Урок "Дієслово як частина мови"

Про матеріал
Ця розробка допоможе поглибити знання учнів про дієслово як частину мови та його граматичні ознаки; формувати вміння розрізняти дієслова серед інших частин мови; розвивати спостережливість, увагу, пам’ять, логічне мислення, зв’язне мовлення.
Перегляд файлу

Тема: Дієслово як частина мови

Мета:  поглибити знання учнів про дієслово як частину мови та його граматичні ознаки; формувати вміння розрізняти дієслова серед інших частин мови; розвивати спостережливість, увагу, пам’ять, логічне мислення, зв’язне мовлення; виховувати  працелюбність.

Обладнання: картки з індивідуальними завданнями, підручник (М.Д. Захарійчук, А.І. Мовчун, 2013 рік)

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

     Хід уроку

  1. Організація класу до уроку.

- Сьогодні, діти, у нас буде не звичайний урок, а урок – мандрівка. Куди і як ми будемо мандрувати, ви дізнаєтеся пізніше. А зараз давай давайте щиро та сердечно привітаємо один одного.

  1.        Діалог учителя з учнями.

- Я всміхаюсь сонечку!

- Здрастуй, золоте!

- Я всміхаюсь квіточці!

- Хай вона росте!

- Я всміхаюсь дощику!

- Лийся, мов з відра!

- Друзям посміхаюся!

- Зичу їм добра!

- То ж давайте повернемося один до одного і подаруємо своїм друзям посмішку.

  1.        Створення позитивного настрою.

- Щоб наш урок був гарним, цікавим, змістовним; щоб ви добре засвоїли знання, якими ви повинні бути на уроці?

- Активними, старанними, уважними …

- Я згодна з вами. Мені приємно вчити того, хто хоче вчитися. То ж у подорож!

  1. Актуалізація опорних знань учнів.
    1.        Каліграфічна хвилинка.

Б б ск уч дзв иб цю

 Блискуче, дзвінке, сміливе,метке –

Стрибає в криницю по свіжу водицю.

- Запишіть каліграфічно.

- Зробіть звуковий аналіз слів дзвінке, стрибає.

  1.        Робота із загадкою.

Сонце пече, липа цвіте,

Жито доспіває, коли це буває?

 - Прочитайте загадку, відгадайте.

- Які слова допомогли відгадати загадку?

  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми , мети уроку.

 Сьогодні ми починаємо вивчати ще одну частину мови. Спробуйте відгадати яку.

Зовсім спокою не маю –

То сиджу я, то кричу,

Їм, лечу, наздоганяю,

То співаю, то мовчу.

Безліч дій я називаю:

Прочитав, змалює, спить…

Кожен з вас мене питає –

«Що зробила? Що робить?»

«Що він робить?»,- поливає «

Роблять що?»,- співають нам,

 «Що робила?»,- напувала-

 Завжди відповідь я дам.

Як я звусь? Хто, друзі, скаже?

Дуже діяти люблю,

Слово це вам і підкаже,

Назву як писать мою. (Дієслово)

- Як називається частина мови, про яку йдеться в загадці?

- Правильно, цією частиною мови є дієслово. Сьогодні ми пригадаємо, що вже знаємо про дієслово.

  1. Вивчення нового матеріалу
    1.        Лінгвістична казка       

Звучить музика, заходить дівчинка - Дієслово.

- Добрий день, любі діти! Звати мене  Дієслово Я живу за тридев’ять земель, в    тридев’ятому царстві у великому королівстві Морфологія разом з іншими частинами мови. Мене називають всі самостійною, тому живу я в окремому великому замку.  Всі мене  люблять і поважають. До мене часто інші частини мови звертаються за порадою і ставлять такі запитання «Що робити?» і «Що зробити?», а у відповідь я називаю дію, яку вони повинні виконати.

    Без мене взагалі не можна уявити життя. Зі мною сонце світить, земля родить, люди працюють, діти граються, вчаться, ростуть. Я і хліб печу, і одяг шию, і у морі плаваю, і Вітчизну люблю, і міста будую, і зло караю.

-А зараз я хочу подивитися, наскільки ви були уважними і запам’ятали те, що я вам про себе розповіла.

Вчитель: - Діти, яка частина мови завітала до нас у гості? (Дієслово)

- На які питання відповідає дієслово? (Що робити? і Що зробити?)

- Що називає дієслово? (Дію предмета.)

Фізкультхвилинка.

- Виконайте всі дії разом з дієсловами, які наведені у вірші:

 Гавкає, повзе,

Дме, стрибає, йде,

Шиє, на сопілці грає,

Білить пензлем, підмітає.

Варить, пиляє, присідає,

 Скаче, щулиться, літає.

 Б’є, пестить, кружляє, спить.

 На засіданні сидить.

  1.        Робота в групах

 Вправа 337, с. 141.

- Прочитайте текст. Перекажіть. Спишіть текст.

 1 група.

- Підкресліть дієслова в першому й другому абзацах тексту. Поставте до них питання.

  1. група.  

- Покажіть зв’язок слів у реченнях третього абзацу. Поставте питання до виділених дієслів.

  1.        Робота в парах.

 Вправа 338,с.142.

- Прочитайте текст. Перекажіть.

- Спишіть текст. Підкресліть дієслова, поставте до них питання.

  1. Узагальнення й систематизація отриманих знань
    1.        Гра «Упіймай дієслово» 

Учитель читає вірш. Учні, почувши дієслово, плещуть у долоні. ПРОКИДАЙСЯ

Тільки сонце встане

Тихенько до віконця,

Ти підстав свою долоньку

Під промінчик ніжний сонця.

Прибери мерщій в кімнатці,

Й чистим, вмитим, за сніданком

Привітайся до матусі:

— Рідна, з добрим ранком!

Потім радісним, привітним

Поспішай до трав, до квітів,

А щоб день минув немарно

— З усіма поводься гарно.

  1.        Робота з індивідуальними картками

Постановка проблеми
 Під час читання тексту учні вставляють пропущені дієслова та записують відредагований текст. Під час запису тексту вставляють пропущені дієслова. За потреби можна користуватися довідкою.

 

Завдання: прочитати поданий текст. Чого в ньому не вистачає? Відредагуйте текст, а потім спишіть.

Картка 1
___________ весна. Сонце ________все вище. Земля ___________від снігу.
______________ струмки. На деревах бруньки.
 

Слова для довідок: з’являються, підіймається, течуть, звільняється, настала.

  1.  Підсумок уроку.

- Яку частину мови вивчали на уроці?

- Що називає дієслово?

- На які питання відповідає?

  1. Домашнє завдання.

 С. 142, вправа 339.

docx
Додано
31 січня 2019
Переглядів
2309
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку