План-конспект
Відкритого заняття з групою дітей 2-го класу
DS:Дисграфія ,обумовлена несформованістю фонематичних процесів та мовленнєвого аналізу та синтезу.
Тема: Диференціація звуків та букв ДЗ-Ц в словах ,реченнях.
Лексична тема : «Свято Великодня»
Мета: -закріпити вміння розрізняти приголосні букви та звуки ДЗ-Ц в словах ,реченнях.
-розвивати фонематичний слух,пам’ять ,мислення , зв’язне мовлення.
-розвивати навички виразного плавного читання.
-формувати мовленнєву компетентність .
-виховувати повагу до традицій свого народу, любов до рідного краю; поглибити і розширити знання дітей про свято Великодня
Обладнання: демонстрація букв ДЗ,Ц, мовний матеріал ,звукові лінійки ,предметні малюнки ,сюжетний малюнок , фішки ,кросворд , великодній віночок із завданнями ,писанки , крашанки ,паска.
1.Організаційний момент
-Діти! У народі кажуть «Добрий гість -дому радість». Сподіваюсь ,що ви ,як і я ,раді нашим гостям. Подаруйте їм свою посмішку , побажайте доброго дня.
1.Мотивація
Усі сідайте тихо,діти.
Домовляймось -не шуміти ,
Руку гарно піднімати ,
Чітко в лад відповідати.
-Скажемо наш девіз :
ЩОБ УСПІХ МАТИ ,ТРЕБА ДОБРЕ ПРАЦЮВАТИ !
Повідомлення теми заняття.
-Сьогодні ми будемо чітко вимовляти всі звуки ,виділяти дзвінкі та глухі приголосні в словах і реченнях.
-А визначити над якими буквами та звуками ми будемо працювати ,нам допоможуть загадки.
1. Є чарівник у школі в нас ,
А ну впізнайте ,хто він?
Озветься- тиша йде у клас,
Озветься ще раз- гомін.
Щоб не спізнитись на урок ,
Нам голос подає…(дзвінок)
-Який перший звук в цьому слові?
-Правильно, {ДЗ}. (На дошці буквосполучення ДЗ)
Вдень по небу гуляє ,а ввечері на землю сідає . (Сонце)
-Який четвертий звук?
-Правильно , {Ц}. (На дошці буква Ц).
-Так які 2 звуки мі будемо вчитися розрізняти ? {ДЗ} та {Ц }
Основна частина
1.Актуалізація та корекція опорних знань учнів
Порівняльна характеристика
-Дайте характеристику звука {ДЗ}
Покладіть руку на шию і послухайте та відчуйте ,чи вібрують голосові зв’язки.
Так , {ДЗ}- дзвінкий
А {Ц} ? – глухий.
-А тепер співставимо обидва звука .
Чим відрізняються один від одного ?
А)глухістю та дзвінкістю ;
Б){Ц}-записується однією буквою ,а {ДЗ}-двома .
-Це усі повинні знати -їх не можна роз’єднати .
Відзначаємо їх чим ? Літер дві ,а звук один.
-А що спільного між ними ?
А)обидва звука приголосні;
Б)свистячі
-А чим взагалі звук відрізняється від букви ?
-Звуки ми чуємо і вимовляємо ,а букви бачимо і пишемо.
Розкрийте зошити ,запишіть число
1.Записати опозиційні букви :
ДЗА, ЦА, ДЗУ , ЦЕ, ЦІ, ДЗЮ, ДЗЕ , ЦЕ, ДЗО, ЦЮ, ЦА
2.Робота з предметними малюнками.
Підняти відповідну букву/буквосполучення / та назвати порядковий номер букви в словах за допомогою звукової лінійки.
Дзвінок, цукор , цифра , дзеркало , цибуля , кукурудза , яйце ,кільце
3.Вступна бесіда
-Ми проводимо наше заняття напередодні великого свята. В народі його називають Великоднем. Це надзвичайне і світле свято.Навіть церковний передзвін в цей день звучить якось особливо.
(Діти слухають передзвони )
Давайте прочитаємо вірш
Задзвонив воскресний дзвін ,
І розкрились квіти-
Йде народ з усіх сторін-
Як же не радіти ,що Христос Воскрес для нас,
Сонце засіяло.
Що настав весняний час ,зла-зими не стало.
-Випишіть з цього вірша слова, в яких зустрічаються буквосполучення ДЗ та буква Ц. Підкреслити їх , відповідно ДЗ- зеленим кольором , тому що він дзвінкий , а Ц-олівцем синього кольору ,бо він глухий.
4.Зробити звуко-буквений аналіз слова
ДЗВІН
(Поставити наголос. Визначити скільки складів і чому ? Скільки голосних та приголосних ? Скільки букв та звуків ?)
Перевірка
5.Фізкультхвилинка
6.Робота з картками
Що за дивнії яєчка
Наша курочка знесла!
Намальоване гніздечко
Ще й пташиночка мала ,
Навкруги -барвисті квіти ,
Жовті ,сині , гілочки …
Чи, здогадуєтесь ,діти,
Шо це ?... (Писанки )
Не можна уявити собі великодніх свят без барвистих різнокольорових писанок. У жодного народу немає таких прекрасних мальовничих писанок , як в українців.
-Підійдіть ,будь ласка ,зніміть писанки -картки.
-Потрібно вставити пропущені букви ДЗ або Ц та розташувати ці слова в два стовпчика : в перший зі звуком {ДЗ}, в другий -зі звуком {Ц}.
Молоде_ь Кіль_е
По_вонив Пере_він
Сон_е _ьоб
«
7.Гра «Слово читай і прикметник добирай »
Свято червоне
День гарна
Дзвін весняне
Пісні святковий
Паска воскресний
8.Складання «Асоціативного куща »
На дошці малюнок «Великдень»
Подумайте ,з чим у вас асоціюється слово «Великдень »? Які ви знаєте традиції святкування ?
Складіть речення з цими словами і саме найкраще ми запишемо .
Підкреслити літери ДЗ та Ц.
9. Антистресовий кінезіологічний комплекс вправ.
Ви так старанно писали,що ваші пальці ,мабуть ,стомилися. Тому давайте зараз зробимо масаж для них . Візьміть в руки барвисте яйце , помилуйтеся красою , різноманіттю орнаменту.
Наша писанка-краса
Мандрувати здавна звикла.
То ліворуч помандрує –
Своїх друзів всіх здивує.
А праворуч поверне -з ними
Разом потанцює.
Далі йде вона у гори,
В гори і долини.
Там квіточку зустріне.
Зустріне -посміхнеться й
Додому повернеться .
Зарядка для очей.
10.Бліц-вікторина
-Чим візрізняється писанка від звичайного яйця?
-Коли не можна писати писанки ?
-Які ви знаєте різновиди пасхальних яєць ?
11.Святковий кросворд
1. Розквітають квіточки , веселяться діточки .
Прийшла до нас чарівна … (весна)
2.Маленьке ,кругленьке ,зі столу впало ,нема таких ковалів ,щоб його скувало …(яйце)
3. Який брудний ти є- таким тебе й покаже , і без усяких слів про чистоту тобі усе розкаже(дзеркало)
4.Ребус ПИсанки
5.Група учнів у школі ,які навчаються в одному кабінеті в один і той же час … (клас )
6.Ребус ДЗ вінок
7.Котилося, веселилося . А впало -всю ніч проспало…(сонце)
8.Ребус ДИтинА
9.Що за гість ,що темноту їсть ? … ( день)
12.Підсумок заняття
На цьому занятті ми вчилися розрізняти звуки ДЗ та Ц
Атрибутами нашого свята є паска, крашанки та писанки ,які символізують вічність життя на землі. То ж і я вам дякую за приємне спілкування на занятті.
Побажання гостям
Вам щиро дякуємо всі,
Що ви прийшли на свято,
І хочемо побажати від душі
Здоров’я ,радості багато.