Мета: ознайомити учнів з усним відніманням круглих трицифрових чисел з переходом через розряд; формувати вміння застосовувати ці знання під час розв'язування задач, прикладів, рівнянь; вчити обчислювати довжину сторони прямокутника за його периметром і відомою стороною; розвивати логічне мислення, увагу; виховувати інтерес до предмета.
Обладнання: картки для індивідуального опитування, завдання для усних обчислень, відео-матеріал.
ХІД УРОКУ
I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Ми будемо міркувати,
А також рахувати,
Задачі вирішувати.
Свій розум розвивати.
Видумуй, пробуй, твори!
Розум, фантазію прояви!
Активним і уважним бувай
І про кмітливість не забувай!
II.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.Перевірка домашнього завдання
Прочитайте результати обчислень у порядку зменшення.
(810, 660, 410, 400, 300)
- Про що дізналися в першій дії? (Скільки кілометрів пройшов пішоход за 1 годину.)
- Про що дізналися в другій дії? (Скільки кілометрів подолав вершник на коні за 1 годину.)
- За скільки годин подолає 24 км вершник на коні? (За 2 години.)
2.Завдання для індивідуального опитування.
Картка1
1.230 + 580 840 – 220 780 - 70
270 + 30 360 + 360 570 + 150
2.Порівняти.
2 м 6 дм 4 см * 4 м
4 м 6 дм 1 см * 461 см
8 м 7 дм * 7 м 6 дм
Картка2
1.430 + 360 180 + 240 590 – 90
880 – 310 680 + 160 470 + 140
2. Порівняти
3 м 6 дм 9 см * 2 м 8 дм 3 см
8 м 3 дм 5 см * 835 см
2 м 9 дм * 390 см
3.Фронтальне опитування.
- Назвати сусідів числа 504, 236, 424, 789.
- Назвіть всі трицифрові числа, у яких всі три числа однакові.
- Назвіть число у якому 56 дес., 81 дес., 63 дес.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися усно віднімати круглі трициф-рові числа з переходом через розряд виду 230 - 80; застосуємо ці знання під час розв’язування задач, прикладів, рівнянь. Будемо вчитися обчислювати довжину сторони прямокутника за його периметром і відомою стороною.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Завдання №564 – з коментуванням.
Завдання №565 – з поясненням.
Наприклад: число 420 розклади на зручні доданки 300 і 120. Від числа 120 відняти 70, буде 50. До числа 300 додати 50, буде 30.
2.Первинне закріплення.
Завдання №566 – з коментуванням.
Фізкультхвилинка
(відео «Весела зарядка»)
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с. 88, завдання 567)
— Для того, щоб знайти масу 1 л бензину, треба дізнатися масу 1 л гасу.
1000 - 200 = 800 (г) — маса 1 л гасу
Тепер можемо дізнатися масу 1 л бензину, для цього: 800 - 90 = 710 (г).
2. Робота над задачею на зведення до одиниці (с. 89, завдання 568)
Аналіз задачі за питаннями вчителя. Складання короткої умови.
18 м тканини — 9 дитячих плащів
24 м тканини — ? дорослих плащів (?, на 2 м >)
План розв’язання
1) Скільки метрів тканини йде на один дитячий плащ?
2) Скільки метрів тканини йде на один дорослий плащ?
3) Скільки плащів для дорослих можна пошити з 24 метрів тканини?
Розв’язання задачі учні записують самостійно.
Розв’язання
1) 18 : 9 = 2 (м) — йде на пошиття одного дитячого плаща
2) 2 + 2 = 4 (м) — йде на пошиття одного дорослого плаща
3) 24 : 4 = 6 (пл.)
Відповідь: 6 плащів для дорослих можна пошити з 24 метрів тканини. Після розв’язання задачі учні зачитують тільки відповіді.
3. Гра «Знайди "зайве" число»
1) 5; 10; 11; 15; 20;
2) 40; 30; 19; 20;
3) 12; 16; 34; 13.
Відповідь: 1) 11 — не ділиться на 5; 2) 19 — не кругле; 3) 13 — не парне.
4. Завдання з логічним навантаженням (с. 89, завдання 569)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Поясніть, яким способом вам легше обчислити приклад 540 — 90.
Завдання для допитливих
Господарка купила два відра картоплі, по 8 кг у кожному, 4 кг капусти і 9 кг яблук. Скільки кілограмів овочів купила господарка?
Відповідь: 8 ∙ 2 + 4 = 20 (кг) — овочів купила господарка. Яблука не враховуємо, адже це — фрукти.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 89, завдання 570; 571.