Урок Ернст-Теодор-Амадей Гофман. «Лускунчик і Мишачий король». Характер головної героїні (Марі) ТЛ: Персонаж, герой/героїня літературного твору.

Про матеріал
Ернст-Теодор-Амадей Гофман. «Лускунчик і Мишачий король». Характер головної героїні (Марі) ТЛ: Персонаж, герой/героїня літературного твору.
Перегляд файлу

5 клас зарубіжна література                                                                                              ___________________

Чорна О.О.                    

Тема: Ернст-Теодор-Амадей Гофман. «Лускунчик і Мишачий король».   Характер головної героїні (Марі)  ТЛ: Персонаж, герой/героїня літературного твору.

Мета:  познайомити учнів з головною героїнею повісті – казки - Марі;  розвивати творчу уяву, навички зв’язного мовлення, спілкування, аналізу й систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її; формувати літературні, комунікативні компетентності; виховувати людяність, доброту, любов та чуйне ставлення до оточуючих людей.

Тип уроку: комбінований.

                                                    Так, кохання – це та могутня таємна сила, що струмує й перетворює

                                                    найглибші основи буття.

                                                                                                                                      Е.Т.А. Гофман

                                                           Хід уроку:

1. Організаційний момент.

       Підготовки класного приміщення і робочих місць учнів до уроку. Перевірки відсутніх та наявності чергових у класі.

                             Емоційний настрій до заняття


Весела пісенька дзвіночка

Покликала нас всіх на урок,

Я бачу ваші милі личка

І очі з безліччю думок.

Ми  помандруємо в світ чудовий,

Що гордо літературою звуть.

Та лиш кмітливість і увагу

З собою взяти не забудь.


2. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.

           Перевірка наявності виконання домашнього завдання.

Учитель: Давайте згадаємо деякі моменти, пов’язані з Е.Т.А.Гофманом та його творчістю.

          Тест «ТАК-НІ». За кожну правильну відповідь ви отримаєте 1 бал

1. -  Ернест-Теодор-Амадей Гофман був не тільки письменником, а і художником та музикантом. (Так)

2. - Гофман одне з своїх імен взяв на честь Вольфганга-Амадея Моцарта (Так).

3. - Навчався Гофман на медичному факультеті. (Ні, на юридичному).

4. - Гофман любив малювати карикатури. (Так).

5. - За мотивами казки «Лускунчик і мишачий король» написана опера .(Ні, балет).

6. - Балет – це єднання літератури, музики, хореографії та акторської майстерності. (Так).

7. - Гофман – автор опери, балету та декількох музичних творів. (Так).

8. - Музику до балету «Лускунчик» написав Моцарт. (Ні, П.І.Чайковський).

9. - За жанром твір казка? (Так).

10. - Ознаки казки це казкові герої, магічні цифри, повчальний зміст, добро перемагає зло? (Так).

11. - Головними героями твору є дівчинка Марі та Лускунчик? (Так).

12. - Дорослі одразу повірили Марі? (Ні).

                                              Бесіда за змістом твору

  • 1 Де і коли відбувається дія казки?

( У місті Нюрнбергзі, в сім’ї радника медицини Штальбаума напередодні Нового року, у новорічну ніч та перші дні свят.)

  • 2 Назвіть імена головних героїв.

(Семирічна дівчинка Марі, її брат Фріц, пан та пані Штальбаум, хрещений батько дітей старший радник суду Дроссельмейєр, його племінник.)

  • 3 Яким талантом володів Дроссельмейєр?

(Він був справжнім великим умільцем: умів ремонтувати годинники і захоплювався виготовленням механічних іграшок, які кожного року дарував своїм хрещеникам на Різдво та Новий рік.)

  • 4 Які подарунки Марі та Фріц одержали в новорічну ніч?

(Подарунків було безліч: ляльки, іграшковий посуд, шовкова сукня, солдатики, чудовий замок з танцюючими чоловічками, солодощі.)

  •          5 Яка іграшка привернула увагу Марі?

(Лускунчик – пристрій для лускання горіхів.)

  1.         Знайдіть опис Лускунчика в тексті і зачитайте його.

(«Він був дуже незугарним: занадто довгий і міцний тулуб на коротеньких і тонких ніжках, та й голова занадто велика. Але одяг його був ошатним і відразу було видно, що ця людина добре вихована й має смак.)

  • 7 Як Марі ставилася до цієї іграшки? Як ви думаєте, чому?

(Невідомо з яких причин, але Лускунчик відразу став улюбленцем Марі. Дівчинка його дуже берегла, давала йому гризти лише маленькі горішки, добре ставилася до нього.)

  • 8 Які дива сталися у новорічну ніч?

( Усі іграшки ожили, почали рухатися. Але вони були дуже перелякані, оскільки з’явився Мишачий король зі своїм військом.)

  • 9 Як повів себе Лускунчик?

(Він подавав команди солдатам і вміло вів битву.)

  • 10 Як усі іграшки називали Лускунчика?

(Вони називали його королем і в усьому корилися йому.)

•11 Як ви думаєте, що допомогло Лускунчикові перемогти злі чари королеви Мишільди?

                         (Любов Марі, її віра в нього, щира допомога.)

                                     Поетична хвилинка


Без любові не можна жити

Без любові не можна жити,

Треба всім вона з юних літ.

Без любові зав’януть квіти,

Стане сірим безликим світ.

Без любові загине казка

І душа не злетить до зір.

Доброта пропаде і ласка,

Стане сірим усе, повір.

Без любові душа зміліє,

Зникне усмішка на вустах.

Навіть білий сніжок посіріє,

І людину огорне страх.

Без любові не можна жити.

Хай у серці вона горить.

Хай душа ваша вміє любити,

Бо любити — це значить жить!

               Надія Красоткіна


                                       Робота з епіграфом

 Як слова Гофмана, що служать епіграфом до уроку, перегукуються зі змістом казки?

( Саме любов перевернула життя Марі та Лускунчика, зробила кожного з них по-своєму сильним. Вони готові були на все заради одне одного.)

3. Оголошення теми, мети уроку.

Учитель: В різдвяну ніч вдарили годинник,

                 І в світ чарівний двері відчинилися.

                Ми знову з вами опинилися у казці.

               З героями її знайомі будемо ми...

4 . Мотивація навчальної діяльності.

- Визначимо, яких результатів очікує кожен із вас від уроку.

                     Інтерактивна вправа "Мікрофон"

Починати свою відповідь, як завжди, можете словами:


  •          Цей урок навчить мене…
  •          Я очікую від цього уроку…
  •          Цей урок познайомить мене…

- На цьому уроці я хочу дізнатися


5.Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.

Учитель: - головна героїня казки "Лускунчик і Мишачий король". Їй 7 років, це добра, чуйна дівчинка, романтична мрійниця. Вона завжди бореться за справедливість, дуже чуйна і тактовна. З усіх подарованих іграшок, найбільше Марі подобається Лускунчик.

                            Словник літературознавчих термінів

Герой літературного твору  або персонаж —

 1 Постать людини, зображена письменником у художньому творі, загальна назва будь-якої дійової особи кожного літературного жанру.

2. Олюднені, оживлені образи речей, явищ природи, звірів у казках, байках, притчах та деяких інших жанрах.

                                   «Знайди та виправ помилку»

     Марі Штальбаум. Шестирічна дівчинка, дочка професора медицини Штальбаума. Вона – мрійниця, яка воліє уявляти і казковий світ, і реальність. Здавалося б, вона може вражати своєю серйозністю, але у той же час виявляється дуже сильною і впертою особистістю.  Марі є дуже допитливою та багатою уявою дівчинкою. Вона прагне зрозуміти світ навколо себе та шукає відповіді на запитання, які виникають у неї в серці. Марі відкриває для себе магію казкового світу, особливо через свого брата, який стає її вірним супутником у цьому дивовижному подорожі. Вона не вірить у казкові перетворення та не співпереживає події у чарівному світі. Марі має велике серце і щиру душу. Її теплість виявляється в стосунках з родиною та іншими персонажами, з якими вона взаємодіє. Попри свою ніжність, Марі виявляє сміливість, коли зіткається із труднощами. Вона рішуче перетворюється зі звичайної дівчинки в героїню, готову вступити в боротьбу зі злом та допомогти Лускунчику. Марі виявляє особливий інтерес до танців та мистецтва. Її душа розцвітає, коли вона вступає в світ казки, де звучать чарівні мелодії. Марі Штальбаум — символ дитинства, мрій і віри в дива. Її образ  вражає своєю наївністю, але в той же час силою духу, яка допомагає їй подолати всі труднощі своєї непередбачуваної подорожі.

Учитель:        Марі Штальбаум. Семирічна дівчинка, дочка радника медицини Штальбаума. Вона – мрійниця, яка воліє уявляти і казковий світ, і реальність. Здавалося б, вона може вражати своєю безтурботністю, але у той же час виявляється дуже сильною і впертою особистістю.  Марі є дуже допитливою та багатою уявою дівчинкою. Вона прагне зрозуміти світ навколо себе та шукає відповіді на запитання, які виникають у неї в серці. Марі відкриває для себе магію казкового світу, особливо через Лускунчика, який стає її вірним супутником у цьому дивовижному подорожі. Вона вірить у казкові перетворення та співпереживає події у чарівному світі. Марі має велике серце і щиру душу. Її теплість виявляється в стосунках з родиною та іншими персонажами, з якими вона взаємодіє. Попри свою ніжність, Марі виявляє сміливість, коли зіткається із труднощами. Вона рішуче перетворюється зі звичайної дівчинки в героїню, готову вступити в боротьбу зі злом та допомогти Лускунчику. Марі виявляє особливий інтерес до музики та мистецтва. Її душа розцвітає, коли вона вступає в світ казки, де звучать чарівні мелодії. Марі Штальбаум — символ дитинства, мрій і віри в дива. Її образ  вражає своєю наївністю, але в той же час силою духу, яка допомагає їй подолати всі труднощі своєї непередбачуваної подорожі.

                      Характеристика головної героїні (Марі)

                                       Робота з таблицею

Марі Штальбаум 

- головна героїня казки "Лускунчик і Мишачий король".

Риси характеру:

 

  • Доброта: 

 Марі щиро піклується про своїх близьких, готова допомогти всім, хто потребує.

  • Чуйність: 

 Вона розуміє почуття інших людей, співчуває їм.

  • Сміливість: 

 Марі не боїться небезпек, готова йти на ризик, щоб захистити тих, кого любить.

  • Віра в добро: 

 Вона вірить у те, що добро завжди перемагає зло.

  • Мрійливість: 

 Марі любить фантазувати, уявляти себе в чарівних світах.

Вчинки:

 

 Марі ризикує життям, щоб допомогти Лускунчику перемогти Мишачого короля.

 Вона щиро співчуває Дроссельмейеру, який втратив свою кохану.

 Марі дбайливо ставиться до своїх іграшок.

Зміна характеру:

 Протягом казки Марі дорослішає, стає більш відповідальною.

 Вона вчиться бути сміливою, рішучою, вірити в себе.

 Зберігає свою доброту, чуйність, щирість.

Значення образу:

 

 Образ Марі втілює ідеал доброї, чуйної, мрійливої дівчини.

 Вона є прикладом для наслідування для юних читачів.

 Її історія вчить вірити в добро, боротися зі злом і ніколи не втрачати надію.

Цитати:

 "Я знаю, що ти добрий і благородний, і я хочу допомогти тобі."

 "Я вірю, що ти переможеш Мишачого короля і станеш прекрасним принцом."

 "Я ніколи не забуду тебе, Лускунчик."

Цікаві факти:

 Прототипом Марі стала племінниця Гофмана, Марія.

 Ім'я "Марі" означає "гірка" або "морська".

Додаткові міркування:

 Образ Марі можна розглядати як символ людської душі, яка прагне до добра, краси та справедливості.

 Її історія - це казка про те, як добро перемагає зло, а любов і вірність творять чудеса.

                                                    Фізкультхвилинка


Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій поклоніться

За щасливий день вчорашній.

І до сонця потягніться.

В різні боки нахиліться.

Веретеном покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте.

І за парти тихо сядьте.


6. Закріплення вивченого.

                                   Проблемне питання.

  •          Чому Марі стала принцесою, а не принцеса Пірліпат?

Очікувані відповіді.

   - Марі поводилася, як справжня принцеса.

   - У Марі було добре серце, і вона завоювала серце Лускунчика.

   - Принцеса Пірліпат любила лише себе, а Марі по-справжньому полюбила Лускунчика.

    - Коли принцеса була потворною, вона мріяла про кохання Лускунчика, а як тільки вона стала вродливою, почала зневажати Лускунчика, який через неї став потворним.

    - Лише справжня принцеса здатна розгледіти справжню красу. Марі полюбила Лускунчика за його добре серце, а це в людині найголовніша краса.

- Чи актуальний сюжет казки в наш час?

Очікувані відповіді.

- Так, актуальний, тому що в усі часи ціняться такі якості людського характеру як взаєморозуміння, повага до інших, співчуття до чужого горя.

                            Порівняльна характеристика

    Складіть порівняльну характеристику Марі й Герди зі "Снігової Королеви". Що об'єднує цих двох героїнь?

Марі

                        Спільне

Герда

Смілива

Добра

Співчутлива

Мрійлива

Відповідальна

Віддана

Герду та Марі об'єднують такі риси: доброта, сміливість, відданість, здатність на самопожертву.

Смілива

Добра

Рішуча

Мужня

Ніжна

Віддана

         Проблемне питання.

- Чому казкові пригоди випали саме на долю Марі? Як пояснити слова Дроссельмаєра: «Ах, Марі, тобі дано більше, ніж мені та всім нам. Ти, як і Пірліпат-народжена бути принцесою»?  

7. Підсумок уроку.

                                                   Рефлексія


• сьогодні я дізнався...

 було цікаво....

 я зрозумів, що...

 я навчився...

 мене здивувало...

 мені захотілося... 


Заключне слово вчителя.  Кожна казка колись закінчується. Розповідь про добру й красиву дівчинку Марі, зачарованого Лускунчика, який виявився королем, Мишачого короля має щасливий кінець. Гофман навчає нас бути добрими й милосердними, вірними й наполегливими, сміливими й відчайдушними. А ще – вірити у велику силу добра та любові, які завжди перемагають.

8.Оцінювання. Аргументація оцінок.


Всі ви, діти, молодці,

Гарно працювали!

І сьогодні за урок отримуєте бали

(Оцінювання)

Але дзвоник пролунав.

Він мені і вам сказав,

Що урок вже час кінчати,

Треба йти відпочивати.

Тож закінчився наш урок.

За роботу по заслузі

Щиро дякую Вам, друзі.


9. Домашнє завдання. 

    Скласти сенкан до слова «любов», виписати 5 цитат до образу Марі, виконати завдання в підручнику на ст 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Ернст-Теодор-Амадей Гофман. «Лускунчик і Мишачий король».   Характер головної героїні (Марі)  ТЛ: Персонаж, герой/героїня літературного твору.

                                                Так, кохання – це та могутня таємна сила, що струмує й перетворює

                                                    найглибші основи буття.

                                                                                                                                      Е.Т.А. Гофман                                                          

          Тест «ТАК-НІ». За кожну правильну відповідь ви отримаєте 1 бал

Національна історична бібліотека України1. -  Ернест-Теодор-Амадей Гофман був не тільки письменником, а і художником та музикантом.

2. - Гофман одне з своїх імен взяв на честь Вольфганга-Амадея Моцарта

3. - Навчався Гофман на медичному факультеті.

4. - Гофман любив малювати карикатури.

5. - За мотивами казки «Лускунчик і мишачий король» написана опера .

6. - Балет – це єднання літератури, музики, хореографії та акторської майстерності.

7. - Гофман – автор опери, балету та декількох музичних творів.

8. - Музику до балету «Лускунчик» написав Моцарт.

9. - За жанром твір казка?

10. - Ознаки казки це казкові герої, магічні цифри, повчальний зміст, добро перемагає зло?

11. - Головними героями твору є дівчинка Марі та Лускунчик?

12. - Дорослі одразу повірили Марі?

                                            Поетична хвилинка


Без любові не можна жити

Без любові не можна жити,

Треба всім вона з юних літ.

Без любові зав’януть квіти,

Стане сірим безликим світ.

Без любові загине казка

І душа не злетить до зір.

Доброта пропаде і ласка,

Стане сірим усе, повір.

             Без любові душа зміліє,

            Зникне усмішка на вустах.

         Навіть білий сніжок посіріє,

             І людину огорне страх.

           Без любові не можна жити.

            Хай у серці вона горить.

          Хай душа ваша вміє любити,

        Бо любити — це значить жить!

               Надія Красоткіна


                                       Робота з епіграфом

 Як слова Гофмана, що служать епіграфом до уроку, перегукуються зі змістом казки?

                            Словник літературознавчих термінів

Герой літературного твору  або персонаж —

 1 Постать людини, зображена письменником у художньому творі, загальна назва будь-якої дійової особи кожного літературного жанру.

2. Олюднені, оживлені образи речей, явищ природи, звірів у казках, байках, притчах та деяких інших жанрах.

                                   «Знайди та виправ помилку»

     Марі Штальбаум. Шестирічна дівчинка, дочка професора медицини Штальбаума. Вона – мрійниця, яка воліє уявляти і казковий світ, і реальність. Здавалося б, вона може вражати своєю серйозністю, але у той же час виявляється дуже сильною і впертою особистістю.  Марі є дуже допитливою та багатою уявою дівчинкою. Вона прагне зрозуміти світ навколо себе та шукає відповіді на запитання, які виникають у неї в серці. Марі відкриває для себе магію казкового світу, особливо через свого брата, який стає її вірним супутником у цьому дивовижному подорожі. Вона не вірить у казкові перетворення та не співпереживає події у чарівному світі. Марі має велике серце і щиру душу. Її теплість виявляється в стосунках з родиною та іншими персонажами, з якими вона взаємодіє. Попри свою ніжність, Марі виявляє сміливість, коли зіткається із труднощами. Вона рішуче перетворюється зі звичайної дівчинки в героїню, готову вступити в боротьбу зі злом та допомогти Лускунчику. Марі виявляє особливий інтерес до танців та мистецтва. Її душа розцвітає, коли вона вступає в світ казки, де звучать чарівні мелодії. Марі Штальбаум — символ дитинства, мрій і віри в дива. Її образ  вражає своєю наївністю, але в той же час силою духу, яка допомагає їй подолати всі труднощі своєї непередбачуваної подорожі.

                      Характеристика головної героїні (Марі)

                                                            Робота з таблицею

Марі Штальбаум 

- головна героїня казки "Лускунчик і Мишачий король".

Риси характеру:

 

  • Доброта: 

 

  • Чуйність: 

 

  • Сміливість: 

 

  • Віра в добро: 

 

  • Мрійливість: 

 

Вчинки:

 

Зміна характеру:

 Протягом казки Марі дорослішає, стає більш відповідальною.

 Вона вчиться бути сміливою, рішучою, вірити в себе.

 Зберігає свою доброту, чуйність, щирість.

Значення образу:

 

 Образ Марі втілює ідеал доброї, чуйної, мрійливої дівчини.

 Вона є прикладом для наслідування для юних читачів.

 Її історія вчить вірити в добро, боротися зі злом і ніколи не втрачати надію.

Цитати:

 "Я знаю, що ти добрий і благородний, і я хочу допомогти тобі."

 "Я вірю, що ти переможеш Мишачого короля і станеш прекрасним принцом."

 "Я ніколи не забуду тебе, Лускунчик."

Цікаві факти:

 Прототипом Марі стала племінниця Гофмана, Марія.

 Ім'я "Марі" означає "гірка" або "морська".

Додаткові міркування:

 Образ Марі можна розглядати як символ людської душі, яка прагне до добра, краси та справедливості.

 Її історія - це казка про те, як добро перемагає зло, а любов і вірність творять чудеса.

                                   Проблемне питання.

  •           Чому Марі стала принцесою, а не принцеса Пірліпат?

- Чи актуальний сюжет казки в наш час?

                            Порівняльна характеристика

    Складіть порівняльну характеристику Марі й Герди зі "Снігової Королеви". Що об'єднує цих двох героїнь?

Марі

                        Спільне

Герда

Співчутлива

Мрійлива

……

Герду та Марі об'єднують такі риси: доброта, ………………………………

Смілива

Добра

……………….

         Проблемне питання.

- Чому казкові пригоди випали саме на долю Марі? Як пояснити слова Дроссельмаєра: «Ах, Марі, тобі дано більше, ніж мені та всім нам. Ти, як і Пірліпат-народжена бути принцесою»?  

Лускунчик і мишачий король. Е.Т.А.Гофман                                                   Рефлексія


• сьогодні я дізнався...

 було цікаво....

 я зрозумів, що...

 я навчився...

 мене здивувало...

 мені захотілося... 


Домашнє завдання. 

    Скласти сенкан до слова «любов», виписати 5 цитат до образу Марі.

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Семеновських Оксана Ярославівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
1 березня 2025
Переглядів
6909
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку