Тема: Формування території України. Адміністративно-територіального устрій.
Мета: вивчити адміністративно-територіальний устрій України, продовжити формування умінь роботи з картою, узагальнювати конкретний географічний матеріал, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, вдосконалити навички учнів самостійно аналізувати матеріал, сприяти формуванню в учнів навичок порівняльного аналізу інформації, умінь робити самостійно висновки, продовжити формувати в учнів інтерес до географії, розвивати логічне мислення, кмітливість, ерудицію; активізувати знання учнів, які вони отримали, вивчаючи попередні теми; навчити застосовувати їх при вирішенні практичних завдань; виховувати вміння працювати в колективі, толерантне ставлення один до одного.
Тип уроку: формування нових знань, умінь, навичок.
Обладнання: Адміністративна карта України, засіб для відтворення відео, підручник, атлас, зошит
Хід уроку
І ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Бесіда
Назвіть ознаки території, країни, держави.
ІІІ МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Перегляд відеоролика
Кордони України з 7 століття до 2025 року
https://www.youtube.com/watch?v=6e1vhPS7vrk&feature=youtu.be
Дайте відповідь на запитання
Що відбувалось із територією України впродовж століть?
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Формування території України.
Робота з картою атласу «Формування території України»
Заповніть таблицю
Рік |
Зміни у території України. |
1939 |
|
1940 |
|
1945 |
|
1954 |
|
1991 |
|
2014 |
|
2. Адміністративно-територіальний устрій.
Розповідь вчителя
Адміністративно-територіальний поділ — це поділ території держави на певні частини з метою організації управління на місцях.
Існуючий адміністративно-територіальний устрій наша держава отримала у спадок від радянського минулого. Із цим спадком наша країна прожила ще 29 незалежних років.
У 2014 році затвердили Концепцію реформування місцевого самоврядування і у нашій країні розпочалися зміни, наслідком яких стало затвердження нового адміністративно-територіального устрою районного рівня та рівня територіальних громад у 2020 році.
Робота з електронним атласом адміністративно-територіального устрою України 2020
file:///C:/Users/Lenov/Downloads/%D0%90%D1%82%D0%BB%D0%B0%D1%81%20%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D0%90%D0%A2%D0%A3%202020.pdf
Реформа адміністративно-територіального устрою.
Адміністративні одиниці |
до 2020 року
|
2020 рік
|
поселень (міста, селища міського типу, села) |
29710
|
29710 |
територіальних громад (міських, селищних, сільських рад) |
11694
|
1469
|
районів |
490
|
136
|
областей, АРК, міста Київ та Севастополь |
27
|
27
|
Робота з адміністративною картою України
1. Назвіть області, що мають вихід до Чорного моря
2. Назвіть області, що мають вихід до Азовського моря
3. Назвіть внутрішні області.
4. Назвіть області, що розташовані на обох берегах Дніпра.
5. Область, яка межує з найбільшою кількістю країн.
6. Країна, з якою межує найбільша кількість областей.
7. Найбільша за площею область.
8. Найменша за площею область.
9. Назвіть області, в яких назва адміністративного центру не відповідає назві області.
10. Області, що мають вихід до двох морів.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ ТА УМІНЬ
Гра
«Вивчи області України!»
VІ. РЕФЛЕКСІЯ
Доповніть речення
Було цікаво дізнатися, що …
мене здивувало …
Мені захотілося …
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити відповідний параграф підручника
Вивчити розташування областей України