Урок "Формати аудіо- та відеофайлів. Програмне забезпечення для опрацювання об’єктів мультимедіа. Захоплення аудіо та відео, створення аудіо- та відеофрагментів"

Про матеріал

Мета: охарактеризувати технології опрацювання мультимедійних даних; сформувати поняття про мультимедіа та основні формати аудіо- та відеофайлів; формувати навики роботи з програмами захоплення аудіо та відео.

Цільові завдання:

  • 1.Сформувати уявлення про мультимедіа.
  • 2.Розглянути основні формати мультимедійних файлів.
  • 3.Ознайомити з технологією опрацювання мультимедійних даних.
  • 4.Формувати навички роботи з граберами (програмами захоплення аудіо та відео).
  • 5.Сприяти всебічному розвитку, виховувати інформатичну компетентність.
  • Очікувані результати:
  • Учень (учениця):
  • розрізняє формати аудіо та відеофайлів;
  • пояснює програмне забезпечення опрацювання мультимедійних даних;
  • описує алгоритм захоплення аудіо та відео; призначення різних типів програм опрацювання мультимедіа;
  • вміє створювати аудіо- та відеофрагменти; переносити здобуті знання на розв'язання нових завдань.
  • Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.
Перегляд файлу

Інформатика 8 клас

Розділ. Опрацювання об’єктів мультимедіа

Тема. Формати аудіо- та відеофайлів. Програмне забезпечення для опрацювання об’єктів мультимедіа. Захоплення аудіо та відео, створення аудіо- та відеофрагментів

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу

 

Автор: Гуназа Леся Миколаївна,

вчитель інформатики Броварської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2

 

Програма, за якою працює вчитель:

Навчальна програма «Інформатика» для 5 – 9 класів загальноосвітніх навчальних закладів, затверджена наказом МОН України від 06.06.2012 р. №664 зі змінами, затвердженими наказом МОН України від 29.05.2015 р. №585. – Режим доступу: http://mon.gov.ua/activity/education/zagalna-serednya/navchalni-programy.html.

Відповідно до методичних рекомендацій щодо вивчення інформатики у 8 класах, для ефективнішого використання навчального часу при вивченні інформатики рекомендується застосовування спарених уроків.

 

Мета: охарактеризувати технології опрацювання мультимедійних даних; сформувати поняття про мультимедіа та основні формати аудіо- та відеофайлів; формувати навики роботи з програмами захоплення аудіо та відео.

Цільові завдання:

  1.                   Сформувати уявлення про мультимедіа.
  2.                   Розглянути основні формати мультимедійних файлів.
  3.                   Ознайомити з технологією опрацювання мультимедійних даних.
  4.                   Формувати навички роботи з граберами (програмами захоплення аудіо та відео).
  5.                   Сприяти всебічному розвитку, виховувати інформатичну компетентність.

Очікувані результати:

Учень (учениця):

  • розрізняє формати аудіо та відеофайлів;
  • пояснює програмне забезпечення опрацювання мультимедійних даних;
  • описує алгоритм захоплення аудіо та відео; призначення різних типів програм опрацювання мультимедіа;
  • вміє створювати аудіо- та відеофрагменти; переносити здобуті знання на розв'язання нових завдань.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.

Методико-дидактичне забезпечення уроку: підручник Інформатика : підручник для 8 класу загальноосвітніх навчальних закладів / Й.Я.Ривкінд [та ін.]. – Київ : Генеза, 2016. – 288 с. : іл.; комп’ютери підключені до мережі Інтернет, мультимедійний проектор, інтерактивна дошка, навчальна презентація; програмне забезпечення: Power Point, Звукозаписувач Windows, CamStudio, HAMSTER Free Video Converter.

Основні терміни і поняття: мультимедіа, грабер, конвертор, рекордер, плеєр, редактор.

Міжпредметні зв’язки: фізика, математика.

Внутрішньопредметні зв’язки: опрацювання текстових даних.

 

Структура уроку:

  1.                     Організаційна частина.
  2.                  Мотивація навчальної діяльності.
  3.               Актуалізація опорних знань.
  4.              Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів.
  5.                 Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.
    1.          Формати аудіо- та відеофайлів.
    2.          Програмне забезпечення для опрацювання об’єктів мультимедіа.
    3.          Захоплення аудіо та відео, створення аудіо- та відео фрагментів.
  6.              Закріплення нових знань і вмінь учнів.
  7.           Підведення підсумків уроку.
  8.        Інструктаж щодо виконання домашнього завдання.

 

ХІД УРОКУ:

  1.                     Організаційна частина

Привітання, фіксація відсутніх. Організація уваги учнів.

  1.                 Мотивація навчальної діяльності

Вчитель ознайомлює учнів з ситуацією, її особливостями, виділяє основну проблему.

Нещодавно, вчитель фізики придбала комп’ютер і почала створювати електронні версії конспектів уроків. Але виникла проблема з написанням фізичних формул.  Вчитель звернулася до нас з проханням допомогти їй у рішенні даної проблеми.  Більше того, виявилося, що значна частина учнів 7 класу, отримавши завдання з алгебри, розробити пам’ятку формул скороченого множення в електронному вигляді, не справилися з ним. Причина невдачі: невміння вводити формули, використовуючи прикладні програми ПК.

Яким, на вашу думку, буде найбільш оптимальними рішенням цієї проблеми?

Учні надають пропозиції концепцій рішення проблеми на основі набутих знань.

Орієнтовні відповіді учнів:

  • провести майстер-клас по введенню формул в текстовому редакторі;
  • розробити та роздрукувати пам’ятку;
  • створити презентацію в Power Point з покроковими інструкціями;
  • записати відеоурок.

Учитель коротко аналізує запропоновані концепції та пропонує свій новий шлях.

Аналізуючи кожен варіант, знаходимо «за» і «проти». Недоліком майстер-класу може бути те, що не всі зможуть на нього потрапити, а ті хто буде присутнім, через деякий час забудуть алгоритм вставки формули. Пам’ятка Word може загубитися, бути не досить зрозумілою, адже краще показати ніж написати. Power Point з покроковою інструкцією з використанням скріншотів – непоганий варіант.  Але, все ж таки, найкраще буде створити навчальне відео, в якому повністю відображатиметься весь процес вставки формули. Таке відео можна завантажити на телефон або розмістити в Інтернеті і, за потреби, звертатися до нього.

Отже, ми визначили, що найкращим рішенням проблемної ситуації, буде створення навчального відео. Але як його створити? Які формати мультимедійних файлів нам підійдуть? Яке програмне забезпечення потрібно? Чи можна перетворювати мультимедійний файл на інший формат? В яких випадках це може стати у нагоді?

На всі ці запитання ви отримаєте відповіді протягом уроку.

  1.             Актуалізація опорних знань

Бесіда за запитаннями.

Які повідомлення є мультимедійними? (Такими повідомленнями є ті, що містять звук, зображення, відео, а не лише текст, і ті, які людина сприймає декількома органами чуття)

Які пристрої використовуються для створення та опрацювання мультимедійних даних?

  1.              Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів

Забезпечити розуміння учнями змісту їхньої діяльності, тобто того, чого вони повинні досягти і чого від них чекає учитель.

  1.                 Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
    1.                   Формати аудіо- та відеофайлів.

Актуалізація опорних знань.

Що таке формат файлу? (Тип (формат) файлу визначає структуру даних у файлі)

Для чого потрібне розширення імені файлу? (Щоб операційна система знала якою програмою відкривати файл)

Які формати файлів та їх розширення імені вам вже відомі? (.doc, .txt, .xls, .ppt, .bmp, .jpg тощо)

Розповідь учителя (з демонстрацією презентації).

Вам відомі різні формати текстових, графічних файлів, файлів презентацій і електронних таблиць. Аудіо- та відеодані зберігаються у файлах різних форматів. Файли аудіо мають розширення імені - wav, mid, flac, mp3 та ін. Файли відео мають розширення імені - mp4, wmv, mov, flv та ін.

Кожен формат має свої особливості.

До форматів файлів, у яких не використовується стиснення або використовується стиснення без втрати даних, відносяться формати звукових файлів WAVE (або WAV), MIDI, та FLAC.

До форматів файлів, у яких використовується стиснення із частковою втратою даних, відносяться формат звукових файлів MP3, формати файлів для зберігання і відтворення аудіо- та відеоданих WMA/WMV, QuickTime, формати файлів, що частіше використовуються для збереження відеоданих AVI, MP4(MPEG4) та Flash відео.

  1.          Програмне забезпечення для опрацювання об’єктів мультимедіа.

Проблемне питання.

Іноді в процесі запуску аудіо або відео операційна система не може відтворити файл та видає помилку. Чому так стається?

Розповідь учителя (з демонстрацією презентації).

У зв’язку з тим, що більшість аудіо- та відеоданих стискуються з використанням різноманітних алгоритмів (виконується кодування даних), для їхнього відтворення потрібно застосовувати спеціальні програми, що містять алгоритми кодування і декодування мультимедійних даних. Такі програми називаються кодеками. Кодеки входять до складу програм, що опрацьовують аудіо- чи відеофайли, а також можуть випускатись як додатковий набір програм, наприклад K-Lite Codec.

  1.          Захоплення аудіо та відео, створення аудіо- та відеофрагментів

Формування предметних компетенцій.

Робота з поняттями.

Плеєри – програми, що опрацьовують відео та аудіо, залежно від призначення поділяють на програми для перегляду або прослуховування.

Грабери або рекордери – програми для запису (захоплення) звуку і відео.

Конвертори – програми для конвертації даних.

Редактори та студії – програми призначені для редагування звукових та відеоданих.

Коментоване читання підручника (ст. 133) та закріплення вивченого на ПК.

Для того, щоб записати звукове повідомлення з використанням мікрофона, потрібно:

  1.                   Підключити мікрофон або скористатися вбудованим.
  2.                   Запустити програму запуску звуку (Пуск – Всі програми – Стандартні – Звукозаписувач).
  3.                   Розпочати запис звуку вибором відповідної кнопки (Почати запис).
  4.                   Проговорити в мікрофон потрібний текст.
  5.                   Зупинити запис вибором відповідної кнопки (Зупинити запис).
  6.                   Зберегти звукозапис в аудіо файлі в обраній вами папці.

Коментоване читання підручника (ст. 135) та закріплення вивченого на ПК.

Розглянемо послідовність конвертації відеофайлів у програмі HAMSTER Free Video Converter. Після запуску програми потрібно:

  1.                   Додати файл для конвертації, вибравши кнопку Додати файл та вибравши у вікні, що відкрилося, потрібні файли.
  2.                   Вибрати кнопку далі.
  3.                   Указати формат файлу, в який будете конвертувати, та за потреби – значення властивостей цього файлу.
  4.                   Вибрати кнопку Конвертувати.
  5.                   Указати папку для запису конвертованого файлу.

Коментований розгляд алгоритму роботи з програмою.

Для запису відео з використанням програми  CamStudio потрібно:

  1.                   Запустити програму CamStudio, використовуючи ярлик на Робочому столі або знайти її в Головному меню Windows (Пуск – Всі програми – CamStudio)
  2.                   Якщо разом з відео також необхідний запис звуку, в настройках програми Options ставимо галочку біля пункту Record audio from microphone.
  3.                   Запис відео може відбуватися в двох режимах: повний екран або його частина. Щоб записувати повний екран потрібно в меню Region обрати опцію Full Screen.
  4.                   Перед початком запису відео програму необхідно згорнути, натиснувши відповідну кнопку. Таким чином вона не заважатиме при захопленні відео з екрану.
  5.                   Щоб почати запис, потрібно навести курсор миші на піктограму програми в Панелі завдань та натиснути праву кнопку миші. В контекстному меню обрати команду Record.
  6.                   Після того, як відео буде записано, виконайте дію, описану в пункті 5, але цього разу в контекстному меню оберіть команду Stop.
  7.                   У вікні, що відкриється, введіть назву файлу, місце його збереження та натисніть кнопку Save.
  1.              Закріплення нових знань і вмінь учнів
  1.                   Виконання вправи «Формати мультимедійних файлів»  (виконується за допомогою інтерактивної дошки)

http://LearningApps.org/watch?v=phtzk7y1t16

  1.                   Виконання вправи «Опрацювання об’єктів мультимедіа» (виконується за допомогою інтерактивної дошки)

http://LearningApps.org/watch?v=po7oh0sv316

Формування предметних компетенцій. Практична робота на комп’ютері.

Пригадаємо ситуацію, яку ми розглядали на початку уроку. Вирішити її тепер не завдасть труднощів, адже ви знаєте відповіді на поставлені раніше запитання. Отже, приступимо до вирішення проблемної ситуації.

Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтесь правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.

Практичне завдання для виконання на комп’ютері.

  1.                   Запишіть навчальне відео, використовуючи програму CamStudio, в якому ви описуєте процес створення формули кінетичної енергії вільно падаючого тіла в текстовому редакторі Word. Щоб пригадати алгоритм вставки формул в текстовому редакторі, зверніться до § 3.4 у підручнику (ст. 101-103).

Зразок формули:

  1.                   Збережіть відео на Робочому столі під назвою «Формула1».
  2.                   Конвертуйте збережене відео в формат WMV, скориставшись HAMSTER Free Video Converter (ст.. 135 у підручнику).
  3.                   Збережіть перетворений відеофайл на Робочому столі під назвою «Формула2»
  4.                   Поділіться результатом роботи з сусідом по парті.
  1.          Підведення підсумків уроку

Виставлення оцінок з аргументуванням.

Рефлексія

Висловіться  по ланцюжку про значущі для вас цінності уроку:

Я дізнався ...

Я навчився ...

Я зрозумів, що можу ...

Мені сподобалося ...

Для мене стало новим ...

Мене здивувало ...

У мене вийшло ...

Я придбав ...

Мені захотілося ...

Мене надихнуло ...

  1.      Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

Обов’язкова частина:

Опрацювати § 4.1 у підручнику.

Варіативна частина (учні вибирають те, що відповідає їхнім пізнавальним здібностям та інтересам).

  1.                   Скласти глосарій до пройденої теми.

Глосарій — список понять з їх визначеннями. Глосарій складається з двох частин:

  • точне формулювання терміну в називному відмінку;
  • змістова частина, об’ємно розкриває сенс даного терміну.

При складанні глосарію важливо дотримуватися наступних правил:

  • дотримуйтеся максимальної точності та достовірності інформації;
  • вказуйте коректні наукові терміни;
  • викладаючи кілька точок зору у змістовій частині з приводу спірного питання, не приймайте ні одну із зазначених позицій. Глосарій — це лише констатація фактів;
  • не забувайте наводити приклади, де може вживатися даний термін;
  • в глосарій можна включати не лише окремі слова і терміни, а й цілі фрази.
    1.                   Записати навчальне відео зі створення таблиць в текстовому документі.

Перед виконання даного завдання, варто повторити § 3.2 у підручнику.

Для завантаження на свій комп’ютер програми захоплення відео CamStudio  скористайтеся посиланням http://camstudio.org/

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Гаврашова Лідія Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
25 липня 2018
Переглядів
9369
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку