Урок з літературного читання 2 клас на тему "Легкого хліба не буває. Білоруська народна казка "Легкий хліб".
Мета. Вдосконалювати навички правильного, виразного та швидкого
читання; розвивати вміння інсценізувати казку; виховувати любов до праці та шанобливе відношення до людей праці.
Урок-телепередача
«Легкого хліба не буває»
Вчитель: Крупельницька Лариса Олександрівна
вчитель вищої категорії
вчитель методист
Гімназія № 1ім.Б.Майстренка,
М. Новгород – Сіверський, Чернігівська обл..
Тема. Легкого хліба не буває. Білоруська народна казка «Легкий хліб».
Мета. Вдосконалювати навички правильного, виразного та швидкого
читання; розвивати вміння інсценізувати казку; виховувати любов до праці та шанобливе відношення до людей праці.
Матеріал до уроку.
Проектор
Хід уроку.
І. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Слайд №1
– Сьогодні в ефірі дитяча телепередача «В гостях у казки». З вами я – ведуча Лариса Олександрівна. Я рада вітати всіх присутніх у студії. Сьогодні у нашій передачі беруть участь учні 2 - Б класу, які передають всім свої вітання.
Доброго ранку! Доброго дня!
Доброго – вчора, сьогодні, щодня...
Хай не псується годинник на вежі.
Хай буде все на землі, як належить:
Сонце – як сонце, літо – як літо,
Дощик – як дощик, діти – як діти.
Кожному дому щастя бажаю
Маку – цвітіння, житу – врожаю,
Небові – миру, голубу – неба,
Кожній дитині – всього, що треба.
Хай усміхаються діти щодня.
Доброго ранку! Доброго дня!
Слайд №2
Наша передача складається з різних телестудій. Отже, сьогодні у телепередачі!
а) розвиток навичок читання у «Комп'ютерній телестудії;
б) інсценізування казки у «Театральній студії»;
в) виразне та інтонаційне читання у студії «Юних дикторів»;
г) правильне складання текстів у студії «Мудрих редакторів».
слайд №6
II. Робота в «Комп'ютерній студії»
Той, хто хоче бути справжнім актором, мусить добре пам'ятати про те, що актори повинні багато читати, швидко орієнтуватися в текстах, чітко і виразно вимовляти слова. Адже по телебаченню вас не тільки бачать, але й чують. Щоб всього цього досягти, треба багато працювати над собою. І так почнемо з правильного дихання
слайд №3
На вдиху ви маєте понюхати «квітку», а на видиху сказати спокійно, по складах слово «до – бре» потім на видиху вимовити фразу з 2-4 слів.
Вірний , як вовк
Голодний, як їжак
Неповороткий, як лисиця
Хитрий, як ведмідь
Колючий, як пес
III. Робота в групах.
Гра «Редактори»
Вправа 1. Римування. Слайд №6
Казок країна... (золота, велика, чарівна)
У гості й вас чека... (він, воно, вона)
Отож часу... (не зволікайте, не гайте, не шукайте) У подорож... (вирушайте, рушайте, ідіть)
(Кожна група зачитує свій віршик )
Перевірка домашнього завдання
Вправа 2
Поділи текст на речення (Слайд №7) (Обговорити в групах)
Наловив він риби і везе додому побачила його лисичка і схотілося їй риби попоїсти забігла вона вперед, лягла на дорозі і лежить як мертва
Вправа 3 .
Доповніть речення словами з дужок (Слайд №8 )
-Ти , бабо, печи (хліб, пироги, калач), а я поїду ( по рибу, по лисичку, по дрова)
- Наловив він ( раків, риби, зайців) і везе ( у село, на базар, додому).
Вправа 4. Роз 'єднай слова (Слайд №9)
Алисичкапотихенькупочалавикидатиізсанейрибу.
Викидалавикидалавикинулавсюрибуасамавтекла.
Вправа 5 (Слайд № 10)
Перекажіть казку з опорою на вислови.
- Жили собі………….
- Наловив дід……….
- Побачила його лисичка……..
- Узяв лисичку і поклав…….
- А лисичка потихеньку………
- Приїхав додому дід……..
- Підійшла баба до саней…….
Завдяки нашої телепередачі ми з вами побуваємо в Білорусії.
(Дівчинка одягнена в білоруський костюм.)
Дівчинка:
Добрий дзень!
Я телевидуча Кропот Оксана
я рада що ви завітали до нашої країни Білорусії. Назва держави походить від словосполучення Білая Русь. Столиця Білорусії Минськ. Межує з країнами Росією, Україною, Польшою, Літвою і Латвією.
Прапор Білорусії має червоний кольор — це кровь проліта в революцію, зелений — це весняне пробудження після зими, орнамент — цє древній символ восходящего сонця.
Досподкання! Дзякую за увагу!( на білоруській мові)
Вчитель.
Хліб. Які асоціації викликає у вас це слово?
Асоціативний кущ.
(Білий, духмяний, смачний, черствий, свіжий, корисний…..)
СЛАЙД №11
Створення проблемної ситуації. На дошці записані словосполучення:
Щоб відповісти на дане запитання, ми будемо працювати над змістом білоруської народної казки «Легкий хліб».
Рекламна пауза!
(Учні тримають хліб і книжку казка «Легкий хліб»)
Учень.
Учениця.
Фізхвилинка
Учитель.
Давайте послухаємо казку у виконанні юного диктора телебачення Руденко Юлії, а після прослуховування ви скажите
Хто, крім вовка , є героями казки? ( косар, кінь )
Вигін – частина поля, куди вигонять пасти худобу
Марудна – надокучлива
Закрасує – зацвіте
(підкова) кріплять на копита коням кованими цвяхами.
Учитель. (Навчальне завдання)
Прослідкуйте за розвитком і чергуванням подій.
Гра « Давай посперечаємось» слайд №13)
Згадаємо правило поведінки в театрі
Виховані діти мусять знати -
Під час вистави не треба жувати.
Під час вистави ти не ходи,
сиди, уважно дивись і мовчи.
Ти іншим присутнім не заважай
і гучно з сусідкою не розмовляй.
Вистава казки (Підготовленими учнями)
Вчитель. Цікаво слухати, а ще цікавіше її інсценізувати показувати на сцені, розігрувати в ролях.
Які дійові особи є казці ? (Вовк, чоловік, кінь, автор)
Будите дивитися а потім дамо характеристику дійовим особам
Характеристика дійових осіб ( слайд №14)
Робота в групах: автор, герої казки, режисер.
Гра змагання “ Хто кращий актор?”
Переказування казки ( слайди 15 - 21 )
Завершується ефір передачі «в гостях у казки»
В гостях у якої казки ми побували сьогодні?
Як ви вважаєте, чи підходить до прочитаної казки прислів’я «Праця годує, а лінь марнує»
Підсумок . слайд №22
Памятка (слайд№ 23 )
Висновок. Хліб дається нелегко, його шлях на стіл довгий, важкий, і клопіткий.
Завдання додому. Навчитися читати казку за особами