Конспект уроку
з всесвітньої історії
для 11-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Формування біполярного світу.
Мета: сформувати в учнів та учениць уявлення про біполярний світ другої половини ХХ ст.; створити умови для розуміння причин створення військово-політичних блоків; проаналізувати ознаки «холодної війни»; охарактеризувати причини й наслідки «плану Маршала»; порівнювати НАТО та ОВД; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власну думку; удосконалювати навички роботи з підручником та картами; формувати інтерес до вивчення теми.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати, пов’язані з темою уроку;
-
застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни;
-
показувати на карті держави, які входили до НАТО та ОВД;
-
характеризувати причини й наслідки «плану Маршала»;
-
аналізувати ознаки «холодної війни»;
-
порівнювати НАТО та ОВД.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, історичні карти, відеоматеріали, роздатковий матеріал, ілюстративний ряд до теми.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Історичний диктант.
-
Тегеранська конференція з питань післявоєнного врегулювання відбулася… (1943 р.)
-
Післявоєнна система міжнародних відносин. (Ялтинсько-Потсдамська)
-
«Центри сили» у міжнародних відносинах післявоєнного світу. (США та СРСР)
-
Протиборство, протистояння, зіткнення різних соціальних систем, інтересів, принципів. (Конфронтація)
-
Країни «соціалістичного табору» знаходилися під керівництвом… (СРСР)
-
ООН виникла у … (1945 р.)
-
Мета ООН (мир у світі)
-
У заснуванні ООН взяли участь… (51 країна)
-
Рада Безпеки ООН налічує постійних учасників (5)
-
10 грудня 1948 р. Генеральна Асамблея ООН прийняла (Загальну декларацію прав людини)
-
10 грудня щорічно відзначають (Міжнародний день прав людини)
-
Зараз до складу ООН входять (193 держави)
-
Взаємоперевірка.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вправа «Кросворд».
-
Розшифруйте анаграми та розгадайте кросворд.
-
ХІДС (Схід)
-
ЯРЗОБ (Зброя)
-
РЛИЧЛЕЧЬ (Черчилль)
-
КГОАН (Гонка)
-
ЯМОРТАКЕІД (Демократія)
-
МРЕУНТ (Трумен)
-
АНТІСЛ (Сталін)
-
ПРАЄОВ (Європа)
-
ОКІПТАЛИ (Політика)
-
ІЙБ (Бій)
-
АКТЕАР (Ракета)
-
Як слова-відгадки пов’язані з центральним поняттям?
-
Що вам відомо про «холодну війну»?
-
Сьогодні ми визначимо причини початку «холодної війни», визначимо її основні ознаки та проаналізуємо особливості її початкового етапу.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Перегляд відеоролику.
https://www.youtube.com/watch?v=E4JcJ5xZ8BY
-
Перегляньте відеоролик.
-
Що з почутого та побаченого є для вас знайомим? Що почули вперше?
-
Про які зустрічі згадується у ролику?
-
Які документи було ухвалено на Ялтинській конференції? Що вони проголошували?
-
Про що заявив Трумен на останній зустрічі?
-
Яка подія відбула за день до Потсдамської конференції? (США випробували нову ядерну бомбу)
-
Про що Трумен не повідомив Сталіна? (Що бомба атомна)
-
Як відреагував на цю новину Й. Сталін? (стримано)
-
Чому, на вашу думку, він відреагував саме так?
-
Які події відбулися за кілька днів після конференції? (США скинули ядерні бомби на м. Хіросіма та Нагасакі)
-
Чому конфлікт між державами посилився після смерті Сталіна?
-
Де розташувалися ракети СРСР у 1962 р.? (на Кубі)
-
Чи змінилися стосунки між державами за Л. Брежнєва?
-
Що відбулося у 1979 р.? (війська СРСР вторглися до Афганістану)
-
Як на це відреагував уряд США?
-
Як змінилася ситуація з приходом до влади в СРСР Горбачова?
-
Коли розпочалася нова ера у стосунках між СРСР та США? (1789 р.)
-
Яка дата вважається офіційною датою припинення «холодної війни» (25 грудня 1991 р.)
-
Робота в парах.
-
Користуючись текстом підручника визначте причини «холодної війни».
Причини холодної війни:
-
Суперечності між СРСР та США, які були переможниками у Другій світовій війні і стали наддержавами після неї.
-
Протистояння капіталістичного та соціалістичного світів.
-
Прагнення СРСР здійснити світову революцію.
-
Боротьба за сфери впливу між СРСР та США.
-
Прагнення переваги у військовій та технічній сфері.
-
Мирне існування не відповідало інтересам ні США ні СРСР.
-
Робота з таблицею (с. 15 підручника).
-
Розгляньте та проаналізуйте таблицю «Ознаки «холодної війни»».
-
Чи відповідала цим ознакам «холодна війна» між СРСР та США? Відповідь підтвердьте фактами.
-
Робота в малих групах.
-
Опрацюйте текст підручника та сформуйте конспект за планом.
Мета.
-
Використання економічних методів для досягнення політичних цілей: піднесення економіки мало покращити життєвий рівень людей та стабілізувати ситуацію.
Умови отримання допомоги.
-
Відмова від націоналізації промисловості.
-
Заохочення приватного підприємства.
-
Виведення з уряду комуністів.
Результати та наслідки.
-
Відновлення західноєвропейської економіки на новій науковій і технічній основі.
-
Підвищення життєвих стандартів, усунення загрози соціальних потрясінь.
-
Консолідація Західної Європи під лідерством США.
-
Посилення економічного, політичного, військового впливу США в Європі.
-
Кероване читання.
-
Опрацюйте матеріал підручника та заповніть порівняльну таблицю.
Критерії порівняння
|
НАТО
Північноатлантичний договір
|
ОВД
Варшавський договір
|
Дата заснування
|
4 квітня 1949 р.
|
14 травня 1955 р.
|
Гасло
|
«Дух звільняється при обговоренні»
|
«Союз миру і соціалізму»
|
Членство
|
29 держав
|
7 держав
|
Мета
|
колективна безпека
|
забезпечення миру та безпеки в Європі
|
Передумови
|
|
|
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Аналіз карикатур.
-
Проаналізуйте карикатури.
-
Яким подіям вони присвячені?
Карикатура на Фултонську промову Черчилля.
Карикатура на Карибську кризу
-
Робота з історичною картою.
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Анекта».
На уроці я працював
Своєю працею на уроці я
Урок для мене видався
За урок я
Мій настрій
Матеріал уроку для мене був
Домашнє завдання мені здається
|
Активно/пасивно
Задоволений/незадоволений
Коротким/довгим
Стомився/не стомився
Зрозумілий/незрозумілий
Корисний/некорисний
Цікавий/нудний
Легкий/важкий
Цікавий/нецікавий
|
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати § 3 підручника.