Урок "Додавання і віднімання раціональних чисел"

Про матеріал
Розробка уроку математики для учнів 6 класу з використанням здоров'я зберігаючих технологій, яка надасть можливість вчителю формувати в учнів засади здорового способу життя.
Перегляд файлу

6  КЛАС  МАТЕМАТИКА

"Перед тим, як зробити дитину розумною

та кмітливою, зробіть її здоровою."

 

Жан Жак Руссо

 

Тема: Додавання і віднімання   раціональних чисел.

 

МЕТА:

удосконалити вміння учнів додавати, віднімати та порівнювати раціональні числа;

розвивати логічне мислення і обчислювальні навички;

виховувати позитивне та здорове ставлення до навчання, активність
упевненість у своїх силах, колективізм

 

ТИП: удосконалення вмінь і навичок

 

ОБЛАДНАННЯ:  картки з завданнями, два  варіанти самостійної роботи, завдання усного рахунку на дошці(таблиці)

 

 

ХІД УРОКУ

 

І.  Організаційний момент

     -  Розпочинаємо наш урок. 

     -  Слово урок… Таке звичне для нас, але дуже вагоме. Скільки слів можна утворити з його літер. І всі ці слова потрібні нам будуть для успішної роботи на уроці.

    - Складемо невеличкий словничок. Наприклад, усмішка, увага, успіх. Продовжте. Кожна група складає словничок до своєї літери та записує його на дошці під своєю літерою. (Запис проводиться в куточку дошки та зберігається протягом уроку)

 У – успіх, увага

 Р – радість, робота

 О – обдарованість, організованість, оздоровлення

 К – кмітливість, колективізм

Сподіваюсь, що на уроці ми підтвердимо усі слова та на  нас чекає  успіх. А успішною може бути лише активна людина. А на підтвердження своїх слів пропоную розв’язати задачу:

 

      Людина, яка веде здоровий та активний спосіб життя, живе довше на 17%, ніж людина, яка веде пасивний спосіб життя. Яка тривалість життя людини, що веде здоровий та активний спосіб життя, якщо тривалість життя людини, що веде пасивний спосіб життя у середньому становить 64 роки?

 

(64+( 64*17) / 100=74,88)

Отже, як бачите, ваша активність на уроці буде виправданою.

 

ІІ.  Повідомлення теми та мети уроку.
 

  • За якою темою ми працювали на останніх уроках?
  • Так, додавання і віднімання раціональних чисел.
  • Сьогодні ми   продовжимо вдосконалювати   вміння додавати і віднімати раціональні числа.
  • На уроці ми будемо працювати групами, тому групи оберіть своїх експертів,які в кінці уроку оцінять роботу кожного учасника .
  • Відкрийте, будь ласка, зошити, запишіть число

 

 

 

ІІІ.   Актуалізація опорних знань.

 

ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.

 

 1.   Фронтальне опитування  (метод «Мозковий штурм»)
  

   На дошці записані два різних числа, наприклад: – 11 та 3. Учні швидко відповідають на запитання, які учитель ставить в короткій формі.

   1) Модулі.

   2) Яке з цих чисел більше?

   3) Два цілих числа між ними.

   4) Два числа, менші за обидва.

   5) Два числа, більші за обидва.

   6) Сума чисел.

   7) Різниця чисел.

   8) Сума першого числа і числа протилежного другому.

 

 

    2. Гра «Вірю – не вірю» (методичний прийом). Правильна відповідь – учні плескають в долоні.

 

  1. Чи вірите ви, що число -3,5  натуральне число?
  2. Чи вірите ви, що число - 1 менш нуля?
  3. Чи вірите ви, що сума протилежних чисел дорівнює нулю?
  4. Чи вірите ви, що число π - раціональне?
  5. Чи вірите ви, що модуль числа  27 дорівнює  -27?
  6. Чи вірите ви, що сума від’ємних чисел завжди від’ємна?

 

 

ІV.  Оперування знаннями та використання умінь і навичок.
 

    Цікава  країна Раціональних чисел. Завжди має успіх той, хто вміє добре усно рахувати. Розділимось на три групи та визначимо сьогоднішніх експертів, які оцінять вашу роботу на уроці та допоможуть мені у виставленні балів, визначать «Гордість групи» на сьогоднішньому уроці.

 

  1. Усна лічба  - дидактична гра «Математичний телефон».

 

Три групи вирішують усно ланцюжком числові приклади, записуючи відпові на дошці по черзі, останній у групі називає результат. Перемогу отримує група , яка першою справилась із завданням.

 

Один, два, три, чотири, п’ять

Будем усно рахувать.

Хто дружніший - допоможе,

Кмітливіший - переможе!

   

 

І група  

 

Віднімання

6

+ 7

5

3

 

 

 

4

 

 

 

 

 

ІІ група

 

Віднімання

– 4

6

3

4

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

   

ІІІ група 

 

Віднімання

8

+ 5

2

8

 

 

 

3

 

 

 

     

 

  1. Робота в зошиті (завдання на партах у учнів). Взаємоперевірка в парах

 

 


 №1   Виконати додавання:
 

12 + (– 26) =

4,23 + (– 5,23) =

– 4,3 + (– 9,8) =

– 2,58 + 5,59 =

– 5,9 + 3,7 =

– 24 + 38=

45 + (– 100) =

– 3,4 + (– 0,04) =

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        №2  Задача:

 

 У січні 2017 року найнижча температура повітря у м. «Х» становила   – 19 С, що на 6 С вище  за температуру, зафіксовану в січні 2016 року. Яка температура була у січні того року?

(-  19 – 6 = - 19 + (-6) = - 25 С). Дуже низька температура. Тому, якщо ви пам’ятаєте, ми отримали додаткові канікули для того, щоб уникнути переохолоджень, адже це є дуже шкідливим для організму людини.

 

 

Одночасно на дошці працюють учні за картками (послідовно).

 

№1

 1) Порівняти числа:

 

  1. – 167  і  45;                                    б)  0  і   -78;

в)  -  1,23  і  -  1,32;                            г)  і  .

 

№2

 Обчислити:

а)  – 1,7   -   (- 4,7);                                б)  0,7 + (– 7,8).

в)  -  0,5  +  (-  1,32);                              г)  -  + .

 

№3

 

           1)Обчислити:

а)  – 167  + (- 45);                                б)  0,7 – 7,8.
 

  1. Розв’язати рівняння:

       Х – 5,6 = - 2.

        

 - Що цікаво? Але, мабуть, трохи стомилися?

          Фізкультхвилинка.(Учні  говорять вірш та виконують рухи)

 

Всі піднесли руки - раз,

 

І навшпиньки став весь клас.

 

Два – присіли, руки вниз.

 

На сусіда не дивись.

 

Будем дружно ми вставати,

 

Щоб ногам роботу дати.

 

Хто старався присідати –

 

Може вже відпочивати.

 

Нахились уперед, нахились назад.

 

 І направо, і наліво,

 

Щоб нічого не боліло.

 

Один, два, три, чотири – набираємося сили,

 

Нахились, повернись

 

І до друга посміхнись

 

 

  Продовжимо.

 

Робота з підручником:  розв’язування біля дошки з коментуванням.

 

 с.196,    № 1086   група Б                      (буквений вираз)

 с.204,    № 1140 (а, б),  № 1141 (а, г)  група А       (рівняння)

              

  V. Контроль засвоєння знань
 

 

       Самостійна робота (тести з відкритою формою відповідей на 3 варіанти, які    містять тільки одну правильну відповідь з чотирьох)

 

  • Картки з завданням підписати.

 В1.

 

1.  Модуль числа   (– 1,3)  дорівнює:

  А) 1,3;  Б) – 1,3;  В) 0,13;  Г) не існує. 

 

 2.  Число  1 протилежне для:

  А) 1,7;  Б) – 1;  В) 0,3;  Г) 7,1.

 

 3.  Сума чисел   3,5  + (- 23, 5)  є число:

  А) додатне;  Б) 0;  В) невід’ємне;  Г)  від’ємне.

 

 

 4. Значення виразу   - 7,5  – Х +   6, 5  +   Х    дорівнює:

 

  А) 1;  Б) – 14;  В) 2Х;  Г) - 1.

 

 5. Обчислити:  - + 2 + (- 2)

  А) 2; Б) – ;  В) ;  Г) - .

 

 6. Який знак ви поставити замість зірочки, щоб утворилась правильна                        нерівність:      - 32 + (- 19)  *  -63?

 

  А) > ; Б) <;  В) =;  Г) > або =.

 

 В2.

 

1.  Модуль числа (+ 75) дорівнює:

  А) 7,5;  Б) - 75;  В)75;  Г) не існує.  

 

 2.  Число  - 0,1 протилежне для:

  А) -1;   Б) – 1;  В) 0,1;  Г)  10.

 

 3 Сума чисел  13,5 + (- 3, 5)  є число:

  А) від’ємне; Б) 0;   В) невід’ємне; Г)  додатне.

 

 

 4. Значення виразу   - 17,5  + р +   6, 5  - р    дорівнює:

  А) 1;  Б) – 11;  В) р;  Г) - 1.

 

 5. Обчислити:  - 6 + 8 +  0,25  -1

  А) 1 ; Б) - 6;  В) 0,25 ;  Г) -  1.

 

 6. Який знак ви поставитее замість зірочки, щоб утворилась правильна  

     нерівність:       32 - (- 19)  *   63?

 

  А) > ; Б) <;  В) =;  Г) > або =.

 

 

 

  

В3.

 

1.  Модуль числа   (- 5,6 )   дорівнює:

  А) – 5,6;  Б) 0  В) не існує;  Г) . 

 

 2.  Число  1  протилежне для:

  А) 1;   Б) – 1;  В) 0;   Г) 0,1.

 

 3.  Сума чисел  -13,5 + (- 3, 5) є число:

  А) додатне;  Б) 0;  В) невід’ємне;  Г)  від’ємне.

 

 

 4. Значення виразу   17,5  – с + (- 7, 5) +  с     дорівнює:

  А) 1;  Б) – 10;  В) 10;  Г) с.

 

 5. Обчислити:   - + - 2 +  2

  А) 2; Б) – ;  В) ;  Г) - .

 

 6. Який знак ви поставите замість зірочки, щоб утворилась правильна                      нерівність:      - 32 - (- 19)  *  -63?

 

  А) > ; Б) <;  В) =;  Г) > або =.

 

VІ  Домашнє завдання.

(Диференційоване за рівнем навчальних досягнень учнів)

Сподіваюсь, що домашнє завдання ви виконаєте успішно. Запишіть у щоденники:

 

п. 34 – 36

№ 1125             група А       (обчислити, використовуючи визначення модуля та
                                                   правила додавання і віднімання раціональних чисел)

№ 1048, 1090    група Б (приклади, рівняння)

 

 

VІІ  Оцінювання учнів.

 

 -  Урок закінчився. Наші експерти в групах проаналізують роботу кожного учасника групи, визначивши хто сьогодні є в кожній групі « Гордість групи».

 

 

VІІІ Підсумки уроку

 

   Фронтальна бесіда.

   — Яким  числом (додатним чи від’ємним) є сума двох від’ємних чисел?

   — Який знак має сума двох чисел з різними знаками?

   —Сума яких двох чисел дорівнює 0?

   — Збільшується чи зменшується число, якщо його додати до додатного числа? (Збільшується.)

   — Збільшується чи зменшується число, якщо його додати до від’ємного числа? (Зменшується.)

   — Збільшується чи зменшується число, якщо його додати до числа 0? (Не змінюється.)

 

Отже,

  • Якою країною ми подорожували?(раціональних чисел)
  • Чи сподобалася ця подорож?
  • А що ми повторили під час уроку?
  • На уроці ми досягли успіху завдяки
    У- увазі
    Р – роботі
    О – організованості
    К – кмітливості.

 

Ми так добре попрацювали,  що мені не хочеться з вами прощатися. Тому я пропоную пограти в гру « Найкмітливіший» та вирішити ще задачу поки не пролунав дзвоник. За неї учень отримає один бал до оцінки за урок.

Після цього уроку ви відвідаєте шкільну їдальню, але що ви маєте попереду обов’язково зробити? 

-Так. Гарно вимити руки, тому що  один в’їдливий вчений підрахував, що в 1г бруду з- під нігтів міститься 38000000 мікробів, а щоб захворіти необхідно проковтнути 1/100 частину.

 

    Скільки це мікробів?

Тож будьте активні,охайні та здорові.

 

Урок закінчено. Дякую за урок!

 

 

docx
Додав(-ла)
Чухало Наталія
Пов’язані теми
Математика, Розробки уроків
Додано
25 травня 2020
Переглядів
508
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку