Урок "Добро та зло - вічне питання »

Про матеріал
- Навчити дітей розрізняти добро і зло та бачити шлях правильного вибору між ними - Показати учням наслідки гріхопадіння на прикладі з Біблії, казок та життя сучасних людей - Розвити вміння моделювати ситуації з прикладами різних вчинків людей та аналізувати їх
Перегляд файлу

 

 

 

План-конспект

 

Тема уроку

 Добро і зло – вічне питання…

Автор розробки - Шаданія Марина Йосипівна

 

Святогорівська ЗОШ І-ІІІ ст. Добропільської районної ради. Донецької області

 

Клас  - 5

Назва навчальної програми, автори програми

- Програма духовно- морального курсу для учнів 1 – 11 класів «Біблійна історія та християнська етика», рекомендованого Міністерством освіти і науки України (лист 1/11-11629 від 21 грудня 2010 року) для вивчення в загальноосвітніх навчальних закладах України. За редакцією О. М. Дроздовського           Схвалено комісією з християнської етики інституту інноваційних технологій і змісту освіти МОНМС України (протокол №3 від 17.10.2011

Тип уроку – комбінований

 

Мета уроку

  • Навчити дітей розрізняти добро і зло та бачити шлях правильного вибору між ними
  • Показати учням наслідки гріхопадіння на прикладі з Біблії,

казок та життя сучасних людей

  • Розвити вміння моделювати ситуації з прикладами різних вчинків людей та аналізувати їх

 Обладнання уроку  :  Презентація «Добро і зло – вічне питання…»,

 відео «Діти говорять про добро і зло», картки, паперове серце червоного та сірого кольору, ілюстрації.

 

Матеріали та інструменти: папір формату А-3, клей, різні зображення добра і зла для роботи в групах, ножиці, маркери, фломастери.

 

Дидактичні та методичні матеріали

 

  • «БІБЛІЙНА ІСТОРІЯ ТА ХРИСТИЯНСЬКА ЕТИКА 5 клас»                               Плани-конспекти уроків. Авторський колектив: Дроздовський О. М., Шемшук Т. А., Морева Г. Л., Ляшенко О. В., Козерівський С. П., Павловська Т. К., Галкіна Л. В.,Гребень В. В.,Міщенко Л.В., Кущак І.А.                           Біла Церква 2012                                                                
  • Підручник «Основи християнської етики 5 клас» для загальноосвітніх закладів рекомендований МОНУ лист №1/11-5881від 22.07.2009

Сохань Г.

Львів: світ, 2009-168 ст

 

 

Перелік он-лайн сервісів, які використані на уроці

 

https://osvita.ua/publishing/urok/

 

 http://www.poeziya-ukrainy.com.ua

 

https://wol.jw.org/ru/wol/mp/r2/lp-u/lfb/2017/15

https://www.youtube.com/watch

Очікувані результати (для учнів): - вміння пояснювати поняття «добро», «зло», «Божі настанови», «гріх», «свідомий і несвідомий вибір»; вплив зовнішніх факторів на вибір людини на прикладі гріхопадіння перших людей;

 - називати основні причини існування гріховних станів у сучасному світі;

 - виявляти уміння ставити питання щодо свідомого й несвідомого вибору людиною свого місця на життєвому шляху.

 

Основні поняття: добро, зло, гріх, непослух.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

На початку уроку відбувається жеребкування та об’єднання учнів у команди. Заходячи до класу, учні вибирають листочок певного кольору та форми. (На столах прикріплені великі листки червоного, жовтого та зеленого кольорів. Діти сідають за столи  із кольором листочку який вони вибрали.)

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Доброго дня, діти! Розпочинаємо наш урок.

Ще у вересні місяці ми вирушили з вами у далеку мандрівку сторінками книги книг, Біблії. Сьогодні продовжуємо подорожувати стежинами неймовірних пригод та спостережень на нашому уроці християнської етики. ( на дошці прикріплені ілюстраціі з першими людьми ).

http://900igr.net/up/datai/150552/0005-004-.jpg   https://mtdata.ru/u23/photoCD59/20194064277-0/original.jpg

 А щоб наша подорож була цікавою і ми не нудьгували пропоную розпочати її вікториною. Але це буде не просто вікторина, а вікторина-змагання. На початку уроку відповідно до жеребкування ви обєдналися у три команди: жовтий, червоний та зелений листочок.

 Я буду задавати питання. Кожна правильна відповідь буде оцінюватися листочком  відповідно до кольору команди. Ці листочки прикрасять простір вашої роботи. Тож, розпочинаємо.

 Інтерактивний метод «Мозковий штурм»

  1.               Що таке зло на вашу думку?
  2.               Що таке добро на вашу думку?

3        Як ви розумієте слово гріх?

4.       Наведіть приклади непослуху?

5.       Які ви знаєте казки про добро і зло?

6.       Кого називають непослухом?

Так, молодці! Перемогла команда …( або – ви всі добре відповідали)

 

ІІІ. Оголошення теми уроку. 

Ми з вами гарно попрацювали, ви висловили свою думку про добро і зло, а зараз настав час перейти до теми нашого уроку (слайд№1). Вона звучить так:

                                                             

 ІV. Вивчення нового матеріалу.

Відповідаючи на питання вікторини ви правильно називали значення слів які ми чуємо майже кожного дня (слайд№2, 3,4,5). А тепер давайте розглянемо більш детальніше і поговоримо. (вчитель працює з допомогою презентації)

 

В кожної людини (і у вас теж) буде так, що треба вибирати, яким шляхом іти, для чого жити. Можна жити, щоб мати більше гарних речей, смачної їжі. Це непогано, але якщо ми при цьому забудемо, що є люди, яким немає чого їсти, які недужі, нещасні, потребують нашої поради чи допомоги, ( вчитель демонструє зображення ситуацій)

https://neoshibka.ru/wp-content/uploads/2015/03/golod01.jpghttps://images.slideplayer.com/23/6658894/slides/slide_1.jpgПрислів’я про зло та лихих людей   то станемо на стежину зла. Буває й так – не хочеться працювати. Хтось подумає: не буду нічого робити, відпочивати і розважатися легше і приємніше. А під кінець шляху озирнеться людина, а за нею лише витоптана трава, сміття і більш нічого. - Чи можна жити так, щоб не залишати після себе поганих слідів, а лише добру пам'ять? (Роздуми дітей). Учитель. На попередньому уроці ми вчили, що Бог створив людину вільною. Вона має свободу вибору. Сума наших «маленьких» виборів породжує певні якості життя: що вибрали, те й отримали, а що отримали, з тим і живемо.

Перегляньте одне відео з певними діями ваших однолітків

Додаток – 5 (відео «Єралаш»)

Прокоментуйте будь ласка побачене.

- Яким уроком це повинно бути для нас?

Повертаємося до Адама. Чому на вашу думку він не тільки не зупинив Єву, а й сам вкусив забороненого плода

Гріх Адама і Єви не був першим порушенням волі Божої. У світі вже існувало зло. Давайте дізнаємось, звідки взялося зло і хто першим порушив волю Божу. Про це прочитаємо в підручнику на сторінці 47. 3. Бесіда за прочитаним - Який світ спочатку створив Бог? - Хто такі ангели? - Чому найдужчий ангел не забажав любити Бога і виконувати його волю? Що він вчинив? - Як Бог покарав таких ангелів за спротив? - Ким стали непокірні ангели? - Як став називатися перший з темних ангелів?

C:\Users\Lenovo\Downloads\images (20).jpg C:\Users\Lenovo\Downloads\загружено (6).jpg C:\Users\Lenovo\Downloads\загружено (4).jpg

4. Доповнення учителя. Диявол, маючи непокору й образу на Бога, після створення Богом видимого світу вирішив все своє зло направити на його вище творіння – людину. Всі люди (одні більше, інші менше) – грішні. Гріх же завжди віддаляє людину від Бога і веде до страждань, хвороб та вічної смерті. Але :

 

 

Послухайте що говорять про добро і зло діти.

Та чи ви повністю з ними згодні.

Додаток – 3 (відео «Діти говорять про добро і зло»)

Вчитель зачитує вірш.

 

  • Хіба чекати плати за добро?
    Нехай в руці зламається перо,
    Нехай твоя зламається рука,
    Що за добро добра собі чека!
  • Добро твориться просто – ні за так.
    Так, як цвіте і опадає мак,
  • Як хмарка в’ється і сміється пташка,
    Як трудиться мурашка-горопашка.

 

Вчитель. Ми теж з вами попряцюємо для нашого здоров`я

 

 V. Фізкультхвилинка  «позитив».

 (додаток – 4 «рухи повторюють діти за вчителем»)

 

VІ. Постановка практичного завдання.

  ( додаток – 1 «завдання»)

У вас на столах лежать інструкції  поетапного  виконання роботи.

  1.               Розмістіть  шаблони на аркуші, об’єднавши їх для створення плакату

          (1 команда – Сердита хмарка, 2 – добра, 3 – засмучена хмаринка.)

  1.               Домалюйте і наклейте запропоновані зображення для створення 

          характеру отриманого завдання.

3        Наклейте прислів’я запропоновані вчителем за завданням.

3        Запишіть вивчене поняття яке найбільше підходить вашій роботі.

 

 

Додаток – 6 (роздатковий матеріал для практичної роботи)

 

C:\Users\HP\Desktop\о.м. 5кл осінь\Без названия (14).jpgПрислів’я про добрих людей

                                                   ( до плакату – добра хмаринка)

  • Дав би сорочку з себе.
  • Добра людина в добрі проживе століття.
  • Добра людина плаче від радості, а злий — від заздрощів.
  • Добре братство краще багатства.
  • Добре з добрим і коло стовпа постоять.
  • Добрий Іван — і людям, і нам; худий Іван — ні людям, ні нам.
  • Добрий чоловік — надійніше кам’яного мосту.
  • Добрий, хоч до рани прикладай.
  • Добрі вісті не лежать на місці.
  • Добрій людині — що день, то свято.
  • Добрій людині весь світ — свій будинок, злому і своя хата чужа.
  • Добрій людині допомога не збиток.

C:\Users\HP\Desktop\о.м. 5кл осінь\images (22).jpgПрислів’я про зло та лихих людей

                               (до плакату – зла хмаринка)

  • Посієш вчинок, виросте звичка.
  • Розумний від зла біжить, а дурний його доганяє.
  • Не плюй в криницю, знадобиться води напиться.
  • Роблячи зло, на добро не сподівайся.
  • Не роби комусь, що собі не мило.
  • Не чини лихого, не бійся нікого.
  • Зло тихо лежати не може.
  • Злості повні кості.
  • Від погляду молоко кисне.
  • Не клади в рот руки без рукавиці, бо відкусить.
  • Якби міг, то в ложці води утопив би.
  • Ледве від сімох відгавкалась.

C:\Users\HP\Desktop\о.м. 5кл осінь\Без названия (13).jpg Прислів’я про зло та лихих людей

                                                (до плакату – засмучена хмаринка)

Не з доброї муки зліплений.

  • Шаленая муха вкусила за вухо.
  • Надувся, як півтора нещастя.
  • З’їв би, не посоливши.
  • Безрогий віл і ґулею б’є.
  • Сердиться, ніби йому пес ковбасу з’їв.
  • Сердиться, ніби я йому батька вкрав.
  • Де ступить ногою — трава не росте.
  • Дивиться, як змія з-за пазухи.
  • Для злої Наталії всі люди — каналії.
  • Для такого характеру і сатана не лякало.
  • Добра слава злому ненависна.
  • Добре говорить, а зле творить.
  • Добрий пес краще злої людини.

 

VІІ. Виконання практичного завдання

Вчитель – Бажаю вам успіху!

Учитель контролює роботу учнів. При потребі допомагає у створенні композиції.Учні працюють під пісню.(додаток – 7)

VІІІ. Підсумок уроку.

  1.               Показ,  аналіз  і оцінювання виконаних робіт.
  2.               «Рефлексія»:

Сьогодні на уроці мені сподобалося…..

 

Додатки :

 

 

Додаток №1- Картка з завданням

Додаток №2 – Презентація «Добро і зло – вічне питання…»

Додаток№3 – відео «Діти говорять про добро і зло»

Додаток№4  -Фіз-хвилинка»

Додаток№5  - відео «єралаш»

Додаток№6  -

Додаток№7 – Пісня для практичної роботи

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Марушка Галина Іванівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додав(-ла)
Шаданія Марина
Пов’язані теми
Етика, 5 клас, Розробки уроків
До підручника
Основи християнської етики 5 клас (Жуковський В.Л., Лахман Н.М.)
Додано
9 червня 2019
Переглядів
7256
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку