Урок "Досліджуємо властивості повітря"

Про матеріал
На даному уроці діти досліджують властивості повітря, проводять різноманітні досліди, роблять висновки. Також є закріплення нового матеріалу, підсумок і рефлексія уроку.
Перегляд файлу

Тема. Досліджуємо властивості повітря

Мета. Учити досліджувати властивості повітря, проводити досліди,  дотримуватися інструкцій  і  правил безпеки життєдіяльності під час проведення демонстраційних дослідів;  формувати у дітей уявлення про повітря як матеріальне середовище, за допомогою доступних засобів показати, що повітря є скрізь; формувати компетентності в галузі природничих наук, техніки і технологій, навчання впродовж життя, екологічну компетентність; формувати ціннісне ставлення до природи.

Обладнання. Зошит, ємність з водою, камінчик, поліетиленовий мішечок, склянка, повітряна кулька, трубочка, відео з дослідами.

Тип уроку. Урок засвоєння нового матеріалу

 

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Всі сідайте тихо діти

Домовляймось не шуміти.

Руки гарно піднімати,

Чітко влад відповідати,

На уроці не дрімати,

А знання мерщій хапати,

Щоб не було нам мороки.

Всі готові до уроку?

Тож гаразд, часу не гаєм

І в лабораторію вирушаєм.

- Пропоную перейти до нашої віртуальної лабораторії. На уроці ми будемо дослідниками та дослідницями. Під час проведення дослідів будьте обережними тому, що працюватимемо зі скляним посудом (не розбити, не перекинути, щоб не розлити воду).

- А що саме будемо досліджувати, дізнаєтесь із загадок.

 

II. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми і мети уроку.

1. Відгадування загадок.

Де не ступиш – всюди маєш,

Хоч не бачиш, а вживаєш.

-Що це? (Повітря)

Таке велике, що займає увесь світ,

Таке маленьке, що в щілину зайде.

- Що це? (Повітря)

- Так що будемо досліджувати на уроці? (Повітря)

-  До якої природи належить повітря? (До неживої)

З яким словом асоціюється слово повітря? (небо, вітер, вітряки, літак, бульбашка, кулька)

 

ІІІ. Практична діяльність учнів.

 

Проведення дослідів

Дослід 1

- Візьміть на столі зошит і махніть ним перед обличчям.

- Що ви відчуваєте? (Легенький вітерець. Рух повітря).

- Ми сколихнули зошитом повітря, і воно почало що робити? (рухатися)

- Вітер – це рух чого?  (повітря)

Висновок: Повітря рухається

Дослід 2

- У банку з водою покладіть камінчик.

- Що ви спостерігаєте? (на стінках банки з’являються бульбашки)

- Перегляньте відео, де гарно видно бульбашки.

- Чому з′являються бульбашки? (у камінчику є повітря, воно виходить з камінчика)

- Зробіть висновок, де є повітря?

Висновок: Повітря є у шпаринках камінчика.

Дослід 3

- Спробуємо «спіймати» повітря (роблять хлопки).

- Візьміть поліетиленовий мішечок і почніть його скручувати з боку отвору.

- Що ви спостерігаєте? (повітряна «подушечка»)

- Чому так сталося? (повітря зайняло весь мішечок)

Висновок: Повітря займає увесь простір мішечка.

Дослід 4

- Занурте склянку у воду.

- Що ви спостерігаєте? (склянка не наповнюється водою)

- Чому? (там є повітря)

- Повітря не дає зайти воді у склянку. Воно займає певний простір. Який висновок?

Висновок. Повітря займає всі шпаринки.

- Нахилимо склянку в бік і що ми бачимо? (повітря вийшло назовні і утворилася повітряна бульбашка)

- Перегляньте відео, де гарно видно, як утворилася бульбашка.

- Що відбувається з водою? (вода заповнює місце повітря, яке вийшло у вигляді бульбашки)

- Ми бачимо повітря? (ні)

- Що допомогло здогадатись, що це виходить повітря? (бульбашки)

- Яке повітря? (невидиме)

Висновок. Повітря невидиме і прозоре.

- Подивіться навколо себе. Що нас оточує? (повітря) 

- Ми бачимо один одного? (так)

- А чому ми бачим? Яке повітря? (прозоре)

Висновок: Повітря прозоре

Дослід 5

- Перевіримо, чи має повітря запах. Закрийте очі. Понюхайте повітря.

- Чи відчуваєте запах? (ні)

- Що це значить? (не має запаху)

Висновок: Повітря не має запаху

Дослід 6

- Затримайте подих на деякий час .

- Що ви відчули? (довго не витримали без повітря)

- Що це значить? (людина довго не може без повітря)

- Кому ще потрібне повітря? (тваринам, рослинам)

- Повітря потрібне всім живим організмам. Без їжі людина проживе декілька тижнів, без води – кілька днів, а ось без повітря – кілька хвилин.

Висновок. Людина не може обійтися без повітря.

Дослід 7

- Опустіть кульку в ємність з водою.

- Що відбувається? (кулька не тоне)

- Чому? (легша за воду)

- Що всередині кульки? (повітря)

Висновок. Повітря легше за воду.

- Опустіть трубочку у воду, подуйте в неї.

- Що ви спостерігаєте? (повітря перетворилося на бульбашки та піднімається на поверхню)

Висновок. Повітря легше за воду.

 

Фізкультхвилинка

 

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

 

1. Робота з підручником (с. 88)

 - Розгляньте малюнок. Що на ньому бачите?

- За допомогою чого рухаються зображені об′єкти? (за допомогою вітру)

- Закінчіть речення. Вітер – це рух … (повітря)

2. Гра « Обери позицію»

Вітер – друг, бо(допомагає рухатись об′єктам по небу, по воді, крутить вітряки, млин)

Вітер – ворог, бо(сильний вітер – буря, спричиняє стихійні лиха – ламає дерева, будинки, топить кораблі на морі під час шторму)

3. Робота в зошиті з друкованою основою (с. 65)

- Поєднайте зображення і властивості повітря.

4. Гра «Вилучи зайве»

Властивості повітря:

1) безбарвне

2) пахуче 

3) блакитне

4) прозоре

5) легке

6) невидиме

 

V. Підсумок уроку

 

1. Гра « Так-ні» (за допомогою сигнальних карток)

1) Повітря належить до неживої природи. (Так)

2) Повітря немає навколо нас. (Ні)

3) Без повітря людина може прожити кілька годин (Ні)

4) Повітря заповнює всі порожнини (Так)

5) Повітря не має запаху (Так)

 

VI. Рефлексія «Смайлик настрою» на уроці.

 

docx
Додано
10 січня 2023
Переглядів
1154
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку