«ДОВКІЛЛЯ – МОВЧАЗНА ЖЕРТВА ВІЙНИ»
Мета: привернути увагу до екологічних проблем, пов’язаних з активними бойовими діями
Форма проведення: усний журнал
Сл.1 Вступне слово викладача
Довкілля часто називають мовчазною жертвою війни. Спалені промислові об’єкти, ліси, забруднені мінами і снарядами ґрунти, затоплені вугільні шахти, підірвані споруди, загиблі тварини й знищені рослини – справа рук і зброї російських окупантів, які ведуть бойові дії на території нашої країни. РФ знищує українську природу нещадно, свідомо, не вагаючись →
Сл.2 Фактично РФ створила екоцид української природи. Що таке «екоцид»?...
Сьогодні на нашому заході ми переконаємося яким чином війна в Україні впливає на екологічну обстановку в нашій державі, і вияснимо наслідки військових дій в Україні. Проведемо ми наш захід у вигляді усного журналу під назвою «ДОВКІЛЛЯ – МОВЧАЗНА ЖЕРТВА ВІЙНИ»
Читець.
Весна не знає, що іде війна,
Вона летить, квітує і співає.
Вона красива, трепетна, ясна,
І все навколо радісно буяє.
Ось на окопах квіти зацвіли,
Каштан свічками раптом загорівся.
І пташечки мовчати не змогли,
Хоч і снаряд десь поруч причаївся.
А там, де ще недавно йшли бої,
Цвітуть тюльпани і волошки сині.
Як стихне бій — співають солов’ї,
Й кує зозуля в дуба на вершині.
Весна летить чарівна, запашна,
Тривожить серце, душу зігріває.
Весна не знає, що іде війна,
Вона квітує, ластиться, співає…
Та почали кривавити поля,
Так рясно-рясно маками повсюди…
Війну відчула на собі земля,
І на собі війну відчули люди…
І плаче мати в чорному вбранні,
І плачуть діти, бо убили тата.
І червоніють маки навесні,
Як кров людська… Чого ж їх так багато?
Небес синіє світла глибина,
Гніздо лелек на груші коло хати…
Весна не знає, що іде війна,
Вона квітує радісно й крилато
Виходять ведучі:
Ведучий 1. Запрошуємо всіх присутніх перегорнути сторінки нашого журналу і перша сторінка «Забруднення повітря»(сл.3). Забруднення повітря — це водночас забруднення вод і ґрунтів. Масовані артилерійські та ракетні обстріли російськими окупантами нафтобаз, нафтопереробних заводів, інших промислових об’єктів призводять до викидів токсичних речовин у повітря.
За підрахунками екологів, під час горіння нафти (пожежі на нафтобазі з кількома резервуарами) в атмосферне повітря викидається приблизно стільки ж забруднювальних речовин, скільки виробляє весь транспорт Києва за місяць.
Ведучий 2. Влучання снарядів у хімічні підприємства, як-от у Рубіжному на Луганщині або в Сумах, призводили до витоків азоту і аміаку. Азот підіймається вгору і люди можуть отримати опіки легень, втратити зір, а при великій концентрації - померти. Так само вгору підіймається удвічі легший за повітря аміак, що може проникати у вікна верхніх поверхів. Забруднюють атмосферне повітря й хімічні речовини, які вивільняються під час вибуху бомб і ракет. Їхні уламки, потрапляючи в землю, отруюють її й ґрунтові води.
Ведучий 1.(сл.4) Детонація ракет, артилерійських снарядів та мін утворює низку хімічних сполук – чадний і вуглекислий газ, водана пара, оксид азоту, азот тощо. Також випаровується низка токсичних елементів, наприклад, оксид сірки й азоту, які під час окислення можуть призвести до кислотних дощів. Це може спричинити опіки рослин, слизових тканин дихальних органів людини, птахів
Ведучий 2.(сл.5) Найбільша небезпека — Запорізька АЕС, яка зараз перебуває під окупацією російських імперіалістів. Якщо станеться аварія на ЗАЕС, то у довкілля виділяться радіоактивні ізотопи цезію, йоду і в менших кількостях — стронцію. Те саме було і після аварії на ЧАЕС.
Ведучий 1. Ще у травні росіяни планували здійснити провокацію, пов’язану з імітацією аварії на Запорізькій атомній електростанції. Після цього мало бути оголошено про надзвичайний витік радіоактивних матеріалів.
Ведучий 2.(сл.6) Станом на листопад 2023 року, внаслідок військових дій понад 3,5 млн га лісів, що становить майже третину лісового фонду України. Лише внаслідок пожежі у Херсонському національному парку згоріло 80% острівної частини території, а пожежі в Чорнобильських лісах не могли загасити кілька днів через окупацію території. На відновлення лісів потрібно близько 10 років, проте деякі з них втрачені назавжди.
Ведучий 1. Варто зазначити, що через Україну проходить багато шляхів міграції птахів, багато тварин із Червоної книги проживають на природоохоронних територіях, тому через пожежі вони можуть загинути. Збитки рослинному світу та лісам становлять орієнтовно 183 млрд грн.
Подивимося на зведену таблицю (прочитати зі слайда) сл.7
Ведучий 2(сл.8) Друга сторінка нашого усного журналу має назву: «Вода - зброя в руках окупантів». Окрім спалених лісів та забрудненого повітря, отруюються й водні ресурси. Вода – цінний ресурс для людини й довкілля. Вона дає життя й все поєднує в одну велику систему. Саме через це війна має такий нищівний вплив на водні ресурси. Наслідки цього можуть бути значно серйозніші, ніж ми собі це уявляємо. Перелік захворювань, які виникають через вживання забрудненої води — величезний – це 80% усіх інфекційних захворювань.
Ведучий 1. Воєнні дії суттєво впливають на якість водних ресурсів України, до них потрапляє велика кількість забруднюючих речовин через підриви нафтосховищ, складів паливно-мастильних матеріалів, а також через руйнування агресором очисних споруд, дамб, виведення з ладу обслуговуючих організацій, які займалися водопостачанням та очищенням стічних вод. Всі вони без очистки тепер потрапляють у водойми, особливо там, де відбулись активні бойові дії.
Ведучий 2(сл.9) Забруднення водних ресурсів відбувається не тільки там, де ідуть бойові дії, а також у західних регіонах України, внаслідок потрапляння снарядів. Наприклад, у Тернопільській області був розлив у сховищі мінеральних добрив, що призвело до масової загибелі риби. А ще - це забруднення внаслідок руйнування мостів, потрапляння військової техніки в річки, снарядів, забруднюючих речовин. І їхнє розкладання займе багато часу. І звичайно, небезпека через міни. Морське узбережжя зараз заміновано і не може виконувати функцію забезпечення рекреації людей.
Ведучий 1(сл.10) Вугільний регіон України частково окупований з 2014 року. У результаті обстрілів там часто руйнуються електромережі, тож насоси вимикаються. Коли шахта закривається або руйнується, необхідно відкачати воду з підземних горизонтів. Якщо цього не зробити, вони будуть затоплені ґрунтовими водами. Небезпека полягає в тому, що вода в шахті може бути забруднена важкими металами. Якщо забруднені ґрунтові води потрапляють у навколишні ґрунти, то ці території стають непридатними для сільського господарства.
Ведучий 2(сл.11) Руйнування дамб і розлив річок призводить до деградації значних територій і забруднення ґрунтів і вод. Наступного дня після початку повномасштабного вторгнення російські військазруйнували дамбу, яка відділяла річку Ірпінь від Київського водосховища. За півтора місяця вода з водосховища затопила заплаву Ірпеня на 10 кілометрів.
Ведучий 1. Річка Сіверський Донець, що слугує джерелом води практично для всього Донбасу, ще 2018 року була в критичному стані. 2022 року прямі влучання зруйнували 2 водоводи, канал “Сіверський-Донець – Донбас”, Донецьку фільтрувальну станцію неодноразово довелося зупиняти через перебої з електрикою. Через розрив трубопроводів у Сіверський Донець потрапляють неочищені каналізаційні стоки.
Ведучий 2(сл.12). Навмисний підрив російськими військовими греблі Каховської ГЕС у ніч проти 6 червня 2023 року став найбільшою техногенною катастрофою за останнє десятиліття.
Це призвело до загибелі людей, затоплення десятків населених пунктів, десятків тисяч гектарів територій, зокрема, заповідних, знищення унікального біорізноманіття, забруднення Дніпра й Чорного моря, втрати системи зрошення, та саме водосховище перетворилося на пустелю. Цей теракт призвів до жахливих наслідків для десятків тисяч людей, інфраструктури та довкілля.
Ведучий 1. Загалом вплив на водні екосистеми є руйнівним з перших днів війни. Воєнні операції на території Чорного та Азовського морів, цілеспрямовані обстріли водогонів, водонасосних станцій, водоочисних споруд та каналів. Саме пошкодження та руйнація цих об’єктів позбавляє людей доступу до питної води. Це ще один фактор порушення прав людини. Генеральна асамблея ООН визнає доступ до води одним із базових прав людини, а порушення таких прав, підрив об’єктів водопостачання, дамб, мінування берегів водосховищ, обстріли водогонів можуть трактуватися як водний тероризм.
Подивимося на зведену таблицю (прочитати зі слайда) сл.13
Ведучий 2(сл.14). Третя сторінка нашого усного журналу має назву «Земля, поранена війною» Негативного впливу через бойові дії зазнає й ґрунтова екосистема. Відбувається деформація ґрунтового покриву, що призводить до порушення структури ґрунтів під час пересування військової техніки, руху військ, будівництва захисних споруд, розмінування територій. Наслідком цього впливу є ущільнення, заболочування, засмічення території продуктами бойової діяльності.
Ведучий 1 Повномасштабна війна перетворила нашу державу на одну з найбільш замінованих країн світу. 174 тис. кв. км – майже третина території України – небезпечні для життя. Якщо провести аналогію з іншими країнами, це половина площі Німеччини або чотири Естонії. Заміновані землі стають невидимою смертельною пасткою для цивільних осіб, зокрема дітей.
Ведучий 2 Варто зазначити, що розмінування територій має також негативний вплив — зазвичай руйнується гумусовий горизонт, втрачаються фізико-хімічні властивості ґрунту та відбуваються зміни гранулометричного та агрегатного стану. Операції з очищення від наземних мін складні і дорогі, тому наслідки можуть трактуватися як абсолютна втрата ґрунтових ресурсів
Ведучий 1 Варто додати, що кожен з вищезазначених впливів призводить, до знищення рослинності, порушення ґрунтового покриву, дефіциту природного зволоження та опустелювання. Унаслідок цього також різко скорочується рівень живих організмів.
Ведучий 2(сл.15) Площі сільськогосподарських угідь, нашпиговані мінами та боєприпасами, забруднені нафтопродуктами та хімічними сполуками, розорені вирвами, збільшуються щодня. І передусім у регіонах з найродючішими в Україні ґрунтами.
Руйнація верхнього, поживного шару внаслідок токсичного впливу вибухових пристроїв, боєприпасів, військової техніки призводить до втрати родючості і робить поля непридатними для сільгоспвиробництва.
Ведучий 1 За приблизними оцінками, в Україні заміновано 30% території – близько 200 тис. кв. км. Для їх розмінування знадобиться щонайменше 10 років.
Подивимося на зведену таблицю (прочитати зі слайда) сл.16
Ведучий 2(сл.17). Відкриємо четверту останню сторінку нашого усного журналу під назвою «Вплив військових дій на біорізноманіття»
Географія і клімат України наділили її приголомшливим багатством флори і фауни. На її територію припадає 35% біорізноманіття Європи. Це - 70 000 видів рослин і тварин, багато з яких є рідкісними або ендемічними, тобто притаманними лише цій території. Однак,через війну під загрозою зникнення опинилося майже 700 видів тварин і понад 800 видів рослин, частина з яких занесена до Червоної книги.
Ведучий 1(сл.18). Війна зачепила близько третини всього природно-заповідного фонду України. На сьогодні декілька десятків природних і біосферних заповідників, національних і регіональних природних парків зазнають суттєвої шкоди внаслідок російської агресії.
Ведучий 2(сл.19). Наслідки руйнування Каховської ГЕС. Масова загибель біоресурсів на місці спустошеного котлована Каховського водосховища та затоплених плавень і територій природно - заповідного фонду Херсонщини, Миколаївщини, Придніпров’я – екологічна катастрофа Европи з непередбачуваними наслідками.
Ведучий 1(сл.20). З дельфінами склалася надзвичайно жахлива і болюча ситуація, саме вони постраждали від війни найбільш масово», - каже Іван Русєв, еколог, доктор біологічних наук, начальник науково-дослідного відділу Національного природного парку "Тузлівські Лимани». Через війну у Чорному морі загинуло близько 50 тисяч дельфінів, по Азовському морю ця інформація не відома. Ця приголомшлива цифра шокувала науковців і всіх, хто розуміє реальний масштаб загрози.
Ведучий 2 На узбережжі України, Болгарії та Румунії було знайдено 2 500 трупів ссавців, але, згідно з міжнародними дослідженнями, тільки 5% загиблих дельфінів виносять на берег. Сонари військових кораблів та підводних човнів створювють дуже потужні вимокочастотні звукові сигнали, які руйнують внутрішнє вухо кітоподібних і роблять їх «сліпими», тварини втрачають можливість орієнтуватися у просторі та підриваються на мінах.
ВІДЕО -сл.21
Ведучий 1(сл.22). Не описати той біль, відчай, страх і сум багатьох українців, але попри те ми віримо в перемогу та надію на краще
Читець.
А ти сій квіти...
Навіть якщо завтра — кінець світу.
Загоюй рани людям і землі,
Роби, що дав Господь можливість вміти.
Пильнуй ланів, щоб були з хлібом на столі.
Ділись, чим Бог послав, і витри сльози.
Поплачем після Перемоги всі разом,
Коли від крові вмиють землю теплі грози
І мирна тиша увійде у кожен сон...
А ти сій квіти...
Навіть якщо завтра — кінець світу.
Сади садок. Хай виростає до зірок.
Служи землі. Цінуй, люби, лелій.
Вона віддячить дітям
І всім, хто хоче й вміє вільно жити.
Сій квіти жовті, сині — різні,
Щоби вони встелили всі шляхи,
Якими повертатимуться грізні,
Найкращі в світі наші вояки
Додому, до родини і до щастя,
Яке вимолюємо в Бога зараз всі.
Сій хліб і квіти — всупереч напастям.
Багато сій...