Урок 60
Тема: Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Мета:
навчальна - узагальнити й систематизувати знання про склад, класифікацію, хімічні властивості
різних класів неорганічних сполук; сформувати поняття про генетичний зв’язок;
показати практичне значення знань про взаємозв’язок речовин для одержання нових
сполук і матеріалів; навчити виконувати завдання зі складання рівнянь реакцій за
схемою, а також складати схеми перетворень речовин;
розвивальна - удосконалювати вміння у написанні формул речовин і хімічних рівнянь,
розстановці коефіцієнтів; активізувати пізнавальну і творчу діяльність учнів;
удосконалювати навички планування своєї відповіді, порівняння фактів,
узагальнення основних понять; самоконтролю, самоаналізу діяльності;
виховна - формувати навички працювати в групі, орієнтуватися в різних ситуаціях, допомагати
один одному, виховувати почуття відповідальності, самостійності та уважності.
Тип уроку: комбінований урок, урок засвоєння знань із застосуванням тренувальних вправ.
Обладнання: ПС; таблиці розчинності неорганічних сполук; ряд активності металів; варіанти
завдань для самостійної та групової роботи; мультимедійна презентація.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
«Чарівна скринька».
Дорогі друзі! На початку уроку мені хотілося б звернутися до народної мудрості. Хтось дуже давно сказав правильні слова: «Від настрою, з яким ти вступаєш у день, залежать твої успіхи, тому намагайся кожного дня найти його позитивний початок». Цим позитивним початком стане сьогодні цей урок, на якому ви покажете, як багато знаєте й умієте. Для початку оберіть фанти, які несуть у собі частинку мудрості та позитивного настрою. (Учні витягають фанти із скриньки)
«Знаходьте час для веселощів. Це – музика душі».
«Знаходьте час для роздумів. Це – джерело сили».
«Знаходьте час для гри. Це – шлях до молодості душі».
«Знаходьте час для навчання. Це – шлях до зірок».
Девіз уроку: «Просто знати - це ще не все, знання необхідно використовувати» Й. Гете
Слайд 1
ІІ. Актуалізація опорних знань
Слайд 2
Учням роздаються карточки з символами елементів. Завдання; утворити формули
оксидів, кислот, основ, солей. ( Cu, Al, Na, K, Ba, Ca, S, P, Cl, N )
Правила роботи в групі: Слайд 3
Думати – колективно,
Діяти – оперативно,
Сперечатись – доказово.
Це для всіх - обов’язково!
І – Оксиди ІІ – Кислоти ІІІ – Основи ІV – Солі
Слайд 4
Класи сполук |
Формули сполук |
|||
Оксиди ExOy |
CuO |
Al2O3 |
SO3 |
P2O5 |
Кислоти HxКЗ |
HCl |
HNO3 |
H2SO4 |
H3PO4 |
Основи Ме(ОН)х |
Cu(OH)2 |
Al(OH)3 |
NaOH |
KOH |
Солі МехКЗу |
CuCl2 |
Al(NO3)3 |
BaSO4 |
Ca3(PO4)2 |
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності – бесіда Слайд 5
У початкових класах усі ми з вами створювали своє родове дерево, де вказували імена прадідів і прабабусь, потім дідусів і бабусь, наших батьків, далі свої імена, імена майбутніх дітей, внуків, правнуків. Тобто отримували генеалогічне дерево; відшукували ту ниточку, що зв’язувала всіх наших пращурів і нащадків єдиною особливістю чи властивістю. І сьогодні наше завдання – знайти взаємозв’язок між простими і складними речовинами, між оксидами, основами, солями, кислотами; скласти схему перетворень, яка буде відображати цей взаємозв’язок.
ІV. Оголошення теми, постановка завдань уроку – бесіда Слайд 6
Завдання формулюють учні: Слайд 7
V. Засвоєння нових знань
У перекладі з грецької генетичний означає – такий, що стосується походження,
вивчає розвиток чого-небудь.
колективна робота Слайд 9
1 2 3 4 5
C → CO2 → H2CO3 → CaCO3 → CaO → Ca(OH)2
6 ↓
Na2CO3
t° C
VІ. Узагальнення понять і засвоєння відповідної системи знань – групова робота
І – Cu ІІ – Al ІІІ – S ІV – P V – реакція нейтралізації
І Cu → CuO → CuCl2 → Cu(OH)2
2Cu + O2 → 2CuO
CuO + 2HCl → CuCl2 + H2O
CuCl2 + 2NaOH → Cu(OH)2↓ + 2NaCl
ІІ Al → Al2O3 → Al(NO3)3 → Al(OH)3
4Al + 3O2 → 2Al2O3
Al2O3 + 6HNO3 → 2Al(NO3)3 + 3H2O
Al(NO3)3 + 3NaOH → Al(OH)3↓ + 3NaNO3
ІІІ S → SO3 → H2SO4 → BaSO4
2S + 3O2 → 2SO3
H2O + SO3 → H2SO4
Ba(OH)2 + H2SO4 → BaSO4↓ + 2H2O
ІV P → P2O5 → H3PO4 → Ca3(PO4)2
4P + 5O2 → 2P2O5
3H2O + P2O5 → 2H3PO4
3Ca(OH)2 + 2H3PO4 → Ca3(PO4)2↓ + 6H2O
Слайд 10
V Казка про Велику битву. Слайд 11
В одному царстві-державі під назвою Хімія жили-були два війська. Одне виступало під червоним прапором. Дуже любили його воїни їсти на обід борщ з квашеної капусти, мариновані гриби і овочі, пити морс з журавлини і лимонний сік. Їхні шлунки могли перетравлювати навіть залізні цвяхи. Але ось обладунки годилися тільки мідні, а командир хизувався в срібному шоломі. Де б не проходило це військо, гинули майже всі рослини, залишалися рости тільки жорсткий хвощ та невибагливий щавель.
Інше військо виступало під синім прапором. Злими були його воїни, їдкими - роз'їдали шкіру і тканини. При їх купанні в річці вода так нагрівалася, що гинула риба та інша живність.
Люто ненавиділи один одного воїни обидвох військ, все рвалися в бій. І ось настав день Великої битви. Зустрілися в чистому полі два війська, зійшлися в непримиренній сутичці. І сталося диво - пропали вороги-воїни, а замість них встали, тримаючись за руки, два мирних народи, не здатних до агресії. І прапор їх був фіолетовий. І стали вони вірно служити людям.
А тих воїнів, які залишилися в резерві і не брали участь в битві, відправили в спеціальних вагонах на хімічні підприємства для мирної служби.
Запитання і завдання:
1. Про які класи речовин йде мова в цій казці? Поясніть кольори прапорів обидвох військ і мирних народів.
2. Як називається реакція «Великої битви»? Складіть відповідні рівняння реакцій.
3. Як могли шлунки воїнів війська під червоним прапором перетравлювати залізні цвяхи?
Чому цим воїнам годилися тільки мідні або срібні обладунки?
Відповіді:
Наприклад: NaOH + HCl → NaCl + H2O KOH + HNO3 → KNO3 + H2O
VІ. Підсумки уроку – бесіда Слайд 12
Провівши на уроці дослідження давайте підведемо підсумки:
одних речовин з інших;
2) генетичні зв’язки можна зобразити у вигляді ланцюжка;
3) в основі генетичних зв’язків лежить можливість хімічних елементів переходити із одних
сполук в інші;
4) одну і ту саму речовину можна одержати кількома способами;
5) генетичні зв’язки є підтвердженням основних законів природи.
6) знання взаємозв'язків між речовинами потрібні людині для керування їх перетвореннями,
для добування нових сполук, потрібних у промисловому виробництві та сільському
господарстві.
7) є генетичні ряди металів, а є генетичні ряди неметалів: Слайд 13
VІІ. Виставлення та коментування оцінок.
VІІІ. Рефлексія – фронтальна робота
Інтерактивна гра «Незакінчене речення» Слайд 14
ІХ. Домашнє завдання: § 42 опрацювати, в зошиті №2 на ст. 104 виконати Слайд 15