Тема. Домашні улюбленці. Вікторія Кохан «Знáйди». Складання оголошення.
Мета. Навчальна: ознайомити учнів з оповіданням В. Кохан «Зна́йди», вчити виділяти головне в тексті, спостерігати за розвитком подій, знаходити описи й елементи роздумів, формувати навички виразного читання, вчити відгадувати загадки, поглиблювати знання про взаємозв’язок людини з природою, створити умови для розвитку критичного мислення. Розвивальна: розвивати кмітливість, уміння виділяти головну ознаку, порівнювати й робити висновки за аналогією, навички співробітництва, спостережливість,
уважність; зв’язне мовлення. Виховна: виховувати співчутливість, ініціативність, бажання оберігати тварин, допомагати їм.
Засоби навчання. Скринька, силуетні зображення кошенят шести кольорів, капелюшки, мультимедійний комплект.
Інтеграція. Соціальна, природничі галузі.
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.
Перебіг уроку
І. Вступна частина.
1. Організація класу.
Наше красне, ясне сонце.
Зазирнуло у віконце.
В шибку стукає здаля,
Вже проснулась дітвора!
Тож берем скоріш бажання
Й приступаймо до навчання.
2. Ранкова зустріч.
Заспівай свою улюблену пісню.
2. Мовно-фонетичні вправи.
• Дихальна вправа «Годинник»
Годинники йдуть вперед,
За собою нас ведуть.
•Вправи на розвиток чіткості читання.
— Чим подібні слова у ланцюжках? Чим подібні рядки?
Кіт — кішка — кошеня.
Лис — лисиця — лисеня.
Лев — левиця — левеня.
• Швидке прочитування слів.
Учитель проєктує на екран слова, учні намагаються якнайшвидше прочитати їх. Кожне слово демонструють кілька секунд.
•Робота над скоромовкою.
Лобик гладенький,
Лапки ласкаві,
Клава на лаві
І котик на лаві.
Котик Лапанчик
Муркоче на лаві,
Лагідно казку
Розказує Клаві.
ІІ. Основна частина.
1. Відгадування загадки (с. 48).
— Прочитайте загадку.
— Які слова, вислови допомогли вам здогадатися, що це кошеня?
2. Об’єднання дітей в групи для застосування стратегії критичного мислення «Шість капелюхів».
— Зараз я підійду до кожного з вас, а ви з чарівної скриньки дістанете зображення.
У скриньці силуетні зображення кошенят синього, білого, червоного, чорного, зеленого, жовтого кольорів.
— Об’єднайтеся у групи за кольором кошенят. Сядьте за парти, де лежить капелюшок такого кольору, як ваше кошеня. Учні утворюють шість груп (за кольором котиків і капелюшків). Упродовж уроку працюють у цих групах.
3. Робота над оповіданням Вікторії Кохан «Знáйди» (с. 48–50).
• Вправа «Передбачення».
— Прочитайте заголовок оповідання.
— Що, на вашу думку, означає слово знáйди?
— Про що може йтися в тексті з таким заголовком?
• Щоденні 5. «Слухаю і розумію». Учитель виразно читає текст.
— Назвіть головних персонажів оповідання.
— Як ви гадаєте, ця історія вигадана чи таке могло трапитись насправді? блюдечко волохата копошилася
можливість повідомлення із задоволенням
— Установіть відповідність між словами, близькими за значенням.
• Щоденні 5. «Читаю для когось».
Діти читають оповідання по черзі абзацами.
— Якими були кошенята?
— Чому кошенят віднесли саме до Сашка?
• Щоденні 5. «Читаю для себе».
Самостійне мовчазне читання.
• Щоденні 5. «Висловлююся за змістом прочитаного».
— На скільки частин можна поділити текст? Доберіть заголовок до кожної частини.
Орієнтовно план може бути таким:
1. Дивовижна знахідка.
2. Рішення дітей.
3. Поведінка Димки.
4. Подальша доля кошенят.
5. Віртуальні друзі Сашка.
Під капелюшками є картки із запитаннями. Діти обирають спікера, який від усієї групи відповідає на запитання.
Білий капелюх: Яку знахідку виявили діти?
Червоний капелюх: Які емоції переповнювали дітей? Що ви відчували, коли читали оповідання?
Жовтий капелюх: Чому вчинок дітей ми можемо назвати хорошим?
Чорний капелюх: Чи можна чіпати бездомних тварин і яка від цього може бути небезпека?
Зелений капелюх: Які ще варіанти розв’язання цієї ситуації можна запропонувати дітям?
Синій капелюх: Чи правильно вчинили діти? Зробіть висновки.
• Складання оголошення.
— Чи доводилося вам знаходити безпритульних тварин? Як ви вчиняли?
Складіть оголошення про знайдену (або загублену) тварину.
ІІІ. Підсумкова частина.
Рефлексія. Вправа «Долоньки».
Кожен палець — це місце, де записують відповіді на запитання. Великий палець — «Мій настрій», вказівний палець — «Що цікавого я вивчив / вивчила (прочитав / прочитала) сьогодні?», середній палець — «Що було важко? Які були труднощі?», підмізинний палець — «Мені не сподобалось сьогодні», мізинець — «Що я хотів би / хотіла б ще вивчити / прочитати? Що мені було цікаво?»