Тема: «Практична робота № 2. Розділення неоднорідної суміші»
Мета:
Тема: «Практична робота № 2. Розділення неоднорідної суміші»
Мета:
Обладнання: суміш дерев’яних ошурок, піску і кухонної солі, хімічний стакан, скляна паличка, спиртівка, пробіркотримач, сірники, вода, шпатель, конічна колба, лійка, фільтрувальний папір, порцелянова чашка.
Хід уроку
І. Організаційний етап. Налаштування на роботу.
Пояснити епіграф до уроку.
Умілий муляр умомент
Пісок, і воду, і цемент
Змішає в суміш непросту
Щоб ріс будинок в висоту.
А мудрий хімік із води
Повинен домішок сліди
Уперто й довго видалять,
Щоб мати чистий дистилят.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. (Можна запропонувати це зробити учням).
ІІІ. Формування умінь і навичок учнів.
1. Перевірка домашнього завдання.
Встановити відповідність (роздатковий матеріал):
Це речовина індивідуальна, яка не містить домішок інших речовин |
|
Дистильована вода |
І |
Складові частини суміші. |
|
Однорідна |
М |
Не можна, навіть використовуючи мікроскоп, виявити частинки інших речовин. |
|
Чиста речовина |
С |
Приклад чистої речовини, що складається лише з одного виду молекул. |
|
Морська вода |
Ш |
Приклад суміші |
|
Компоненти |
У |
2. Актуалізація знань учнів.
Бесіда:
Встановити відповідність (роздатковий матеріал):
Нерозчинних твердих речовин і рідини.
Рідин, що не змішуються.
– нерозчинні речовини в рідині.
– розчинні тверді речовини в рідині.
– розчинні одна в одній рідини.
3. Скласти на дошці план розділення суміші дерев’яних ошурок, піску і кухонної солі (використати слова: вода, розчинення, фільтрування, видалення, дерев’яні ошурки, пісок, кухонна сіль, випарювання і кристалізація)
4. Інструктаж з безпеки життєдіяльності:
5. Інструктаж по оформленню роботи в зошиті.
Тема: «Розділення неоднорідної суміші»
Мета: розділити суміш дерев’яних ошурок, піску і кухонної солі; навчитись працювати з лабораторним посудом, нагрівальними приладами.
Обладнання: суміш дерев’яних ошурок, піску і кухонної солі, свічка, хімічний стакан, скляна паличка, спиртівка, пробіркотримач, сірники, вода, шпатель, конічна колба, лійка, фільтрувальний папір, порцелянова чашка.
Хід роботи
№ з/п |
Що робили? |
Що спостерігали? |
Висновки |
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
3 |
|
|
|
4 |
|
|
|
Виконання роботи під керівництвом вчителя за інструкцією.
Оформлення роботи, формулювання узагальнюючого висновку.
|
Що робили? |
Що спостерігали? |
Висновки |
1 |
Суміш дерев’яних ошурок, піску і кухонної солі висипали у хімічний стакан, залили водою. |
Тирса сплила на поверхню, пісок осів на дно, сіль розчинилася. |
Компоненти суміші мають різну розчинність у воді та густину. |
2 |
Тирсу зібрали шпателем. |
|
Таку неоднорідну суміш розділили відстоюванням. |
3 |
Виготовили фільтр. Каламутний розчин пропустили через фільтр. |
Частинки піску осіли на стінках фільтру-вального паперу. |
Неоднорідну суміш розділили фільтруванням. |
4 |
Фільтрат перелили у порцелянову чашку, нагріли у полум’ї спиртівки |
Вода випарувалась, на стінках чашки утвори-лись кристалики солі. |
Однорідну суміш розділили випарюванням. |
Висновок:
ІV. Підсумок уроку. Закінчити речення:
– Сьогодні на уроці я навчився…..
– Мені було цікаво…..
– Тепер я краще знаю, що……….
V. Домашнє завдання. Повторити параграф 7, 8.
Інструктивна картка
Тема: «Розділення неоднорідної суміші»
Мета: розділити суміш дерев’яних ошурок, піску і кухонної солі; навчитись працювати з лабораторним посудом, нагрівальними приладами.
Обладнання: суміш дерев’яних ошурок, піску і кухонної солі, свічка, хімічний стакан, скляна паличка, спиртівка, пробіркотримач, сірники, вода, шпатель, конічна колба, лійка, фільтрувальний папір, порцелянова чашка.
Хід роботи
№ з/п |
Що робили? |
Що спостерігали? |
Висновки |
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
3 |
|
|
|
4 |
|
|
|
Виконання роботи під керівництвом вчителя за інструкцією.
Висновок: (З якими способами розділення сумішей ознайомились на уроці?)
1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ
1.1. Насипайте в склянку суміш невеликими порціями. При перемішуванні розчину намагайтеся не торкатися скляною паличкою стінок та дна склянки.
1.2. Не розливайте рідину на стіл, не беріть речовину руками, не куштуйте речовину на смак. Обережно поводьтеся зі скляним посудом!
2.1. Перевірте кріплення предметного скла у лапці пробіркотримача.
2.2. Не нахиляйтеся низько, бережіть очі.
2.3. При випарюванні розчину, будьте обережні з вогнем.
2.4. Закріплювати хімічний посуд у тримачі треба обережно.
2.5. Хімічні досліди необхідно проводити в тих умовах і порядку, з такими кількостями й концентраціями речовин і приладами, які зазначені в інструкції для проведення експерименту;
2.1. Учням пiд час дослiду залишати робоче мiсце.
2.2. Брати реактиви руками. Для цього треба використовувати ложки або шпателi.
2.3. Заглядати згори в посудину пiд час нагрiвання рiдин, щоб запобiгти травмам унаслiдок розбризкування нагрiтої речовини.
2.4. Залишати без нагляду запаленi спиртiвки.
2.5. Куштувати речовини на смак.
2.6. Виконувати експерименти не передбачені інструкцією до практичної роботи.
ПIСЛЯ ЗАКIНЧЕННЯ РОБОТИ
3.1. Прибрати своє робоче мiсце у вiдповiдностi до вказiвок вчителя.
3.2. Вимити з милом руки.
Інструктивна картка
Тема: «Розділення неоднорідної суміші»
Мета: розділити суміш дерев’яних ошурок, піску і кухонної солі; навчитись працювати з лабораторним посудом, нагрівальними приладами.
Обладнання: суміш дерев’яних ошурок, піску і кухонної солі, свічка, хімічний стакан, скляна паличка, спиртівка, пробіркотримач, сірники, вода, шпатель, конічна колба, лійка, фільтрувальний папір, порцелянова чашка.
Хід роботи
№ з/п |
Що робили? |
Що спостерігали? |
Висновки |
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
3 |
|
|
|
4 |
|
|
|
Виконання роботи під керівництвом вчителя за інструкцією.
Висновок: (З якими способами розділення сумішей ознайомились на уроці?)
1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ
1.1. Насипайте в склянку суміш невеликими порціями. При перемішуванні розчину намагайтеся не торкатися скляною паличкою стінок та дна склянки.
1.2. Не розливайте рідину на стіл, не беріть речовину руками, не куштуйте речовину на смак. Обережно поводьтеся зі скляним посудом!
2.1. Перевірте кріплення предметного скла у лапці пробіркотримача.
2.2. Не нахиляйтеся низько, бережіть очі.
2.3. При випарюванні розчину, будьте обережні з вогнем.
2.4. Закріплювати хімічний посуд у тримачі треба обережно.
2.5. Хімічні досліди необхідно проводити в тих умовах і порядку, з такими кількостями й концентраціями речовин і приладами, які зазначені в інструкції для проведення експерименту;
2.1. Учням пiд час дослiду залишати робоче мiсце.
2.2. Брати реактиви руками. Для цього треба використовувати ложки або шпателi.
2.3. Заглядати згори в посудину пiд час нагрiвання рiдин, щоб запобiгти травмам унаслiдок розбризкування нагрiтої речовини.
2.4. Залишати без нагляду запаленi спиртiвки.
2.5. Куштувати речовини на смак.
2.6. Виконувати експерименти не передбачені інструкцією до практичної роботи.
ПIСЛЯ ЗАКIНЧЕННЯ РОБОТИ
3.1. Прибрати своє робоче мiсце у вiдповiдностi до вказiвок вчителя.
3.2. Вимити з милом руки.