урок "Фізичні та хімічні явища"

Про матеріал

Поглиблення знаннь про фізичні та хімічні явища; удосконалення навичок роботи з хімічними речовинами й лабораторним устаткуванням;

розвивання вміння аналізувати, порівнювати та робити висновки;

виховувати здатність відстоювати свою точку зору, спираючись на теоретичні знання.

Перегляд файлу

Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 10

Мирноградської міької ради Донецької області

 

 

ПОЧАТКОВІ ХІМІЧНІ ПОНЯТТЯ

Хімічні реакції та явища,

що їх супроводжують

7 клас

 

 

Орлова Ольга Миколаївна,

 учитель хімії ЗОШ № 10, спеціаліст ІІ категорії

 

 

 

                                                 2018

 

     Урок 18                                             Дата: 14.11.2018

                                                                                               7-А клас

Тема. Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх                             супроводжують

 Цілі: поглибити знання про фізичні та хімічні явища; з’ясувати їхні істотні відмінності; сформувати поняття про хімічні реакції; визначити ознаки хімічних реакцій і умови їх протікання за експериментальними даними; удосконалювати навички роботи з хімічними речовинами й лабораторним устаткуванням;

розвивати вміння аналізувати, порівнювати та робити висновки;

виховувати здатність відстоювати свою точку зору, спираючись на теоретичні знання.

Тип уроку: комбінований.

Форми роботи: розповідь, демонстраційні досліди.

Обладнання: мідний дріт, нагрівальний елемент, крейда; розчини хлоридної кислоти, натрій гідроксиду, купрум(ІІ) сульфату, гранули цинку, натрій сульфат, барій хлорид; штатив з пробірками,  відеоматеріали.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

II. Мотивація навчальної діяльності

ІІІ.Повідомлення теми та мети уроку

ІV. Актуалізація опорних знань учнів

1. «Мозковий штурм»

- У 5 класі на уроках природознавства ми вивчали  явища, з якими зустрічаємося кожного дня. Згадайте:

Що таке явища?

• Які бувають явища? (Суспільні, біологічні, фізичні та хімічні)

• Наведіть приклади таких явищ, що відбуваються навколо нас щодня. (Дощ, сніг, вітер, гроза, ріст дерев, скисання молока, приготування чаю тощо).

• До яких явищ їх віднести — суспільних, біологічних, фізичних, хімічних чи інших?

 

•А тепер пригадаймо, які явища належать до фізичних. (Ті, в яких речовина не змінюється)

• Які явища належать до хімічних? (Ті, в яких речовина змінюється).

2. Інтерактивна вправа «Займи позицію»

(діти з картками займають позицію)   

ФІЗИЧНІ

ХІМІЧНІ

- поява крапель або льоду в   холодильнику         

- проходження електричного   струму

- подрібнення речовин

- кіпіння води

- танення льоду

- квашення капусти                                                

- горіння деревини

- скисання молока

- поява іржі

- з відкритої пляшки «Фанти» виділяються бульбашки газу

- мама «гасить» соду оцтом

 

 

III. Вивчення нового матеріалу

1. Інструктаж із ТБ

2. Демонстрація дослідів

Інтерактивна вправа «Навчаючи-навчаюся»

(учень демонструє дослід № 1)

Демонстрація 1

Візьмемо шматок мідного дроту і виготовимо спіраль.

• Яке це явище? (Фізичне)

• Чому? (Змінилася форма, але не змінилася речовина)

Демонстрація 2

Із парафінової свічки за допомогою ножа зрізаємо декілька шматочків. Парафін кладемо в порцелянову ложку або чашку й нагріваємо. Після розплавлення виливаємо рідкий парафін у стакан із холодною водою. Після застигання демонструємо новий шматочок парафіну учням. Які відбулися зміни з парафіном? Чи відбулося утворення нової речовини?

Висновок: Таке явище належить до фізичних. Під час таких явищ змінюється форма предмета або агрегатний стан речовини, але не змінюється склад.

Розповідь учителя (запис у зошитах)

     Явища, під час яких речовина не перетворюється на іншу, називають фізичними.

    Унаслідок перебігу фізичних явищ молекули речовин не змінюються, отже, не змінюється і властивості речовин.

Демонстрація 3

Прожарюємо дріт у полум’ї спиртівки, він почорнів.

• Яке це явище? (Хімічне)

• Чому? (Змінилася речовина)

Явища, під час яких одні речовини перетворюються на інші, називають хімічними.

Зміни, що відбуваються з речовиною внаслідок хімічних явищ, описуються хімічними реакціями.

Речовини, що вступають у реакцію, називаються вихідними речовинами, або реагентами.

Речовини, що утворюються в результаті реакції, називаються продуктами реакції.

Умовний запис хімічної реакції:   А + В = С

— Які умови необхідно створити, щоб почалася хімічна реакція?

• Зіткнення речовин;

• зміна температури;

• зміна тиску;

дія електричного струму;

• перемішування...

(Розглядаємо всі варіанти відповідей, запропонованими учнями, вибираємо правильні й записуємо до опорного конспекту).

— А за якими ознаками можна судити про протікання хімічних реакцій? Розглянемо на практиці.

 

 

Демонстрація 4

А) Візьмемо шматочок крейди  CaCO3 й додамо трохи хлоридної кислоти HCl.

— Що спостерігаємо? (Виділення газу)

Б) Це одна з ознак хімічної реакції. Записуємо рівняння, що описує цю хімічну реакцію:

CaCO3+ 2HCl=СаCl2 2О+СО2

Газоподібну речовину відзначаємо знаком .

В опорній схемі запишіть ознаку хімічної реакції — виділення газу. 

Демонстрація 5 ідеодемонстрація).

А) До розчину натрій сульфату додамо кілька крапель барій хлориду. Випадає білий осад.

— Яка ознака хімічної реакції? (Випадання осаду)

Б) Запишемо до опорної схеми.

Умовний запис хімічної реакції:    

Na2SO4+BaCl2=2NaCl+BaSO4

Відеодемонстрація 6

А) До розчину їдкого натру додаємо дві краплі фенолфталеїну

• Що спостерігаємо? (Розчин забарвлюється в малиновий колір)

Б) Потім по краплинах додаємо розчин хлоридної кислоти.

• Що спостерігаємо? (Розчин знебарвився)

• Яка ознака хімічної реакції? (Зміна забарвлення)

В) Записуємо до опорної схеми.

Записуємо рівняння: 

HCl + NaOH =NaCl + H2O

Демонстрація 7

До розчину купрум(ІІ) сульфату додаємо кілька гранул цинку.

— Які ознаки хімічної реакції спостерігаємо? (Зміна забарвлення, поява червоного нальоту)

CuSO4+Zn=ZnSO4+Cu

    

 

Демонстрація 8. Тепловий ефект

— Яка ознака реакції? (Виділення попелу)

Записуємо до опорної схеми.

IV. Закріплення нового матеріалу

1. Відеодемонстрація 9

До розчину купрум(ІІ) сульфату додаємо по краплинах розчин їдкого натру.

— Які ознаки хімічної реакції спостерігаємо? (Поява осаду)

CuSO4+NaOH=Cu(OH)2+Na2SO4

2. Відеодемонстрація 10

«Хімічний вулкан»

Учні описують ознаки хімічної реакції:

• зміна забарвлення;

• виділення газу;

• виділення світла;

• виділення тепла.

3. Самостійна робота (тестові завдання)

4. Перевірка самостійної роботи

V. Підсумок уроку

VІ. Домашнє завдання

Вивчити § 14 і відповісти на запитання.

Творче завдання. Навести приклади хімічних реакцій, з якими ви зустрічаєтесь у побуті, й описати фізичні явища, що супроводжують їх.



doc
Пов’язані теми
Хімія, 7 клас, Розробки уроків
Додано
15 листопада 2018
Переглядів
4907
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку