Трофимова Ольга Миколаївна
Вчитель хімії , спеціаліст вищої категорії
КЗО « СЗШ №35» ДМР
м . Дніпро
Розробка уроку - Хімія 8 клас
ТЕМА 4. ОСНОВНІ КЛАСИ НЕОРГАНІЧНИХ СПОЛУК
УРОК 50. СОЛІ: ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ, ПОШИРЕНІСТЬ та ЗАСТОСУВАННЯ.
Мета уроку: сформувати уявлення про фізичні властивості солей , їх поширеність у природі , значення солей в житті людини .
Продовжити формування навичок складання формул солей за їх назвою. Розвивати логічне мислення.
Обладнання: таблиця розчинності , Періодична система хімічних елементів
Д.І . Менделєєва, зразки солей.
Базові поняття та терміни : кислоти ,основи ,солі ,кислотний залишок, фізичні властивості.
Тип уроку. комбінований.
Методи навчання: пояснювально-ілюстрований – бесіда, розповідь;
практичні – виконання завдань та вправ; ігрові ; методи контролю.
Домашнє завдання:
підручник « Хімія 8 клас Григорович 2021» параграф №35, завдання 2-6.
Виконати навчальний проект № 4 « Сполуки основних класів у будівництві та побуті.» , №5 « Хімічний склад і використання мінералів.»
(https://shkola.in.ua/1970-khimiia-8-klas-hryhorovych-2021.html )
Хід уроку.
І. Організаційний етап.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Бесіда
IV. Вивчення нового матеріалу.
Йоні кристалічні ґратки, які мають більшість солей, обумовлюють їхні фізичні властивості. Всі солі — тверді, за здатністю розчинятися у воді поділені на розчинні, малорозчинні та нерозчинні. Щоб дізнатися про розчинність тієї чи іншої солі , можна користуватися таблицею розчинності солей у воді. Солі мають високі температури плавлення і часто не мають запаху. Деякі солі мають забарвлення. Багато солей є безбарвними речовинами, але деякі мають характерний колір .
Наприклад , ферум ( ІІ) сульфат має зелений колір,
ферум ( ІІІ) хлорид – темно –червоний, а калій хромат – яскраво – жовтий.
Демонстрація – зразки солей.
Завдання : із переліку запропонованих вам солей знайди пару .
( https://learningapps.org/4811403 )
Демонстрація презентації –
( https://gdz4you.com/prezentaciyi/himiya/soli-v-pryrodi-19263/)
Поширеність у природі.
Солі посідають друге місце після оксидів за поширеністю в літосфері Землі.
Назва солі |
Місце розташування в Україні. |
Натрій хлорид
|
Крим, Донбас, морська вода |
Калій хлорид
|
Калуш, Солотвино |
Кальцій сульфат
|
Придністров’я |
Барій сульфат
|
Закарпаття |
Кальцій карбонат
|
Крим, Донбас, Закарпаття |
Застосування солей.
Назва солі |
Застосування |
Натрій хлорид
|
Харчова добавка, 0,9 % розчин використовують у медицині, називають фізіологічним |
Калій хлорид
|
Мінеральне добриво |
Барій сульфат
|
Використовується в рентгеноскопії шлунку |
Калій бромід
|
Входить до складу заспокійливих лікарських препаратів |
Калій йодид
|
Профілактика ендокринних захворювань |
Купрум(ІІ) сульфат |
Захист рослин |
Кальцій сульфат |
Будівельний матеріал, використовують у медицині (гіпс, алебастр) |
Натрій карбонат
|
Використовується для виготовлення скла, паперу, тканин, миловаріння |
Кальцій ортофосфат |
Для одержання ортофосфатної кислоти |
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Учні виконують завдання в зошитах, один-два учні працюють біля дошки.
1. Установіть співвідношення мас елементів у купрум (ІІ) сульфаті.
2. Обчисліть масові частки елементів у кальцій карбонаті.
3. Складіть формули солі з такими масовими частками елементів:
✓ 32,3 % Натрію;
✓ 22,5 % Сульфуру;
✓ 45,2 % Оксигену.
VI. Підсумок уроку.
Оцінювання учнів.
Висновки.
VII. Домашнє завдання.
Інструктаж з виконання домашнього завдання.
Творче завдання – скласти казку про сіль.