Урок української мови в 2 класі.
Л. О. Онищенко, спеціаліст вищої категорії , середня загальноосвітня школа № 13, м. Новомосковська , Дніпропетровської області .
Тема : Добирання заголовків. Вправляння у стислому переказуванні тексту
Мета: Формувати в учнів ключові компетентності:
вміння вчитися: доводити роботу до кінця;
загальнокультурну: вміння усно і письмово висловлювати й тлумачити понят тя, думки, почуття, факти та погляди (через слухання, говоріння, читання, пись мо);
інформаційно-комунікативну: володіти і оперувати інформацією;
соціальну: підтримувати та керувати власними взаєминами з іншими;
здоров’язбережувальну: удосконалвати фізичну, соціальну та духовну складові здоров’я;
Формувати освітні компетентності:
розширювати уявлення учнів про текст, вчити добирати заголовки до текстів, встановлювати їхню відповідність змісту того чи іншого тексту, сприяти інте
лектуальному, моральному, соціокультурному та естетичному розвитку особи стості;
розвивати словниковий запас, усне мовлення, вміння будувати зв'язні висловлю
вання;
виховувати любов до книги і бажання берегти її.
Тип уроку: подорож
Обладнання: виставка книг, «Пам’ятка» про збереження книг, картки із завдан нями для груп, 5 художніх книг, емблеми, медалі: «Кращий читач» та «Книго -
люб», « Дерево успіху», листя з клеючою основою, підручник «Українська мо- ва»,2 клас ,автори М.С.Вашуленко, С.Г. Дубовик.
ХІД УРОКУ
Щоб почати нам урок ,
Пролунав шкільний дзвінок.
Будем гарно працювати,
Щоб мову рідну добре знати.
Вправа «Барометр настрою»
Очікування вчителя, та дітей.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Робота над загадкою
Не кущ, а з листочками. Не сорочка, а зшита. Не людина, а всіх научає. (Книжка)
Метод «Асоціативний кущ»
Книжка-
III МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ.
Бібліотекар нашої школи допомогла нам організувати цю виставку і допоможе нам працювати на сьогоднішньому уроці.
На уроці ми будемо вчитися добирати заголовки до текстів, та переказувати текст. А ще ми помандруємо сторінками нової, цікавої і повчальної книги. Бо са ме книга – наш друг і порадник на уроці, саме книга відкриває нам нові таємни ці української мови і може допомогти дізнатися щось нове і пригадати вивчене.
Сторінка «Каліграфічна»
Хвилинка каліграфії
Кни ги книги
Любіть і бережіть книгу!
Сторінка «Запитання – відповіді»
Метод «Мозкова атака»
Пам’ятайте!(алгоритм дії)
Заголовок повинен відповідати змісту тексту. Прочитавши заголовок, людина має зрозуміти, про що, або про кого йтиметься.
Вікторина « З якої казки?»
— Назвіть казку за малюнком? («Колобок», « Івасик Телесик») Про кого вони?
— Як ви думаєте, чому казка має саме такий заголовок?
IV ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Сторінка « Театральна»
Інсценізація:
Книга: Ой-ой-ой!
Не маю сили!
Ви на мене наступили!
Вчитель: Що це тут валяється? Книжка виявляється!
Книга: Я подерта, я потерта.
Кінчики зігнуті, сторінки пом'яті. Він мене скалічив, а тепер не лічить. Люди скажуть: Ой, чия ти? Як тепер тебе читати?
Вчитель: Скільки ми читали книг, а не бачили таких.
Книга: Я терпіть не маю сили.
Вчитель: Хто ж господар твій?
Книга: Андрій.
Вчитель: 3 нашого класу?
Книга: Я сама не знаю. Коли не соромиться, то нехай сам признається.
Вчитель: В нашому класі таких учнів немає. Але я здогадалася хто образив нашу книжечку.Це хлопчик Гриць.
Перегляд уривка з мультфільма «Грицькові пригоди»
Учениця: Книжечко, залишайся з нами. Ми тебе полікуємо.Діти нашого класу знають, що з книгами потрібно дружити, берегти, адже вони багато про що можуть нам розповісти, багато чого навчити.
Сторінка «Доброти»
Вчитель: А як допомогти тобі, любо книжечко, нам допоможе впр.209 на
стр. 80.
Виконання вправи 209 (с 80) Робота в парах.
- Доведіть, що це текст. ( Метод « Прес»)
- Розкажіть, про яку лікарню йдеться в тексті.
- Із завдання 3 доберіть заголовок до тексту. Поясніть свій вибір.
- Складіть і запишіть речення про те, що влаштували учні в школі.
(Учні в школі влаштували книжкову лікарню.)
- Щоб книги не потрапляли до лікарні необхідно дотримуватися правил.
Пам’ятка « Бережи книгу»(Створена на уроці розвитку зв’язного мовле
ння.)
Сторінка « Веселинка»
Треба добре відпочити,
Щоб нового ще навчитись.
Танцювали. Відпочили.
І за парти знову сіли.
Сторінка « Пізнавальна»
1) Виконання вправи 211 (ст. 81). Вправляння у стислому переказуванні тексту
— Прочитайте текст.
— Що означає слово бібліотека?
— Коротко розкажіть, про що йдеться в тексті.
— Доберіть заголовок.
— Закінчіть речення та запишіть його в зошити.
Слова у ній, їх ужито в тексті замість слів ....... (бібліотека, книги).
2) Ознайомлення з правилом зв'язку речень у тексті [ст.. 81)
— Чому потрібно уникати повторень одного й того самого слова у тексті ?
Сторінка « Творчих і кмітливих»
Робота в групах. Різнорівневі завдання.
« Дослідники »
(Учні з високим та достатнім рівнем знань працюють самостійно.)
Прочитайте текст.
— Доберіть заголовок з поданих варіантів.
— Обґрунтуйте свою відповідь.
Уже осінь. Білочка готується до зими. Цілий день вона носить жолуді» горіхи. Сушить і складає їх у своєму дуплі. З такими запасами не страшно звірятку взимку.
а) Білочка.
б) Осінь.
в) Осінні клопоти.
г) Скоро зима.
« Народознавці.»
(Учні з достатнім рівнем знань працюють самостійно.)
Скласти прислів’я.
Книги - ключ (до знань).
Одна книга - (тисячі людей навчає).
Пояснити зміст.
«Актори.»
(Учні з середнім рівнем знань працюють з бібліотекарем.)
Навчальний діалог «У бібліотеці»
Уявіть, що ви прийшли в бібліотеку. Вам необхідно обміняти книгу.
Складіть діалог за опорними словами та словосполученнями. (Здати, прочитав, сподобалася, найбільше сподобались, малюнки, причитати, про тварин, вибирай, на полиці)
- До слова запрошуєть бібліотекар школи.
Хвилинка-цікавинка:
Найменша «бібліотека» в світі — в індійському місті Амрістарі. В ній
зберігається... од-на книга.
Одна з найбільших дитячих бібліотек сьогодення — бібліотека-музей ім. А. Гайдара, що знаходиться недалеко від Канева.
Однією з найменших у світі книг вважається “Кобзар” Тараса Шевченка, створе ний українським мікрогравером Миколою Сядристим. Книжка має 12 сторінок, кожна з них 0,6 квадратних міліметра. Перегортати сторінки можна тільки загос треним кінчиком людської волосини. Книжка зшита павутинкою завтовшки 0,002 мм. Обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника. Її прикрашає портрет
Тараса Шевченка, а також зображена хата, в якій він народився. На малесень - ких листках через мікроскоп можна прочитати 75 рядків невмирущих поезій поета.
«Книголюби.»
(Учні з середнім та достатнім рівнем знань працюють самостійно)
Бесіда за вправою 210 (с.81)
— Які книги ви любите читати?(Коротка розповідь)
« Бібліотекарі»
(Учні з низьким рівнем знань працюють із вчителем.)
Створити бібліотеку.(Розставити книги в алфавітному порядку.)
Гра «Зоряний час» (для гостей)
Відшукайте в слові бібліотекар інші слова. (Літо, біб, літак, лікар, рак, бібліотека, лак, орел, ріка, рік, токар, корал, бокал, білет, Кіра, тека, Ікар,)
Сторінка «Вузлик на пам'ять»
-Що повинен відображати заголовок?
-Яка книга допомагала нам отримувати нові знання на сьогоднішньому уроці?
Метод «Незакінчені речення.»
-. Закінчити речення: Любіть і бережіть книгу! Вона —( ваш друг.)
- Хто ж з учнів нашого класу виявився найкращим другом книгам?
Бібліотекар (результати перевірки підручників та вручення медалей)
Мутфільм «Бібліотечна пісенька»
VII ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
ст. 81, вправа 212.
— Прочитайте і запишіть прислів'я про книгу.
— Спробуйте пояснити їх значення.
Для сильних учнів:
- Знайдіть інші прислів'я і загадки про книгу.
VIII Оцінювання . Вправа «Дерево успіху»
Вправа «Барометр настрою»
Прочитайте текст.
— Доберіть заголовок з поданих варіантів.
— Обґрунтуйте свою відповідь.
Уже осінь. Білочка готується до зими. Цілий день вона носить жолуді» горіхи. Сушить і складає їх у своєму дуплі. З такими запасами не страшно звірятку взимку.
а) Білочка.
б) Осінь.
в) Осінні клопоти.
г) Скоро зима.
Г) . Складіть діалог «У бібліотеці»
Уявіть, що ви прийшли в бібліотеку. Вам необхідно обміняти книгу.
Складіть діалог за опорними словами та словосполученнями. (Здати, прочитав, сподобалася, найбільше сподобались, малюнки, причитати, про тварин, вибирай, на полиці)
Гра «Зоряний час»
Відшукайте в слові бібліотекар інші слова.
Гра «Зоряний час»
Відшукайте в слові бібліотекар інші слова.
Гра «Зоряний час»
Відшукайте в слові бібліотекар інші слова.