Узагальнити і систематизувати знання учнів з теми; домогтися засвоєння матеріалу; привити любов до слова; розвивати творчі здібності учнів.
Тип уроку: узагальнення і систематизація вивченого.
Обладнання: підручник, збірник вправ.
Урок-гра
Тема. Дієслова доконаного та недоконаного виду.
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів з теми; домогтися засвоєння матеріалу; привити любов до слова; розвивати творчі здібності учнів.
Тип уроку: узагальнення і систематизація вивченого.
Обладнання: підручник, збірник вправ.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Основний зміст роботи
Завдання 1. Пропоную утворити від певної частини мови дієслова. Наприклад:
Промінь – випромінювати
Виграє той, хто швидко дає відповідь.
Вечір – вечоріти
Шкода – шкодити
М’який – пом’якшувати
Мир – мирити
Твір – творити
Вечеря – вечеряти
Щастя – ощасливити
Завдання 2. Записати дієслова недоконаного виду. А від них утворити доконаного. Хто швидше. Програє той, хто не встиг зробити завдання, або припустився помилки.
Ховати – сховати
Гартувати – загартувати
Рятувати – врятувати
Друкувати – надрукувати
Забувати – забути
Вивчати – вивчити
Кричати – крикнути
Елемент гри «Хто більше?» Ведучий записує на дошці дієслова недоконаного виду: працювати (допрацював, відпрацював), читати, писати.
Утворити від них якнайбільше дієслів доконаного виду.
Запишіть дієслова доконаного виду. Доповніть їх, щоб вийшли приказки.
Пішов (по шерсть, а вернувся стрижений)
Написав (як курка лапою)
Виміряв (шило на швейку)
Дістав (дірку від бублика)
Віднови видові пари!
Ведучий записує на дошці.
Пари дієслівних коренів з чергуванням приголосних і голосних, пропонуючи відновити за ними видові пари:
Нос – нес (виносити – винести)
Воз – вез (возити – вивезти)
Міт – мес (замітати – замести)
Пуск – пуст (пускати – пустити)
Ско – скоч (скакати – скочити)
Вікторина.
1 завдання. Поясніть чому не можна вважати видовими парами дієслова: покидати – покидати; забігати – забігати; попадати – попадати.
2 завдання. Підберіть кілька дієслів доконаного виду з префіксом УВІ-
УВІ |
|
Кросворд
1 |
в |
и |
р |
і |
в |
н |
ю |
в |
а |
т |
и |
2 |
п |
е |
р |
е |
в |
е |
р |
т |
а |
т |
и |
3 |
п |
р |
о |
к |
и |
д |
а |
т |
и |
с |
я |
4 |
п |
е |
р |
е |
в |
о |
з |
и |
т |
и |
|
5 |
б |
р |
и |
з |
к |
а |
т |
и |
|
||
6 |
в |
и |
н |
а |
х |
о |
д |
и |
т |
и |
|
7 |
у |
т |
о |
ч |
н |
ю |
в |
а |
т |
и |
|
8 |
п |
е |
р |
е |
г |
а |
н |
я |
т |
и |
|
9 |
р |
о |
з |
г |
и |
н |
а |
т |
и |
с |
я |
10 |
в |
і |
д |
к |
р |
и |
в |
а |
т |
и |
|
11 |
п |
е |
р |
е |
й |
м |
а |
т |
и |
|
Підсумкова робота
Оголошення результатів навчальної діяльності.
Домашнє завдання
Написати твір-мініатюру на тему «Моя улюблена справа» (використати дієслова доконаного і недоконаного виду).