Урок.Джерела небезпечних ситуацій у воєнний час.

Про матеріал
Розробка уроку зЗахисту Вітчизни на тему"Джерела небезпечних ситуацій у воєнний час" для учнів 10класу. Матеріал розробки розширює тему і може бути використаний учителями та учнями на рівні із підручником
Перегляд файлу

1

 

ТЕМА.Джерела небезпечних ситуацій у воєнний час.

Мета уроку. Ознайомити учнів із класифікацією НС воєнного характеру та зонами лиха.які вони спричиняють; навчити учнів алгоритму дій в умовах військових дій; виховувати мужність,впевненість в дієвості силУкраїнської армії та сил цивільного захисту при усунені наслідків надзвичайних ситуацій спричинених військовими діями

                                                                 ХІД УРОКУ

1.Підготовча частина

Стройові прийоми.Виконання гімну.

2.Актуалізація опорних знань

 Поміркуйте й скажіть, у яких умовах перебувають люди, які пережили чи переживають військові дії (обстріли,руйнування.мінування місцевості). Як їм можна допомогти?(Дискусія)

Очікування. Вивчивши матеріал теми, учень повинен:

знати

  • • поняття і коротку характеристику сучасних засобів масового ураження;
  • • перспективні види зброї, засновані на нових фізичних принципах;
  • • бойові властивості і вражаючі фактори зброї масового ураження, інших сучасних засобів ураження, а також способи захисту особового складу від їх впливу;

вміти

• розрізняти вражаючі фактори ядерногї, хімічногї і бактеріологічної (біологічної) зброї;

володіти

 навичками використання знань по організації охорони праці, охорони навколишнього середовища та забезпечення заходів по особистої безпеки і безпеки громадян при надзвичайних ситуаціях на небезпечних об'єктах.

 

                       3.  Вивчення нового матеріалу.(Лекція)

Що таке війна і навіщо вона?

 Війна завжди була для людей одним із найбільших лих на протязі всієї історії. Вона знищувала значні людські і матеріальні ресурси, приводила за собою інші лиха, гальмувала розвиток людства. З кожним роком сила зброї ставала все сильнішою і сильнішою, а наслідки її використання все жахливішими. Зараз, на рубежі тисячоліть, людство має ядерну зброю, яка може знищити все живе на планеті. Військові дії в сучасній війні будуть вестися з високою активністю і граничної напруженістю. Вони викличуть великі втрати у військах і серед населення, руйнування потенційно небезпечних об'єктів, енергетичних центрів, гідротехнічних споруд,  великих зон руйнувань, пожеж і затоплень. Основною формою протидії у війні є збройна боротьба - організоване застосування збройних сил і засобів ураження для досягнення певних політичних і військових цілей, сукупність військових дій різного масштабу.

Звісно першим і самим небезпечним джерелом небезпечних ситуацій воєнного характеру є зброя. На даний час ми можемо виділити такі види зброї:

зброя масового ураження, яка в свою чергу буває наступних видів.

Ядерна зброя - зброя масового ураження (ЗМУ) вибухового дії, засноване на використанні внутрішньоядерної енергії, що виділяється при ланцюгових реакціях поділу важких ядер деяких ізотопів урану і плутонію або при термоядерних реакціях синтезу легких ядер ізотопів водню (дейтерію і тритію) в більш важкі, наприклад ядра гелію. Воно включає різні ядерні боєприпаси (бойові частини ракет і авіаційні бомби, артилерійські снаряди і міни), а також засоби доставки їх до цілі і управління. Диверсантами можуть застосовуватися переносні ядерні заряди (фугаси).

Хімічна зброя - це різновид ЗМУ, вражальна дія якого заснована на токсичних властивостях бойових ,хімічно небезпечних речовин, токсинів, фітотоксіканти. Головними компонентами хімічної зброї є бойові хімічно небезпечні речовини (БХОВ), засоби їх застосування: бойові частини ракет, авіаційні бомби, вилівнис авіаційні прилади та інші хімічні боєприпаси і пристрої.

Біологічна ( бактеріологічнеа) зброя - ЗМУ, вражаючі дії якої засновані на використанні хвороботворних властивостей мікроорганізмів, здатних викликати різні масові захворювання людей, тварин і рослин. Біологічні засоби - живі організми, здатні розмножуватися в організмі уражених ними об'єктів. Засобами доставки біологічної зброї до мети можуть бути ракети, авіація, які розпилюють прилади, а також портативні прилади для диверсійного застосування.

Концепція військово-технічної переваги знаходить своє вираження в постійному удосконаленні існуючих і створенні нових видів зброї. У найближчому майбутньому на озброєння армій розвинених країн можливе надходження зброї, заснованого на нових фізичних принципах.

Геофізична  зброя - сукупність різних засобів, що дозволяють використовувати руйнівні сили природи шляхом штучно викликаються змін фізичних властивостей і процесів, що протікають в атмосфері, гідросфері, літосфері, біосфері.

Атмосферна (метеорологічна) зброя заснована на використанні різних процесів, пов'язаних з порушенням кліматичних і погодних явищ. При штучному впливі на атмосферу виникають грозові процеси, що викликають рясне випадання опадів, розсіювання або посилення туману, зміна температурного режиму на великих площах. В основі ряду проектів метеорологічного зброї лежать способи зміни сили тропічних циклонів, стимуляція посухи на величезних просторах.

Гідросферніа(гідрологічна ) зброя – двя якої базується на використанні енергії річок, озер, морів, океанів і льодовиків. Для впливу на гідросферу і гідроспоруди можуть використовуватися підводні і підземні ядерні вибухи, а також підрив великих зарядів звичайних вибухових речовин (ВВ). Вражаючими факторами в цьому випадку будуть водні потоки (хвилі) типу цунамі і затоплення великих територій.

Біосферниа зброя - штучні зміни в біосфері, що призводять до знищення рослинного покриву і родючого шару землі, а також знищення представників тваринного світу як на суші, так і у воді.

Геокосмічна( озонна ) зброя - штучне створення вікон в озоновому шарі з метою впливу жорсткого ультрафіолетового випромінювання Сонця на рослинний і тваринний світ, що приводить його до загибелі.

Літосферниа зброя - викликає землетруси, виверження вулканів. В якості детонатора для їх виникнення можуть бути використані підземні ядерні вибухи, що провокують проходження ударної хвилі по земній поверхні, або виробництво вибухів з використанням звичайних вибухових речовин на стику тектонічних плит з метою їх усунення та досягнення ефекту землетрусу з властивим йому вражаючим впливом на навколишнє середовище.

Лазерна зброя - засновано на використанні лазерного випромінювання для ураження людей, оптико-електронних систем, літальних апаратів, ракет, виведення з ладу різної техніки. Лазери (квантові оптичні генератори) представляють собою випромінювачі вузьконаправленої, узгодженої по фазі і довжині хвилі електромагнітної енергії оптичного діапазону потужністю до декількох тисяч джоулів на 1 см2. Вражаюча дія лазерного променя досягається нагріванням до високих температур матеріалів об'єкта, що викликає їх розплавлення і навіть випаровування, пошкодження надчутливих елементів, осліплення органів зору людини і термічні опіки шкірних покривів.

Рентгенівська зброя - засновано на використанні рентгенівського лазера, джерелом енергії в якому служить ядерний вибух, за можливостями значно перевершує лазерне. Дія лазерного зброї (різновид рентгенівського) є майже миттєвим і відрізняється скритністю (відсутність диму, вогню, звуку) і високою точністю. Разом з тим, потужність лазерного променя залежить від прозорості повітря і може бути суттєво знижена в умовах туману, пилову бурю, диму і т.д.

Пучкова зброя - зброю спрямованої енергії, основним вражаючим фактором якого є пучки елементарних частинок (електронів, протонів, нейтронів). Прямолінійність, швидкістю, близькою до поширення і велика проникаюча здатність пучка забезпечують майже миттєве поразки цілі. Поразка об'єктів (цілей) відбувається шляхом створення на цілі механічних ударних навантажень, інтенсивного теплового впливу і нанесення радіаційних уражень. Найбільше чутливі до його впливу радіоелектронні системи та обладнання, разом з тим пучкове зброя здатна вражати і людей. Застосування пучкового зброї характеризується раптовістю дії, всепогодністю, миттєвостями процесів руйнування (пошкодження) і виведення з робочого стану слабости об'єктів, воно не вимагає врахування законів балістики. Існує можливість інтенсивного опромінення пучковим зброєю з космосу величезних площ земної поверхні (сотень квадратних кілометрів), що може призвести до масового ураження людей і інших біологічних об'єктів.

Інфразвукова зброя засновано на використанні направленого випромінювання потужних інфразвукових коливань з частотою 6-20 Гц. Такі коливання можуть впливати на центральну нервову систему, травні органи людини, викликати головний біль, больові відчуття у внутрішніх органах, порушення ритму дихання. При більш високих рівнях потужності випромінювання і дуже малих частотах з'являються такі симптоми, як запаморочення, нудота, втрата свідомості, а іноді можливий і летальний результат. Інфразвукові випромінювання має також психотропною дією на людину, викликаючи втрату контролю над собою, почуття страху і паніки.

Радіологічна зброя - це така зброя, що вражає дія якого заснована на використанні спеціально підготовлених радіоактивних рецептур, отриманих з відходів ядерного пального реакторів або шляхом опромінення спеціально підібраних речовин, здатних створювати радіоактивне забруднення місцевості і викликати у людини променеву хворобу або локальне ураження окремих органів (очей, шкіри та ін.). Така зброя також згубно для тварин і рослин. Бойове застосування може здійснюватися за допомогою розпилювальних авіаційних приладів, безпілотних літаків, крилатих ракет, авіаційних бомб і інших боєприпасів у вигляді порошків, рідких розчинів, туманів, димів.

Бездротова зброя заснована на використанні електромагнітних випромінювань (ЕМВ) надвисокої (НВЧ) або надзвичайно низької (ЧНЧ) частоти. Діапазон НВЧ від 300 мГц до 30 ГГц, до ЧНЧ відносяться частоти менше 100 Гц. Радіочастотні випромінювання здатні впливати на психіку людини, порушувати сприйняття і використання інформації про навколишню дійсність, викликати слухові галюцинації, спотворювати мовні повідомлення. Електромагнітні випромінювання викликають пошкодження (порушення функцій) життєво важливих органів і систем людини (мозку, серця, центральної нервової і ендокринної систем, системи кровообігу). Фізичний процес впливу на зазначені органи та системи полягає в тому, що проводять електричний струм тканини людського організму (рідкі складові тканин, кров і т.д.) нагріваються в результаті виникнення в них вихрових струмів, а непровідні, тобто діелектрики (хрящі, сухожилля і т.д.) - немає. В результаті порушуваних електромагнітним полем коливань молекул діелектрика з подальшою їх поляризацією виділяється велика кількість тепла, що, в кінцевому підсумку, призводить до незворотних змін в органах, втрати ними функцій або до загибелі людини.

Мікрохвильова зброя є різновидом радіочастотного зброї і може бути представлено як потік спрямованої енергії, основним вражаючим фактором якого є потужне електромагнітне випромінювання СВЧ діапазону (від 0,3 до 300 ГГц). Являє собою сукупність джерел потужного НВЧ випромінювання і засобів управління, що забезпечують наведення і концентрацію необхідної для ураження електромагнітної енергії в області мети. Вражаючій дії цієї зброї найбільш схильні до радіоелектронна апаратура і її елементи.

 

  • звичайна зброя, яка застосовується при локальних і широкомасштабних бойових діях. Розрізняють багато видів звичайної зброї, але вся вона застосовується для знищення людей та матеріальних об'єктів. Наприклад, при застосуванні системи залпового вогню на площі близько 13 га будуть знищені всі споруди і майже 82% живої сили ворога.

Крім звичайної зброї існує і звичайна зброя масового ураження.до якої відносять:

.

Касетні боєприпаси являють собою ракети, бомби або снаряди, споряджені бойовими елементами

(субснарядамі) різного призначення. Для поразки об'єктивним

тов (цілей) на великій площі субснаряди з ракети (снаряда) викидаються вибивним зарядом.

Дія боєприпасів об'ємного вибуху засновано на одночасному підриві в декількох місцях розпорошених

в повітрі у вигляді аерозольного хмари рідких або пароподібні вибухових речовин. В результаті вибуху

утворюється потужна ударна хвиля, різко зростає температура повітря, створюється збіднена киснем,

отруєна продуктами згоряння велика область атмосфери. Їх нищівну силу в кілька разів перевищує дію

 боєприпасів зі звичайним вибуховою речовиною і порівняно з наслідками застосування ядерних

боєприпасів сверхмалой потужності. Засобами їх доставки до цілі можуть бути авіація, ракети.

Запальні боєприпаси призначаються для ураження людей, техніки і об'єктів. Це різні речовини і суміші,

 які здатні займатися і стійко горіти з виділенням великої кількості теплової енергії. Вони створюються

на основі нафтопродуктів (напалм), металізованих сумішей (пирогели), сплавів металів (терміт, електрон                ) і білого фосфору. Горять як в присутності кисню (напалм, білий фосфор), так і без доступу кисню (терміт, термітні склади).

 Запальні засоби застосовуються для спорядження авіаційних бомб і баків різних типів. Первинні

вражаючі фактори застосування запалювальних боєприпасів (теплова енергія, дим, токсичні продукти

горіння) діють від декількох секунд до декількох хвилин - під час застосування запалювальних засобів.

 Вторинні фактори як наслідок виникають пожеж проявляються від декількох хвилин до доби і більше.

Вражаюча дія запалювальних засобів на людей проявляється у вигляді опіків шкіри, ураження слизової

 оболонки верхніх дихальних шляхів з подальшим набряком і задухою, теплового удару, отруєння

токсичними продуктами горіння (оксиду вуглецю, пари бензолу, диму і т.п.), утруднення дихання

 з- за часткового вигоряння кисню в повітрі (особливо в закритих спорудах, підвалах та інших укриттях),

механічного впливу на людину вогневих штормів і вихорів при пожежах, сильного

морально-психологічного впливу, що знижує здатність людей до активного опору

 

  • засоби радіоелектронної боротьби, які не ведуть до знищення споруд, але надзвичайно шкідливі для людини.

Іншим джерелом небезпеки є надзвичайна антисанітарна обстановка під час ведення бойових дій. Перш за все це велика кількість трупів, які не завжди можна поховати (наприклад у містах ведення інтенсивних бойових дій), по-друге порушується нормальна робота комунальних служб міст, що призводить до погіршення якості води, перебоїв каналізаційної системи і т. п. Також завжди спостерігається зріст популяції гризунів і інших тварин, які завжди є переносниками хвороб.

Також відчувається недостатнє медичне обслуговування, нестача медичних препаратів (більшість іде на фронт). Отже створюється сприятлива ситуація для виникнення епідемій, особливо в теплі місяці. Також багато людей можуть потерпати від звичайних хвороб які не зможуть ефективно лікуватися в умовах воєнного часу.

Третьою складовою є складна екологічна та техногенна обстановка. Треба враховувати, що сучасна війна не обходиться без значних руйнувань, які самі по собі являють загрозу життю людини і зазвичай супроводжуються пожежами.

Але ще більшу небезпеку несуть в собі підприємства, які й за мирних умов були джерелом небезпеки і шкідливих викидів. Хімічні підприємства, АЕС, нафтопереробні заводи у разі їх часткового або повного руйнування викличуть техногенну катастрофу і будуть становити значну небезпеку для життєдіяльності людей у районі розташування.

В сучасних умовах при виникненні широкомасштабної війни не викликає сумнівів використання зброї масового ураження і перш за все ядерної зброї.

Ядерна зброя має декілька факторів ураження:

  • світлове випромінювання
  • проникаюча радіація
  • ударна хвиля,
  • радіоактивне забруднення
  • електромагнітний імпульс.

     

Кожен з них становить велику небезпеку для життя і здоров'я людини. Світлове випромінення приводить до сліпоти, загорання одежі і предметів навколишньої обстановки, тепловий доповнює цей ефект. Ударна хвиля руйнує будівлі і споруди, а наступне радіоактивне ураження робить перебування на зараженій території небезпечним для здоров'я та життя. Ядерний удар характеризується великим радіусом дії (120 км для бомби середньої потужності), великими втратами серед людей (90% в радіусі 100 км) і ще більшою кількістю опромінених.

Після нього територія непридатна для проживання, а виникаючі пожежі розносять за вітром радіоактивні елементи. Звісно, при ураженні проводяться евакуаційні заходи. Проводяться роботи по розбору завалів і локалізації та тушіння ядерних пожеж. Район ураження локалізується і очеплюється для запобігання розповсюдження радіоактивного забруднення.

Також можливе широке використання хімічної зброї, в основному газів і отруйних речовин для зараження водних ресурсів. Хімічні бойові речовини уражають слизові оболонки людей, очі та відкриті ділянки шкіри і маючи в основному нервово-паралітичну дію приводять до їх смерті. При невиконанні заходів індивідуального захисту можливий великий процент втрат людей. Також слід зауважити, що строк дії цих речовин досить довгий і вони уражають тварин та рослини.

Так при застосуванні бойового газу SD-12 залишається тільки випалена земля і пусті споруди. Окремо стоять отруйні речовини, якими забруднюють джерела води, як важливі стратегічні об'єкти. При такому диверсійному акті великі міста можуть залишитися без достатньої кількості водних ресурсів.

Потрібно швидко ліквідувати загрозу для життя людей, локалізувати і очистити зони забруднення води, не допустити розповсюдження отруєння на великій території.

Ще складніше ліквідувати наслідки дії біологічної зброї. Звичайно, біологічна зброя застосовується в вигляді штамів різних хвороботворних бактерій, за часту генетично змінених, які прищеплюються гризунам, комахам, рослинам для викликання епідемій і ураження живої сили противника і підриву його тилів. Ознаки біологічної атаки виявити зразу складно. Тому важливо проводити попереджуючий контроль, а при перших ознаках біологічної атаки оголошується карантин і всі сили кидаються на виявлення збудників хвороби та їх переносників.

Проводиться дезінфекція місць зараження, дератизація, відлов бродячих тварин, захоронення трупів. Можливе отруєння водних ресурсів бактеріями. В такому разі повинне бути забезпечене постачання незараженою водою з зовнішнього периметру. Складність заключається в тому, що наслідки біоатак можуть накластись на епідемії воєнного часу.

При використанні звичайних видів зброї відбуваються значні руйнування оточуючого середовища та загибель великої кількості людей. При бомбардуванні і веденні бойових дій сучасною зброєю виникають пожежі, які представляють значну загрозу життю та здоров'ю людей, особливо при застосуванні спеціальних запальних боєприпасів з напалмом та іншими горючими речовинами. Необхідно зразу ж після нанесення удару виявити, локалізувати та погасити пожежі до того, як ті завдали шкоди майну, людям і оточуючому середовищу.

Особливу увагу слід приділяти техногенним катастрофам які можуть виникнути від руйнування у ході бойових дій екологічно небезпечних об'єктів. Наприклад: бойові дії йдуть поблизу міста. Для послаблення обороноздатності міста противних знищує ГЕС. Наслідки катастрофічні - затоплені багато районів, перервані комунікації, знищені або в непрацездатному стані багато підприємств, відсутня електрична енергія і звісно, значні людські жертви. Іншим прикладом може стати знищення під час бомбардування великого хімічного підприємства з виробництва небезпечних для людей хімічних речовин (тієї ж хімічної зброї).

Можна тільки уявити до яких жертв це приведе. Ще більш не передбачуваними будуть наслідки удару по АЕС. Треба взяти до уваги, що противник завжди намагатиметься знищити або захопити важливі стратегічні об'єкти, як то електростанції, великі промислові підприємства і т. п. Варто сказати, що першочерговим завданням для військ є недопущення цього, але війна є війна. і тому необхідно мінімізувати наслідки будь-яких таких ситуацій.

Особливою статтею слід виділити загрозу виникнення епідемій у зв'язку з антисанітарними умовами. Як було сказано вище. не завжди є можливість поховати останки загиблих під час воєнних дій, що приводить до значного зростання ризику спалаху інфекційних захворювань. До того ж бродячі тварини, гризуни та комахи які мають контакт з тілами можуть стати переносниками інфекцій.

В умовах війни та неможливості дотримуватися правил гігієни спостерігається розквіт вошів, блох та інших паразитів, які є переносниками такої небезпечної інфекції як тиф, чесотка і т. п. Також вода та продукти можуть бути заражені різними бактеріями у зв'язку з попаданням у них тіл та продуктів життєдіяльності зі збудниками інфекцій. Особливо небезпечною ситуація стає в теплі пори року, коли всі мікроорганізми розмножуються надзвичайно швидко.

З вищенаведеного випливають такі висновки:

  • в період війни небезпека для життя і здоров'я людини значно підвищується, незалежно чи в тилу чи на фронті.
  • сучасне тилове забезпечення включає в себе цілу низку заходів, які необхідно виконувати в повному об'ємі для досягнення максимальної безпеки для людини, оточуючого середовища.
  • мінімізація наслідків екстремальних ситуацій, описаних вище, залежить від злагоджених дій військ та цивільного населення.

Але основним являється те, що краще не доходити до війн!

4.Повторимо вивчене:

  1. Які види зброї масового ураження  можуть бути використані під час військових дій?
  2. Які види звичайної зброї масового ураження ви можете згадати?
  3. 3.Назвіть вражальні  чинники ядерної зброї?
  4. Що ми довідалися про хімічну зброю?

5.Поясніть.що ви знаєте про біологічні засоби ураження і пов’яжіть їх з кориневірусом?              5.Підсумок уроку

6.Домашнє завдання

Прочитати п.42. І.М.Герасимів та інші. Захист Вітчизни.Підручник для 10 класу.Астон.2018.                                                                                                 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Хлыстун Оксана
    Цікавий та змістовний конспект!!!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
28 квітня 2020
Переглядів
5203
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку