Тема. Естетична й звукова цілісність вірша Анатолія Мойсієнка «Жовтень
жовті жолуді…». Художні образи вірша Ігоря Павлюка «Дівчинка».
Мета. Ознайомити учнів з творчістю сучасних авторів, підвести до усвідомлення того, що сучасна українська поезія багатогранна й оригінальна; викликати бажання глибше пізнати її неповторний світ; дослідити естетичну й звукову цілісність вірша Анатолія Мойсієнка «Жовтень жовті жолуді…» та
художні образи вірша Ігоря Павлюка «Дівчинка»; удосконалювати вміння висловлювати власні думки з приводу прочитаних поезій, аналізувати художні особливості віршів, малювати словесні картини на основі поетичних творів; розвивати навички виразного читання, пам’ять, спостережливість, творчі здібності; формувати емоційний інтелект, любов до образного слова, рідної природи.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
«Зимовий етюд»
«Чоловічий танець»
«З дитинства: дощ»
«Теплі слова»
«З нічних молитов»
«Із янголом на плечі»
- Хто з цих авторів належить до сучасних українських письменників?
Анатолій Мойсієнко
з Чернігівщини
нині – професор Київського національного
університету ім. Тараса Шевченка
досліджує мову, пише вірші
Ігор Павлюк
із Волині
виховувався дідом і бабою
провідний науковий співробітник
Інституту літератури ім. Тараса Шевченка НАНУ
яскраві художні образи – характерна ознака його віршів
1 рядок – колір
2 рядок – смак
3 рядок – запах
4 рядок – зовнішність
5 рядок – звук
6 рядок – якість переживання
Кілька учнів зачитують свої варіанти вправи.
( Осінь – це підрум’янені золоті клени
Осінь – це солодкі соковиті яблука
Осінь – це гіркуватий дим осінніх вогнищ
Осінь – це оповиті в сизий туман золотокосі берізки
Осінь – це курликання журавлиних ключів
Осінь – це світлий сум за теплим літом)
Охра – фарба червоно-брунатного або жовтого кольору.
Есе – нариси, короткі твори, які вирізняються вишуканістю форми.
Кисет – гаманець у формі торбинки, що затягується шнурочком.
Кресати – добувати іскри кресалом.
- Чи є ці слова поетичними, образними?
- Спробуйте з одним із цих слів скласти словосполучення чи речення й створити художній образ. Чи легко це робити?
4) Виразне читання поезії « Жовтень жовті жолуді».
5) Вільне письмо. Напишіть, про що, на вашу думку, вірш? Які картини ви побачили, слухаючи поезію?
6) Колективний аналіз вірша. Вдумливо читаючи рядок за рядком, спробуємо дати відповідь на запитання: « Як зробив поет «необразні», звичайні слова образними? Якою він побачив осінь? »
- Порахуйте, скільки разів уживається слово «золотий».
- Пригадайте іменники, з якими поєднується в поезії прикметник «золотий».
- Знайдіть нюхові образи.
- Відшукайте слухові образи.
- Зачитайте метафори, створені автором.
- Відшукайте персоніфікації.
- Зробіть висновок, як же Анатолій Мойсієнко зумів створити образ осені.
- А якою є осінь в поезії?
- Чи може осінь бути іншою ? Якою?
7) Самостійне мовчазне читання поезії « Дівчинка».
8) Бесіда.
- Якою постає осінь з поезії Ігоря Павлюка?
- Які почуття зображені у вірші?
- Який колір поезії?
- Чи є для вас несподіваною кінцівка вірша?
- Як ця відповідь характеризує дівчинку?
- А чого, на вашу думку, плаче мала ?
- Кого нагадує осінь у поезії? За допомогою якого слова авторові вдалося створити цей образ?(клигає)
- Поясніть метафору «на душі прохолода»
- Поезія покликана робити людину кращою. Як ця теза стосується поезії І. Павлюка?
Світло блискавки.
Висловіть своє ставлення до почутого на уроці одним словом (незвично, цікаво, нудно, пізнавально, важливо,потрібно і т.д.).