Голуб Ірина Олександрівна – вчитель початкових класів (вищої кваліфікаційної категорії) Звягельської Гімназії № 3 Житомирської області.
Конспект уроку з математики для 2 класу на тему: «Додавання числа 7 із переходом через десяток. Застосування переставної властивості дії додавання. Складання, розв’язування та порівняння задач».
Тема. Додавання числа 7 із переходом через десяток. Застосування переставної властивості дії додавання. Складання, розв’язування та порівняння задач.
Мета. Ознайомити учнів з прийомами додавання числа 7 із переходом через десяток; вчити застосовувати переставну властивість дії додавання; формувати математичну компетентність уміння складати і розв’язувати задачі за схематичними записами їх умов; практично застосовувати алгоритм додавання числа 7 з переходом через десяток;
виховувати ціннісне ставлення до природи, до навколишнього світу;
розвивати критичне мислення, увагу, обчислювальні навички.
Обладнання. Таблиця додавання 7; таблиця «Склад числа 7»; схеми задач; картки для опитування; малюнок до гри «Збираємо урожай»; макети кошиків; малюнки грибів, хмаринок, білочки, дзеркала; картки з назвами груп; музичний супровід руханки.
Формувати в учнів ключові компетентності:
- математична (формувати обчислювальні вміння та навички, розв'язуння задач);
- вміння вчитися (організовувати та контролювати свою навчальну діяльність; виконувати розумові операції і практичні дії; прагнення здобувати нові знання);
- інформаційно–комунікаційна компетентність (здатність учня орієнтуватися у інформаційному просторі, володіти та оперувати інформацією; уміння здобувати нові знання на основі наявних; уміння формувати власну точку зору й доводити власну позицію);
- соціальну компетентність (продуктивно співпрацювати з різними партнерами в парі, групі; виявляти ініціативу).
Тип уроку. Урок комбінований.
Хід уроку
I. Організація класу.
Девіз уроку: «Щоб зібрати урожай,
математику вивчай!»
II. Актуалізація опорних знань учнів.
1.Перевірка домашнього завдання.
а.) Один учень формулює запитання, яким потрібно доповнити задачу, другий – зачитує відповідь на запитання задачі.
б.) Взаємоперевірка таблиць додавання і віднімання ( картки).
Робота в парах.
2. Робота з індивідуальними картками для опитування.
№1
8+4 9+2 5+6
6+4 12-4 11-5
2.)Записати номери трикутників.
№2.
1.)Розв’язати задачу.
2.)Добрати число.
+3=12 6+ =11
13- =7 14- =9
3.Усні обчислення. Робота в групах (об’єднуються за порами року).
Гра «Збери грибочки у кошик».
- Діти, настав час збирати гриби . Назвіть їстівні гриби, а отруйні. Як відрізнити їх? На прорізах грибів - числа, а відповіді – на кошиках. Тож збираємо гриби у відповідні кошики.
- Змагаємось групами.
4. «Логічний ланцюжок». Робота в парі.
0, 4, 8, 12 … (+4 до 20); 1, 2, 4, 7 … ( +1,+2, +3 до 20).
III. Мотивація пізнавальної діяльності.
- «Хвилинка – цікавинка».
- Скільки днів у тижні?
- Скільки Чудес світу?
- Скільки нот на нотному стані?
- Скільки кольорів у веселці?
- Число сім вважають щасливим, містичним, магічним. МИ будемо з ним працювати.
1.Повторення складу числа 7.
- А ця хмаринка?
-З яких хмаринок попадуть крапельки на парасольку? Які зміни відбуваються восени в живій і неживій природі?
2. Гра «Дзеркало».
- Попрацювали добре. Пора причепуритися. Записуємо приклади, які «відбилися у дзеркалі».
Висновок: достатньо обчислити один вираз з кожної пари, результат другого буде таким самим.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1.Виконання №188. Обчислити, використовуючи вправу «Дзеркало».
Проблемне питання.
- Як білочці розподілити 14 горішків у 2 кошики, якщо у один кошик можна покласти 10 горішків?
2.Пояснення нового матеріалу.
При додаванні числа 7 способом переставляння доданків можна знаходити три результати:
4+7; 5+7; 6+7. Для решти випадків додавання числа 7 застосовуємо спосіб додавання числа частинами.
7+7=7+3+4=10+4=14
3 4
3.Первинне закріплення.
а.) Усне виконання завдання № 189 (робота з таблицею).
б.) Записати та обчислити вирази № 190 ( з коментуванням).
Руханка.
Усі гарно потрудились
І, напевно, вже втомились.
Перш, ніж вийдемо на грядку,
Виконаємо зарядку.
V. Розвиток математичних знань.
- Нас чекає робота на математичній грядці.
1.Складання і розв’язування задач.
а.)На дошці – схематичний запис задачі з малюнками.
?
Завдання : скласти задачу про збирання моркви. Один учень складає умову задачі. Другий запитання. Після аналізу , розв’язання записується у зошит.
VI. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Застосування знань
- Моркву ми зібрали, а тепер попрацюємо на збиранні буряків та капусти.
1. Робота з підручником.
А.)Виконання завдання № 191 (робота з числовим рядом). Робота в парах.
Б.) Робота зі схемою «Компоненти дії додавання».
Гра «Фотограф». Запам’ятовування схеми-картки.
В.)Виконання завдання 193 (естафетою з коментуванням).
Г.)Робота над задачею №194.
3. Робота в групах (групи об’єднуються за різновидами осінніх листочків).
Гра «Збери букети з осіннього листя?»
Завдання: збирати листя з прикладами, обчислювати їх, складати букети. Переможець - група, яка збере найбільше листків (листки з помилками не зараховуються).
v. Підсумок уроку. Рефлексія.
Інтерактивна вправа «Незакінчене речення».
- Великі числа можна додавати і віднімати … .
- Від переставляння доданків результат … .
- Число 7 можна розкладати на частини … .
- На уроці я навчився … .
- Мені ще треба повторити … .
Усі гарно працювали,
чималий урожай зібрали!
VI. Домашнє завдання. №197, №198 (ст.33).