Конспект уроку української мови в 3 класі
вчителя ліцею № 14 імені Грушевського С.Ф. м. Києва
Смоловик Світлани Олександрівни
Тема: Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Розпізнавання дієслів у реченнях.
Мета: поглиблювати знання учнів про дієслово, його синтаксичну роль; закріплювати вміння виділяти дієслова в усному і писемному мовленні,добирати до дієслів синоніми і антоніми; розвивати зв’язне мовлення,образне мислення учнів; збагачувати словниковий запас; виховувати спостережливість та любов до мови.
Хід уроку
Правопис ненаголошених голосних Е, И.
м?жа
з?мля
с?стра
ч?сло
кр?ило
пл?та
1. Дієслова – синоніми.
- До нас прийшла весна. Назвіть ознаки цієї пори року.
- Закрийте очі і уявіть себе в лісі: пригріває сонечко, відчувається аромат цвіту плодових дерев, чується спів птахів, які вже повернулися з вирію.
Каліграфічна хвилинка
Жа ай йв во ор ро он но ок жайворонок
Співає, цвірінькає, заливається,защебетав, цвірінькає. (МУГИ́КАТИ,КУРНИ́КАТИ,КУРГИ́КАТИ(стиха, невиразно, собі під ніс). НА ДОШЦІ
2. Дієслова – антоніми.
IV. Практичні вправи.
1. Добір синонімів до дієслів.
Бігти - мчати, нестись, летіти;
думати - мислити, міркувати;
йти - крокувати, плентатись, сунути, шкандибати;
говорити – розмовляти, теревенити, виступати.
2. Дібрати антоніми:
Заплести – розплести,
в'янути – цвісти,
заходити – виходити,
піднімати – опускати,
з'єднувати - роз'єднувати,
загадувати - розгадувати, відгадувати.
Фізкультхвилинка.
3. Робота з деформованим текстом. Вставити дієслова (картки).
- Прочитаємо текст. Придумайте назву.
На сході … ранкова зоря. Тихо … золота пшениця в полі. Весело … маленький жайворонок. Він радісно … новий день.
4. - Давайте підсумуємо:
- Підмети виступають якою частиною мови? А присудки?
- Від якої частини мови ми ставили питання до дієслів?
1 група
(Спить, куняє, дрімає) земля під глибоким снігом.
Верби (сумують, журяться, нудьгують) над водою.
Високо в небі (посміхається, регоче, сміється) сонечко.
2 група
Радісно (засвітить, зігріє, засяє) весняне сонечко.
По дорогах(побіжать, потечуть) веселі струмки.
З теплихкраїв (прилетять, прилинуть, повернуться) птахи.
- Яке завдання здалося найцікавішим?
VІ. Домашнє завдання: с. 148 правила закріпити, впр.7.
1