Тема. Роль прикметників у мовленні
Мета: повторити, узагальнити та систематизувати знання учнів про прикметник як частину мови; розширити і поглибити їх знання про значення і роль прикметників у мовленні. Розвивати зв̕язне мовлення, увагу, спостережливість. Виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
1. І знову дзвоник кличе в клас,
Знання нові чекають нас.
Тож починаємо урок,
За парти кличе нас дзвінок.
2.Перевірка готовності до уроку
- Уважно подивіться на свої парти. Чи готові ви до уроку української мови?
3. Девіз нашого уроку:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто працювати, а міркувати.
Про каліграфію пам̕ятати.
4. Інтерактивна вправа „Очікування”
― Діти, яким має бути наш урок?
Урок має бути: Ми будемо:
цікавим уважними
змістовним активними
пізнавальним дисциплінованими
навчальним зібраними
― Отже, якщо ви будете такими, то наш урок буде цікавим, творчим, продуктивним.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Підготовка до визначення теми уроку.
― Сьогодні у нас незвичайний урок. Урок ― дослідження. Ми будемо досліджувати одну із самостійних частин мови. Яку саме ― ви дізнаєтесь, коли зберете слово.
Гра «Збери слово»
прийшов префікс
ягідка суфікс
мета корінь
прямокутник суфікс
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні на уроці ми будемо говорити про прикметник. Згадаємо, що ми вже знаємо про прикметник, з'ясуємо його роль у мовленні.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1.Каліграфічна хвилинка.
П ри км ме ет тн ик
- В якому слові можуть бути такі з'єднання? (Прикметник)
- Запишіть його.
2. Поетична хвилинка. (Прошу вас уважно послухати віршик і запам’ятати прикметники, які зустрічаються в ньому)
Прикметник – це частина мови,
Без неї нам не обійтись.
Ти вслухайсь в слово пречудове,
Йому, як другові всміхнись:
Земля – ласкава, люба, рідна,
А сонце – щире, золоте,
А небо – лагідне й погідне,
Життя прекрасне дороге.
А очі в мами – добрі, ніжні,
А голос - чистий і дзвінкий,
А руки - теплі і надійні,
А погляд – сонячний, ясний.
- Які прикметники ви почули?
3. Запиши прислів’я, розділяючи межі кожного слова.
Працямаєгіркийкорінь,тасолодкийплід.
4. Знайдіть в цьому прислів’ї прикметники, підкресліть їх хвилястою лінією.
- Що можна сказати про ці прикметники?
- На які ознаки вказують прикметники?
Робота з малюнками – визначення ознак прикметників
Чорний-білий котики(колір)
Квадратний – овальний стіл (форма)
Сумний – веселий чоловік (настрій)
Дерев’яне – пластмасове – металеве відро (матеріал виготовлення)
Великий – малий м’яч (розмір)
5. Вправа «Мозковий штурм».
- Яку частину мови називають прикметником? Наведіть приклади.
- На які питання він відповідає?
- На які ознаки вказують прикметники?
- З якою частиною мови пов'язаний прикметник?
- За чим змінюються прикметники?
- Яким членом речення найчастіше буває прикметник?
- Яку роль відіграють прикметники в мовленні? (Збагачують, прикрашають нашу мову, допомагають точніше висловити свою думку).
ІV. Узагальнення і систематизація знань учнів
1. Гра «Знайди пару» (робота в парах)
Висока веселе
сумне низька
сильний чиста
легке великі
брудна слабкий
маленькі важке
2. Робота з підручником. (вивчення правила с.91)
3. Колективна робота із вправою 189 (1,3 завдання)
Фізкультхвилинка
4. Вибірковий диктант
- Зараз м и з вами спробуємо «пересіяти» через сито слова. Запишемо у зошити тільки ті, які стосуються нашої теми «Прикметник».
Зимове, шелестить, дзвін, веселий, шелест, дзвінкий, дзвонить, чотири, радісні, щира, зима, блакитне.
5.Робота з загадками.
- А зараз нам треба послухати загадки, відгадати їх. Вам треба буде записати тільки відгадку, поставити запитання до слів-прикметників, за якими ви їх розпізнали:
1) Білий, а не цукор, м’який, а не вата, без ніг, а йде. (Сніг (який?) білий, м’який)
2) Влітку – лагідний, взимку – холодний, восени – пронизливий, весною – теплий. Може руйнувати, а може і допомагати. ( Вітер ( який?) лагідний, холодний, пронизливий, теплий).
6. Робота з прислів’ями.( робота в парах)
- Закінчи прислів’я, з’єднавши стрілочками початок і кінець.
На чорній землі половина здоров’я.
Вогонь – добрий слуга, а пізня сльози ллє.
Весела думка - а й та працює.
Бджола мала, білий хліб родить.
Рання пташка росу п’є, але поганий господар.
Перевірка: прочитайте прислів’я, які мають ознаки кольору; почуття; настрою; розміру; часу.
7. Виберіть потрібне слово з поданих у дужках синонімів і запишіть речення, вставляючи пропущені орфограми.
(Спить, куняє, дрімає) з.мля під гл.боким снігом.
8. Серед однорідних слів, знайди прикметники і запиши їх у зошит.
Синька зеленіє жовтий
Синіти зелений жовтіє
Синій зелень жовтень
- Що означають ці прикметники? (колір)
- Що таке ознака?
- Які ще ви знаєте ознаки і властивості прикметників?
9. Тестування.
1. Позначте рядок з правильними твердженням.
а) Прикметник – це частина мови.
б) Прикметник – це частина слова.
в) Прикметник – це частина світу.
2. Обери рядок у якому всі слова прикметники.
а) Прозорий, складне, важлива.
б) Гострий, глибокий, гілля.
в) Снігова, засніжений, сніжинка.
3. Позначте рядок, в якому прикметники – антоніми.
а) Розумні – мудрі.
б) Добрий - злий.
в) Уважні – добрі.
4. Прикметники роблять наше мовлення:
а) усним, письмовим;
б) виразним, голосним;
в) багатшим, досконалим.
Перевірка. 1 – а, 2 – а, 3 – б, 4 – в.
10. Анаграма – збери слово
З а и м – зима
11. Гра «Аукціон слів»
- Кожному з вас треба підібрати прикметник до слова зима.
V. Підсумок уроку
Стратегія "Кубування"
Завітав сьогодні в клас
На урок знову до нас
Кубик, діти, не простий,
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає
Знання ваші перевіряє.
Гра « Закінчити речення» (добери прикметник)
«Наш урок був...» (цікавим, змістовним, навчальним, пізнавальним…)
IX. Домашнє завдання (диференційоване)
С. 93, вправа 192
Додатково: знайти і записати 3 прислів’я з прикметниками і підкреслити їх хвилястою лінією.