Дієслова-синоніми
Мета: поглиблювати знання учнів про дієслово, його синтаксичну роль; закріпити вміння виділяти дієслова в усному і писемному мовленні, добирати до дієслів синоніми; розвивати зв’язне мовлення школярів, образне мислення; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до природи, працелюбність.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Каліграфічна хвилинка
Ого аж ень ає
Під погожим тихим небом
Під дзвінкий пташиний щебет
По землі блукає квітень
І дарує усім квіти.
— Спишіть вірш, підкресліть дієслова.
— Зробіть звуко-буквений аналіз слів дзвінкий і щебет.
— Назвіть спільнокореневі слова.
2. Перевірка домашнього завдання (вправа 349, с. 147)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети уроку
— На сьогоднішньому уроці ми продовжимо працювати над дієсловом. Будемо спостерігати за роллю дієслів у реченнях, текстах, добирати до дієслів синоніми.
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 147–148)
1) Робота в парі (вправа 350, с. 147).
— Прочитайте текст. Перекажіть.
— Спишіть текст.
— Доберіть синонім до підкресленого дієслова.
— Доберіть антоніми до виділених слів, запишіть парами.
Приїхала — від’їхала;
великого — малого;
полюбила — зненавиділа;
здаля — зблизька.
2) Самостійна робота (вправа 351, с. 147–148).
— Прочитайте слова першого абзацу тексту.
— Складіть і запишіть речення зі слів першого абзацу. Підкресліть дієслова.
— Поясніть, від якого слова утворилося слово Польовичок. Доберіть до цього слова спільнокореневі слова.
2. Фізкультхвилинка
Раз — і встали.
Один — руки в боки,
Два — два підскоки.
Три — тягнем руки.
Чотири — туки-туки.
На п’яточку й носочок,
І руки донизу.
Й неначе коточок,
Пройшов по карнизу.
Всміхнулись гарнесенько,
Присіли і встали.
Малята, швидесенько
Втому прогнали.
V. Систематизація й узагальнення вивченого матеріалу
1. Робота в парі
— Спишіть. З поданих синонімів виберіть найбільш вдалий. Доберіть заголовок.
Радісно (засвітить, зігріє, засяє) весняне сонечко. По дорогах (побіжать, потечуть) веселі струмки. Лід на річці (посиніє, почорніє). (Набубнявіють, збільшаться) на деревах бруньки. З теплих країв (прилетять, прилинуть, повернуться) птахи.
2. Самостійна робота з наступною самоперевіркою з дошки
— Із ряду слів, близьких за значенням, доберіть і вставте у речення найбільш влучні.
Ліс ще ... в передранішній тиші. Тихо навкруги, мертво. Лиш де-не-де ... пташка, непевним голосом ... зі свого затишку.
Слова для довідки: дрімає, спить, куняє; прокинеться, встане, пробудиться; заспіває, обізветься, защебече, зацвірінькає.
3. Гра «Голоси тварин»
На дошці записано назви тварин. Потрібно написати, як вони подають голос.
Собака ... (гавкає);
кінь ... (ірже);
корова ... (мукає);
коза ... (мекає чи бекає);
кішка ... (нявчить);
ведмідь ... (реве);
вовк ... (виє);
свиня ... (рохкає);
курка ... (кудкудаче);
голуб ... (воркує; туркоче);
ворона ... (каркає);
сорока ... (стрекоче);
ластівка ... (щебече);
горобець ... (цвірінькає);
жаба ... (кумкає).
VІ. Підсумок уроку
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Навіщо в нашій мові вживаються дієслова-синоніми?
— З яким настроєм завершуєте сьогоднішній урок?
Збіг наш урок,
Як коротка мить.
Дуже швидко
В роботі час біжить.
І попрацювали
Ми немарно,
Бо багато знань отримали —
Це гарно!
VІІ. Домашнє завдання
Вправа 352, с. 148.