Тема. Дієслова I і II дієвідмін. Букви е, и в особових закінченнях дієслів
I і II дієвідмін.(Слайд 1)
Мета: поглибити знання учнів про дієслова I і II дієвідмін, пояснити правопис особових закінчень дієслів; формувати вміння розрізняти дієслова I і II дієвідмін, правильно писати особові закінчення; розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення; виховувати повагу до народнопоетичних символів України
Хід уроку
I.Організаційний момент.
II.Актуалізація опорних знань.
Мовна розминка
Переписати речення, вставляючи пропущені букви, розставляючи розділові знаки.
Українці поважают.. і б(е,и)режут.. наші символи бат..ківс..ку хату мат(е,и)ринс..ку пісню св…ятий хліб виш(е,и)тий рушник ч(е,и)рвону калину
Теоритична розминка
III. Оголошення теми, мети уроку.
IV. Робота над темою уроку.
Пояснення нового матеріалу
Дієслова теперішнього та майбутнього часу (крім складеної форми) поділяються на дві дієвідміни - першу й другу
I дієвідміна II дієвідміна
-уть (-ють) - ать (-ять)
в усіх особових закінченнях дієслів
е (и) и (ї) (Слайд 2)
Робота з підручником (с.40-41)
Вправа «Стежками народної символіки» (усно)
2. Хліб належить до особливо шанованих символів українського народу. В Україні хліб-сіль на вишитому рушнику - то найвища ознака гостинності народу. А найбільшою святістю вважався хліб на столі.
Спостереження-дослідження
Записати дієслова у 2 колонки:
1. I дієвідміна
2. II дієвідміна
Вирости, говорити, радіти, написати, шуміти, зустріти, любити, стояти,боротися, колоти, сопіти.
Запам’ятай! Дієслова колоти, боротися, полоти, хотіти, іржати, сопіти, гудіти, ревіти, сипати належать до I дієвідміни (Слайд 10)
Вправа 114
(вставити пропущені літери е(є), и(ї)) (Слайд 11)
Відремонтуй слова (Слайди 17-18)
Знайти дієслова, у яких допущено помилки, записати правильно
1.Мовчете, лежить, кажеш, сваришся.
2.Мрієте, аплодуєте, ловете, чекаєте.
3.Полиш, сиплеш, пишеш, клеїш.
Пояснювальний диктант
Записати речення, зробити його синтаксичний розбір.
Ми любимо нашу Україну, шануємо її звичаї і ,звичайно ж, вивчаємо рідну мову.
Зробити морфологічний розбір дієслова любити
Фразеологічна хвилинка (Слайди 27-28)
Відновити фразеологічні звороти, правильно утворивши дієслівні форми
На дорозі (не валятися), (не виходити) з голови, снігу взимку (не випросити) як мерзле (горіти), (виростати) крила.
Із 2 фразеологізмами (на вибір) скласти речення
V. Підсумок уроку
VI. Домашнє завдання (Слайд 29)
Вивчити 12 , виконати впр.115, * записати 6 прислів’їв, визначити в дієсловах вид, час, дієвідміну, число, особу
ПОГОДЖЕНО
Заступник директора
з навчально-виховної роботи
.........................Л.А.Чернишева
… ….........................2017 року
Відкритий урок
з української мови у 7-Б класі
«Дієслова I і II дієвідмін. Букви е, и в особових закінченнях дієслів I і II дієвідмін»
Підготувала і провела
учитель української мови
і літератури
Король Наталія Миколаївна
Вправа «Стежками народної символіки» (усно)
2. Хліб належить до особливо шанованих символів українського народу. В Україні хліб-сіль на вишитому рушнику - то найвища ознака гостинності народу. А найбільшою святістю вважався хліб на столі.
Спостереження-дослідження
Записати дієслова у 2 колонки:
1. I дієвідміна
2. II дієвідміна
Вирости, говорити, радіти, написати, шуміти, зустріти, любити, стояти,боротися, колоти, сопіти.
Запам’ятай! Дієслова колоти, боротися, полоти, хотіти, іржати, сопіти, гудіти, ревіти, сипати належать до I дієвідміни
Відремонтуй слова
Знайти дієслова, у яких допущено помилки, записати правильно
1.Мовчете, лежить, кажеш, сваришся.
2.Мрієте, аплодуєте, ловете, чекаєте.
3.Полиш, сиплеш, пишеш, клеїш.
Фразеологічна хвилинка
Відновити фразеологічні звороти, правильно утворивши дієслівні форми
На дорозі (не валятися), (не виходити) з голови, снігу взимку (не випросити) як мерзле (горіти), (виростати) крила.
Із 2 фразеологізмами (на вибір) скласти речення