Конспект уроку
з всесвітньої історії
для 9-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Франція наприкінці ХІХ – на початку ХХ столітті
Мета: визначити причини та наслідки франко-прусської війни, охарактеризувати її вплив на суспільний розвиток Франції, процес становлення та розвитку ІІІ Республіки у Франції, аналізувати діяльність Жоржа Клемансо; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з історичним матеріалом та історичною картою, вміння працювати в парах; виховувати зацікавленість до вивчення теми.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
оперувати хронологічним та понятійним матеріалом з теми;
-
характеризувати причини та наслідки франко-прусської війни, її вплив на суспільний розвиток Франції;
-
аналізувати діяльність Жоржа Клемансо;
-
показувати на історичній карті основні бойові дії франко-прусської війни.
Обладнання: підручник «Всесвітня історія : підруч. для 9 класу загальноосвіт. навч. закладів : С. В. Дячков, С. Д. Литовченко. – Харків : Вид-во «Ранок», 2017. – 192 с. : іл.», історичні карти, ілюстрації.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
-
Організаційний момент.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань учнів.
-
Заповніть таблицю, розмістивши літери у відповідні колонки.
Карл Маркс
|
М. Бакунін
|
Б, В, Г
|
А, Д, Е,
|
А. Утік з Сибіру до Лондона.
Б. Лідер Першого інтернаціоналу.
В. Стверджував, що «релігія – опіум для народу».
Г. Є автором праці «Капітал».
Д. Різко заперечував диктатуру пролетаріату.
Е. Засновник руху народників у Росії.
-
Бліц-вікторина.
-
Перший інтернаціонал діяв… (1864 – 1876 рр.)
-
Карл Маркс увійшов в історію як… (ідеолог революції).
-
Соціал-демократична робітнича партія Німеччини виникла у… (1869 р.)
-
Соціал-демократична партія Австрії виникла у… (1888 р.)
-
Наприкінці 80-х рр. ХІХ ст. посилився… (робітничий рух)
-
Найбільший страйк гірників відбувся у… (Рурі)
-
Прихильників «політики можливого» називали… (посибілісти)
-
Другий інтернаціонал розпочав роботу … (14 липня 1889 р.)
-
Перший загальний політичний страйк відбувся у… (1893, Бельгія)
-
Біля витоків ревізіонізму стояв… (Едуард Барнштейн)
-
Назвіть підсумки віденського конгресу 1815 р. для Франції?
-
Коротко охарактеризуйте революційні події у Франції 1830 та 1848 рр.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вправа «Передбачення».
-
Розгляньте зображення.
-
Поміркуйте, про що може йти мова на уроці. Свою думку поясніть.
Цвинтар, єврей, вогонь, суд, Ейфелева вежа, Адольф Гітлер
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Кероване читання (с. 95 – 96 підручника).
-
Опрацюйте текст підручника.
-
Визначте причини конфлікту між Францією та Пруссією. (занепокоєння посиленням Франції)
-
Яка подія стала приводом до війни? (розбіжності щодо кандидатури на королівський престол в Іспанії навесні 1870)
-
Які держави підтримали Пруссію? (Баден, Баварія, Вюртемберг і Гессен-Дармштадт)
-
Яке значення мала поразка французів під Седаном?
-
Коли виникла Німецька імперія? (у січні 1871 р.)
-
Охарактеризуйте результати франко-прусської війни для обох сторін.
-
Спробуйте визначити причини поразки французької армії.
-
Робота з історичною картою.
-
Покажіть на карті основні бойові дії, що точились у ході Франко-прусської війни 1870 – 1871 року.
-
Робота в парах.
-
Попрацюйте в парах. Опрацюйте текст підручника та заповніть таблицю.
Час існування
|
15 березня – 26 травня 1871 р.
|
Причини виникнення
|
невдоволення населенням франції пануванням Пруссії
|
Рушійні сили
|
службова інтелігенція та робітники
|
Вимоги
|
-
справедлива організація праці;
-
відокремлення церкви від держави;
-
безкоштовне та обов’язкове навчання дітей;
-
заміна постійної армії озброєнням народу;
-
виборність чиновників.
|
Основні події
|
березень 1871 р. – створення Паризької комуни
травень 1871 р. – Франкфуртський договір
28 травня 1871 р. – останній бій на цвинтарі Пер-Лашез
|
Результати
|
повстання придушене, Франція розкололась на два табори.
|
-
Робота з карикатурою (с. 96 підручника)
-
Розгляньте карикатуру.
-
Визначте, до якого політичного табору належав її автор.
-
Які події повстання на ній зображено?
-
Робота в малих групах.
-
Клас ділиться на чотири групи.
1-ша група – скласти план до тексту підручника (с. 97 – 98).
2-га група – скласти план до тексту підручника (с. 98 – 99).
3-тя група – скласти 5 – 6 запитань до тексту (с. 97 – 98).
4-та група – скласти 5 – 6 запитань до тексту (с. 98 – 99).
-
Коли та кого було обрано президентом республіки? (31 серпня 1871 р., А. Тьєр)
-
За що його нагородили титулом «визволитель території»?
-
Назвіть дату прийняття Конституції Третьої республіки. (1875 рік)
-
На які дві групи розкололися прихильники республіки? (поміркованих та радикалів)
-
Завдяки чому республіка могла проводити імперську колоніальну політику?
-
Які колонії з’явилися на карті Африканського континенту? (Французька Західна Африка, Французька Екваторіальна Африка)
-
За що виступали націоналісти? Охарактеризуйте їхню діяльність.
-
За що виступали синдикалісти?
-
Робота з таблицею.
-
Розгляньте таблицю. Визначте, як вплинула діяльність Жоржа Клемансо на становище Франції.
-
Узагальнення та систематизація отриманих знань учнів.
-
Робота з історичною картою.
-
Покажіть на карті територію Франції.
-
Пригадайте, чи змінилась її територія через постійні революції у ХІХ столітті?
-
Продемонструйте основні бойові дії, що точились у ході франко-прусської війни.
-
Робота з історичним джерелом (с. 99 підручника)
-
Використовуючи цитати Ж. Клемансо, охарактеризуйте його як людину й політика.
-
Робота з карикатурою.
-
Розгляньте карикатуру Андре Жиля на Жоржа Клемансо.
-
Що хотів показати автор?
-
Що Ж. Клемансо тримає в руках? Про що це свідчить?
Карикатура Андре Жиля на Жоржа Клемансо відображає подвійність натури французького політика: з одного боку - безжалісність, підкріплена зброєю, з іншого - заклопотаність соціальними проблемами.
-
Підсумки уроку.
-
Домашнє завдання.
-
Опрацювати § 18 підручника.
-
Завдання 11 (С. 99 підручника) письмово.