Урок "Джек Лондон "Жага до життя"2

Про матеріал
Відкритий урок на тему: Джек Лондон "Жага до життя". Сильний людський характер в екстримальній ситуації. Розробка допоможе учням більше дізнатися про героя та про те, що саме допомогло йому вижити в нелюдських умовах.
Перегляд файлу

                                                                    6 клас

 

Тема. Сильний людський характер в екстремальній ситуації

           (за оповіданням Джека Лондона “Любов до життя”)

Мета: навчити учнів стисло переказувати зміст оповідання, давати

            характеристику героєві твору;

            розвивати усне зв’язне мовлення;

            виховувати в учнів мужність, сміливість, вірність у дружбі, гуманне

            ставлення до людей.

Обладнання: портрет Джека Лондона, політична картка світу, іллюстрації

            до твору, схема, мультимедійна презентація.

 

                                                    Хід уроку

  1. Організація класу.
  2. Робота над прочитаним оповіданням
  1.  Вступне слово вчителя.

 На минулому уроці ми познайомилися з життям і творчістю

американського письменника Джека Лондона. Любов до пригод і бажання

подолати бідність привели юного Джека у місцевість на півночі Канади, де

в 1896 році були відкриті родовища золота.

Джеку не вдалося знайти родовища цього дорогоцінного металу, але в душі залишилися спогади про північну природу і зустрічі з цікавими людьми.

На основі цих спогадів народились північні оповідання, які принесли Джеку Лондону славу. Одне з найвідомиших – “Любов до життя”,над

яким ми і будемо працювати.

 

                                                                               Епіграф

                                                                  “Перемагають лише сильні”

                                                                                    М. Островський.

 

Сьогодні на уроці ми повинні:

  1. навчитися стисло переказувати зміст оповідання; давати

характеристику героєві;

  1. визначити проблеми, які порушує автор у творі;
  2. глибше зрозуміти смисл людського життя.

 

  1.  Робота в парах

Перш ніж приступити до переказу оповідання, повторимо

правило, що таке оповідання ?

  1.  Cтислий переказ оповідання за сюжетним ланцюжком

(з допомогою ілюстрацій на мультимедійній дошці).

Перехід річки

надія на допомогу

самопочуття героя

пошуки їжі

зустріч з ведмедем

переслідування вовком

кіска Білла

двобій із вовком

жалюгідна істота

перебування на “Бедфорді”.

  1.  Дослідницька робота.

Учні-дослідники мали завдання дослідити, що таке екстремальна 

ситуація та які почуття виникають у людей під час екстремальної ситуації. Надамо їм слово.

1 учениця. Ми з’ясували,що екстремальні ситуації – це важкі, дуже складні з ризиком для життя і здоров’я людини обставини, коли життя

починає згасати, коли втрачається свідомість, коли раптово постають

питання:

  • Що робити?
  • На що сподіватись?
  • Як вижити?

2 учениця. Ми склали гроно почуттів, які можуть охопити людину

в екстремальній ситуації. Ці почуття пережив і герой оповідання

“Любов до життя”.

 

 

 

 

                      відчай                                                         тривога

                                                  голод

 

           

              страх                                                                                 біль

 

 

 

                    стрес                                                                              холод

                                            терпіння

                                                                             сила волі

  1.  Учні класу ланцюжком підтверджують ці почуття, які пережив герой, текстом  підручника.

Вчитель. Це оповідання не екранізовано. Але щоб глибше вникнути в ці почуття, я пропоную Вам подивитись ролик, який підходить до нашого уроку.

  1. Перегляд ролика “ Єто видео будоражит всех жителейземли”.
  2.  Самостійна робота.

І так, завдяки великим зусиллям і бажанню вижити, наш герой вижив.

Запишіть у зошиті риси характеру, які допомогли нашому героєві вижити.

                            Сміливість                   Кмітливість

                            Терпіння                       Мужність

                            Впертість                      Обережність

                            Сила волі                      Життєлюбність

                                          Бажання жити

  1. Хвилинка поезії.
  1. учениця. Як бачимо, що в житті є багато різних ситуації, в яких

опиняється та чи інша людина. Тому треба бути розсудливим, розумним, не квапитись з рішенням і висновками, вміти розрізняти де справжня дружба, а де ні. Ми підготували заповіді Матері Терези.

Дівчата читають напам’ять по черзі.

  1. Робота з підручником.

В оповіданні багато описів природи. Як називається цей жанр в

Образотворчому мистецтві? (Пейзаж)

  • Яка роль пейзажу в оповіданні ?

(Пейзаж підкреслює настрій героя, суворий клімат Півночі)

стор. 238 “Невесела картина… ”

стор. 240 “Він видерся…”

стор. 242 “Околиця…”

стор.242 “На ранок …”

  • Який колір переважає до того, як вибрався із цієї ситуації?

(Сірий)

  • Знайдіть приклади і зачитайте:
  • сіре море моху;
  • сірі скелі;
  • на небі ні сонця і навіть поблиску сонця;
  • Сонця не було. Земля і небо стали ще сіріші.

 

  • А хто пам’ятає, коли появилося сонце?

 

Висновок. Отже настрій героя відповідає пейзажу.

Сірий колір – йому страшно,сумно.

З’вилося сонце – появилася надія на порятунок.

  1.   Словникова робота.

В оригіналі оповідання називається “Любов до життя”. Російською

мовою перекладається “Любовь к жизни”. Український перекладач

Петро Соколовський “Жага до життя”.

З словником Б. Грінченка:

Жага – бажання жити.

  1.   Робота з підручником.
  • А чи тільки людина в цьому оповіданні намагається вижити?

(Ще вовк).

  • Знайдіть і зачитайте, як вовк бореться за життя:

стор. 245 “Дві вмираючі істоти …”

стор. 246 “Ось вовк …”

стор. 246 “Ікла …”

  1.   Інтерактивна вправа “Мікрофон”.
  • До нас на урок завітав кореспондент відомого телеканалу і хоче взяти

інтерв’ю.

Кореспондент. Назвіть, будь ласка, Ваше ім’я та прізвище.

Герой. Автор не дав мені імені і прізвища.

Кореспондент. Чому Джек Лондон не дав Вам імені?

Герой. Він утілив в мені узагальнений образ людини, що бореться

За  своє життя, або інакше кажучи – людство, яке у двобої з природою

відстоює своє право на існування.

Кореспондент. Чому ви кинули клунок із золотом, адже це було

саме те, заради чого ви вирушили на Аляску?

Герой. Я зрозумів, що життя важливіше, ніж золото

  1.   Скласти сенкан “Невідомий герой”.
  2.   Характеристика Білла.
  • Поряд із сильними сторонами людини показані слабкі. Так, це Білл.
  • Ким виступає Білл в оповіданні?
  • Зрадником, поганим другом.
  • Які риси йому притаманні?
  • Підлість, жорстокість, жадібність.
  • А чи міг Білл поступити по-іншому?
  • Чи справедливо вчинила природа з Біллом?
  1.   Які проблеми порушує автор в оповіданні?
  1. Проблему дружби, взаємодопомоги, людяності, порядності,

людської гідності.

  1. Проблему життя і смерті.
  2. Уміння вийти з будь-якої екстремальної ситуації.

 

  1. Підсумок уроку.
  • У вас на партах маленькі червоні сердечка.

Запишіть кілька рис характеру, які б ви хотіли запозичити у нашого героя і вони б вам пригодилися в житті.

  • Прикладіть їх до свого серця.

Нехай ці слова проникнуть у ваше людське серце і у вас появиться ще більше бажання жити, любити життя, а в цьому житті бути добрими,

Терплячими, милосердними, цінувати дружбу, цінувати життя.

Життя – це боротьба. Людина завжди має долати якість труднощі, щоб

дійти до поставленої мети. Але як відомо за всіх часів перемагають

лише сильні.

Труднощі загартовують характери, зближують людей. Як писав

Білоруський письменник В. Биков:

Жити гідно – нелегко.

Треба прагнути бути людиною,

незважаючи на всю жорстокість

навколишнього світу ”.

(учні записують вислів у зошит).

  1. Домашнє завдання.

Написати твір – мініатюру  “Перемагають лише сильні”.

 

 

 

 

 

docx
Додано
10 грудня 2020
Переглядів
1699
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку