Конспект уроку «Державні символи України»
3 клас
Тема. Державні символи України
Мета. Розширити знання учнів про державні символи України, навчити розрізняти національну та державну символіки, розвивати вміння користуватися додатковою літературою, збагатити словниковий запас, виховувати патріотичні почуття, повагу до символів Української держави.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: комп’ютер, підручник «ЯДС» 3 клас, ілюстрації із зображенням державних символів України, аудіозапис Гімну України, тлумачні словники, кросворди, картки для роботи в групах.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Вступне слово вчителя.
- Діти, як називається країна де ми живемо?
- Україна - це наша ненька, отча земля. Кожна людина любить найбільше той край, де народилася і живе. Кожен пишається своєю рідною землею і завжди хоче сказати про неї найкраще
- Гра «Збери прислів’я»
Рідна земля і |
а вдома краще. |
Де не є добро, |
та вдома миліше |
За морем тепліше, |
в жмені мила. |
2. Тести
Єдиним джерелом влади в Україні є:
а) Верховна Рада України
б) Президент
в) Народ.
Державною мовою України є:
а) англійська мова;
б) російська мова;
в) українська мова.
Основний закон нашої держави це:
а) Конституція України;
б) Указ Президента України;
в) Постанова Кабінету Міністрів України.
Столицею України є місто:
а) Чернігів
б) Київ;
в) Харків.
Національні символи України- це
а) прапор, калина, рушник;
б) верба, калина, вишиванка;
в) гривня, бузок, пиріжок
3. Гра «Аукціон»
- Кожна держава має свою національну символіку.
- А що взагалі означає слово «символ»? Що це таке?
- На попередньому уроці ми з вами познайомилися з національними символами України і зараз їх згадаємо.
- Пропоную гру. Вам потрібно згадати і швидко назвати рослини - символи України. Який ряд назве останнє слово - той переможець.
- Наступне запитання: назвати славетних українців.
4. Робота з прислів’ями
- Діти, як ви розумієте значення прислів’їв «Дівчина, як у лузі калина», «Така правда, як на вербі груші?»
5. Продовж речення:
- Кожен громадянин України має право...
- Кожен громадянин України має обов’язки…
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
- Діти, ми вже знаємо всі національні символи. Але у кожній державі також є і Державні символи. І сьогодні тема нашого уроку: «Державні символи України», на якому ми поглибимо наші знання про державну символіку.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь з елементами бесіди.
- Діти, як ви гадаєте, а що є Державними символами України?
- Так, вірно. У статті 20 І розділу Конституції України записано, що
Державними символами України є Державний прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн.
Перегляд відео про Державні символи України.
2. Робота в парах з Тлумачними словниками.
- Діти, у вас на партах є Тлумачні словнички. Зараз, працюючи в парах, знайдіть тлумачення слова гімн.
- Так, гімн - це урочиста пісня. Гімном нашої держави є пісня «Ще не вмерла України». Слова написав поет Павло Чубинський ще у 1962 році. А музику -композитор Михайло Вербицький. Верховною Радою України ухвалено рішення затвердити Державним Гімном Національний Гімн зі словами лише першого куплету і приспіву.
- Конституцією України встановлено, що всі урочисті збори загальнодержавного значення розпочинаються і закінчуються Державним Гімном України.
- Як потрібно поводитися під час виконання і слухання Державного Гімну України?
- Запам’ятайте, що Гімн слухають стоячи!
3. Прослуховування запису Гімну.
- Уважно послухайте Державний Гімн України.
4. Розповідь про Герб.
а) Робота зі словниками.
- Давайте ще раз звернемося до словника і знайдемо тлумачення слова герб.
б) Розповідь учителя.
- Державний Герб України - золотий тризуб на синьому тлі.
- Це дуже старовинний знак. Він зустрічається ще за часів Київської Русі на монетах князя Володимира Великого, який жив більше тисячі років тому.
Отже, нашому гербові більше тисячі літ. Що він означає?
- Прочитайте, що написано у вашому підручнику про герб держави.
- Сьогодні на урок я принесла книгу «Україна - книга фактів». Давайте до неї звернемося.
- Також наші предки вважали, що Тризуб відображає триєдність сили, яка створила світ і життя в ньому.
Вогонь - Вода - Життя
Батько - Мати - Дитя
Мудрість - Краса - Розум
Воля - Слава - Сила
5. Фізкультхвилинка (руханка під музичний супровід)
6. Робота з підручником
- Відкрийте підручник і прочитайте про прапор.
- З’ясуйте, що означає слово прапор.
- Так що означає слово прапор?
Прапор - це полотнище певних кольорів, яке є символом держави, організації, партії.
- Які синоніми ми можемо підібрати до слова прапор?
- Що уявляє собою Державний Прапор України?
- Так як вірно казати жовто-синій чи синьо-жовтий наш прапор? Чому?
- Знайдіть у підручнику і зачитайте, як люди виявляють пошану до Державного Прапора?
V. Узагальнення і систематизація знань
1. Робота в зошитах.
- А зараз відкрийте зошит і виконайте завдання 1, 2 самостійно.
2. Робота в групах.
- Діти, давайте попрацюємо в групах. Кожній групі дано ряд слів, з яких потрібно викреслити зайве і пояснити чому?
Не забувайте про правила роботи в групі. Вмійте слухати один-одного.
3. Робота в парах
- Віднови речення.
* Коли звучить... (Гімн України) - потрібно встати, гордо і голосно співати.
* (Гімн)... напам’ять треба знати, разом з усіма співати.
* Біля... (Прапора України) зупинись, честь віддати не лінись.
* Наш... (герб) - тризуб: запам’ятай і про це не забувай.
4. Робота над загадками.
* Символ нашої держави -
Це тризуб жовто-яскравий. (Герб)
* Синє небо, жовте жито -
Цю святиню знають діти. (Прапор)
* Коли звучить він - всі встають,
До серця руку прикладають,
І вголос, й подумки співають,
І Україну прославляють. (Гімн України)
VI. Підсумок уроку. Рефлексія
- Які ви знаєте державні символи України?
- Яку назву має Гімн України?
- Як потрібно ставитися до державних символів України?
Намалюйте один із державних або народних символів України. По завершенню роботи зробимо виставку малюнків у класі.
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати статтю в підручнику.
Знайти цікаву інформацію або вірш про Герб, Прапор, Гімн України.
|
|