Конспект уроку
з всесвітньої історії
для 6-го класу
Підготувала учитель історії
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Формування Китайської цивілізації
Мета: проаналізувати природно-географічні умови Китайської цивілізації; охарактеризувати життя давніх китайців; дати уявлення про особливості суспільного ладу Китаю; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження, удосконалювати навички роботи з історичними картами та текстом підручника; формувати інтерес до вивчення минулого людства.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати, пов’язані з темою уроку;
-
застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;
-
аналізувати природно-географічні умови Індії;
-
характеризувати суспільний устрій та повсякденне життя в Давньому Китаї;
-
показувати на карті місце розташування Давнього Китаю.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, історична карта, атлас, роздатковий матеріал, ілюстративний ряд до теми, мультимедійна презентація.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
1. Історичний диктант.
-
Племена, що прийшли до Індії з північного заходу у середині ІІ тис. до н.е. (арії)
-
Очільник племен у аріїв. (раджа)
-
Священні тварини аріїв. (коні та корови)
-
Корінне населення Індії. (дравіди)
-
Священні книги аріїв. (Веди)
-
Мова аріїв. (санскрит)
-
Верства в індійському суспільстві. (варна)
-
Божество, з тіла якого постали верстви індійського населення. (Брахма)
-
Приписи, у яких прописувалися правила життя суспільства. (приписи Ману)
-
Релігія, що виникла на основі змішування вірувань аріїв та дравідів. (індуїзм)
-
Засновник буддизму. (Гаутама)
-
Онук Чандрагупти. (Ашока)
-
Взаємоперевірка.
-
Оберіть ілюстрації, які на вашу думку, доцільно використовувати під час розповіді про суспільне, релігійне та культурне життя Давньої Індії. Складіть за ними стислу розповідь.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вправа «Пазли».
Ділю клас на групи 4 дитини. Кожна отримує «пазли». Зіюравши їх, вивішують на дошці.
-
Які зображення ви отримали?
-
Які асоціації виникли у вас?
-
Чи відомо вам, з якою країною вони пов’язані? (Китай)
-
Що вам відомо про Китай?
-
Сьогодні ми познайомимося з природно-географічним розташуванням Китаю, історією його виникнення, повсякденне життя давніх китайців та особливості соціального устрою у Давньому Китаї.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота з історичною картою.
-
Розгляньте карту та дайте відповіді на запитання.
-
Знайдіть на північному сході від Індії Китайську рівнину.
-
Назвіть та покажіть дві найбільші річки Давнього Китаю. (Хуанхе, Янцзи)
-
Де беруть початок ці річки? Куди вони впадають?
-
Визначте місце розташування Давнього Китаю.
-
Які моря омивають кордони Піднебесної імперії? (Південнокитайське, Східнокитайське, Жовте)
-
Чи сприятливими, на вашу думку, були природно-географічні умови Давнього Китаю для землеробства?
-
Чи збігаються кордони Давнього Китаю з кордонами сучасної країни?
-
Чи збільшилася територія Китаю?
-
Кероване читання (с. 88 підручника).
-
Опрацюйте матеріал підручника.
-
Поміркуйте, що сприяло різноманітності природних умов на півострові.
-
У якій частині півострова, на вашу думку, процвітало землеробство? Чому?
-
Аналіз ілюстрацій.
-
Зробіть висновок про те, чим займалися давні китайці.
-
Вибіркове читання (с. 88 – 89 підручника).
-
Зачитайте речення, які відповідають зображеним ілюстраціям.
-
Чому, на вашу думку, у різних частинах півострова вирощували різні зернові культури?
-
Яка з них стала культовою для Китаю?
-
Робота зі схемою.
-
Проаналізуйте суспільний устрій Давнього Китаю.
-
Користуючись текстом підручника визначте становище кожного зі станів.
-
Яка роль у суспільстві належала родам?
-
Хто такий ван?
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Вправа «Хмаринка слів».
-
Розгляньте хмаринку слів. Обведіть ті, що стосуються вивченої теми.
-
Одним реченням розкажіть про нього.
-
Робота в парах.
-
Перейдіть за посиланням та ознайомтеся з інформацією.
-
То чи по праву, на вашу думку, Китай вважається батьківщиною шовку?
-
До берегів якої річки, згідно легенди, дружина імператора привезла секрет вирощування шовкопряда? Чому?
-
Підсумки уроку.
-
Прийом «Анекта».
На уроці я працював
Своєю працею на уроці я
Урок для мене видався
За урок я
Мій настрій
Матеріал уроку для мене був
Домашнє завдання мені здається
|
Активно/пасивно
Задоволений/незадоволений
Коротким/довгим
Стомився/не стомився
Зрозумілий/незрозумілий
Корисний/некорисний
Цікавий/нудний
Легкий/важкий
Цікавий/нецікавий
|
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати § 28 підручника.