Всесвітня історія. Історія України
6 клас
Урок № 30
Тема. Природно-географічні умови Балканського півострова.
Мета: ознайомити з хронологічними межами існування давньої грецької цивілізацій; дати учням уявлення про географічне положення, природно-кліматичні умови та населення Давньої Греції; формувати терміни та поняття «Цивілізація», «античність», «античний світ»; виховувати інтерес до історії.
Очікувані результати:
Після цього уроку учні зможуть
Тип уроку: засвоєння нових знань
Форма проведення уроку: урок - змагання
Основні дати: Класичний період грецької цивілізації V – IV ст. до н.е.;Елліністичний період грецької цивілізації IV – І ст. до н.е.
Основні поняття та терміни: цивілізація, античність, античний світ.
Обладнання: підручник, історичний атлас, презентація, роздатковий матеріал.
Міжпредметні зв'язки: математика, географія.
Структура уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІІІ. Актуалізація опорних знань
ІV. Вивчення нового матеріалу
V. Закріплення здобутих знань
VI. Підсумки уроку
VІ. Домашнє завдання
Хід уроку
І. Організаційний момент уроку
Вчитель ділить учнів на групи, які змагаються на протязі всього уроку. Команда, що набере найбільше заохочувальних карток - отримає високі оцінки.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Розповідь вчителя. Сьогодні ми з вами починаємо вивчати новий навчальний розділ «Антична цивілізація та її сусіди». Він присвячений історичним подіям та досягненням стародавніх греків та римлян.
Метод «Мозковий штурм»
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Розкрийте суть поняття «цивілізація». Цивілізація – це певний рівень розвитку народу або країни на конкретному історичному етапі.
2. Чому стародавні цивілізації Африки чи Азії виникали на берегах великих річок?
3. Яку цивілізації ви знаєте з минулих уроків? (Давньоєгипецька)
ІV. Вивчення нового матеріалу
План уроку
Робота з термінами.
Античність – епоха існування найдавніших держав Греції та Риму з кінця ІІІ тис.
до н.е. і до середини І тис. н.е.
Античний світ – назва походить від латиського слова «античний», тобто давній.
Робота з лінією часу.
Дивлячись на схему «Періодизація Давньої Греції», групи складають лінію часу та рахують скільки століть тривало існування Давньогрецької цивілізації.
Періодизація Стародавньої Греціі |
Етап крито-мікенської цивілізації |
Полісний етап античної Греції |
Еліністичний період |
Протягом ІІ тис. до н.е. (це час виникнення, розквіту і падіння ранньокласових суспільств і перших державних утворень) |
1 період – Гомерівський («темні віки») ХІ – ІХ ст. до н.е. |
IV – І ст. до н.е. (починається походами Александра Македонського і завершується коли остання з елліністичних була завойована Римом. З цього часу історія Стародавньої Греції та колишніх елліністичних держав вивчається вже в рамках історії Стародавнього Риму. |
2 період – Архаїчна Греція VIII—VI ст. до н. є (час формування полісних структур, Великої грецької колонізації і ранньогрецької тиранії) |
||
3 період - Класична Греція V— IV ст. до н. є. (розквіт давньогрецьких полісів, їхньої економіки, період найвищих культурних досягнень давніх греків) |
Фізкультхвилинка. Подорож від о. Крит до Балканського півострова.
Учні опрацьовують матеріал підручника и заповнюють схему. Найшвидша група отримує право відповідати першою.
Моря → Іонічне → Егейське → Середземне
Гори → Олімп
Клімат → теплий
Природа → Соснові, дубові та букові ліси. Вічно зелені кипариси, лаври, олеандри
Корисні копалини → залізо, будівельний камінь, мармур, глина
3. Заняття жителів Давньої Греції
Знаючи природні умови Давньої Греції, давайте подумаємо чим могло займатися населення.
(Групи висловлюють свою думку і варіанти відповідей пописують у зошит під керівництвом вчителя. Група яка затримує відповідь, вибуває із змагання. ).
V. Закріплення здобутих знань
Бесіда
Дидактична гра «Три речення»
Учні, використовуючи лише три речення, розповідають про те, що вони дізналися на уроці.
VI. Підсумки уроку
Рефлексія
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника.
Скласти розповідь «Моя подорож до Давньої Греції»