Тема. Генетичні зв’язки між класами неорганічних сполук.
Мета:
Тип уроку: узагальнення і систематизації
Методи навчання: словесні – бесіда, розповідь
Обладнання: ряд активності металів, таблиця розчинності
Хід уроку
І. Організація класу до проведення уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Бесіда
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності.
Розповідь
Речовини одного класу взаємодіють з іншими речовинами і при цьому утворюються сполуки інших класів. Тобто шляхом хімічних перетворень сполуки одного класу можна перетворити на інші. Отже, між класами неорганічних сполук існує генетичний зв’язок.
ІV. Оголошення теми уроку.
V. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
2Mg + O2 → 2MgO
MgO + H2O → Mg(OH)2
S + O2 → SO2
SO2 + H2O → H2SO3
Mg(OH)2 + H2SO3 → MgSO4 + 2H2O
Mg + S → MgS
VІ. Закріплення знань.
Виконання тренувальних вправ
Завдання 1.
Із чотирьох елементів – Алюміній, Хлор, Оксиген, Гідроген – складіть формули: однієї основи, однієї кислоти, однієї середньої солі.
Завдання 2.
Речовини деяких солей не можна зберігати в залізному посуді. Які з перелічених речовин – купрум(ІІ) нітрат, натрій нітрат, хлоридна кислота – вступатимуть у реакцію заміщення із залізом?
Завдання 3.
P → P2O5 → H3PO4 → Mg3(PO4)2
Al → Al2O3 → Al2(SO4)3 → Al(OH)3 → AlCl3
K → K2O → KOH → K2SO4 → BaSO4
Завдання 4.
Визначте речовину С, що утворюється в результаті перетворень:
P → P2O5 → A
Ca → CaO → B
A + B → C
S → SO2 → SO3 → A
Ba(OH)2 → ВaO → B
A + B → C
Завдання 5.
Обчисліть масу кальцій карбонату, якщо для реакції Са → СаО → СаСО3 взяли кальцій масою 30 г.
VІІ. Домашнє завдання.
Повторити властивості основних класів неорганічних сполук.