці?

- Хто його автор?

- Яка головна думка вірша? 

 

- Красива наша планета Земля! Неповторна! Багато гарних місць є на Землі, пригадайте  чудеса світу і  чудеса природи .

 

- Є чудові Піраміди в Єгипті. У нас такого немає.

- Є Статуя Свободи в Америці. У нас такого немає.

- Є Статуя Христа Спасителя в Бразилії. У нас такого немає.

- Є Великий Китайський мур. У нас такого немає.

- Є Ейфелева вежа у Франції. У нас такого немає.

    

 Але ми любимо свою Україну, бо у нас є : 

- Гори – Карпати і Кримські.

Слайд 24. 

 - У нас є Чорне і Азовське моря.

 

- Є у нас  річки, озера, степи, лани

-  І ми робимо висновок: Наша Батьківщина – найкраща і ми її любимо!

 

 Командири команд вивісіть на дошку свої яблуньки. Ваші яблуньки поповнилися яблуками знань. Дякую вам за урок.

Включить музику. Звучить пісня «Моя Україна» Н.Бучинської

 

 

А тепер давайте станемо всі в коло, міцно візьмемося за руки, бо ми всі – українці  і слухаючи пісню, ви закінчите думку:

 

Гра «Продовж речення»

  На уроці мені найбільше сподобалося...

  Я вчився...

  Я дізнався...

  Мені б хотілося ще...

 

  • Ви сьогодні були просто молодці.
  • На цьому наш урок закінчено. 
  • Поаплодуємо собі.

 

 

 

 

 

docx
Додано
23 листопада 2018
Переглядів
4968
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку