Урок географії у 7 класі на тему "Внутрішні води Євразії. Найбільші річки".

Про матеріал

Використовуючи інноваційні методи та прийоми з'ясувати розподіл внутрішніх вод на материку Євразія; ознайомити з найбільшими річковими системами материка та дати їм характеристику;вдосконалювати практичні вміння учнів з характеристики річок, розвивати вміння робити висновки; працювати з картою, оформляти контурну карту; виховувати дбайливе ставлення до водних ресурсів.

Перегляд файлу

Урок географії, 7 клас

Тема: Внутрішні води Євразії. Найбільші річки.

Мета: З’ясувати розподіл внутрішніх вод на материку Євразія; ознайомити з найбільшими річковими системами материка та дати їм характеристику; вдосконалювати практичні вміння учнів з характеристики річок,  розвивати вміння робити висновки; працювати з картою, оформляти контурну карту; виховувати дбайливе ставлення до водних ресурсів

Тип уроку: комбінований

Обладнання: фізична карта Євразії, підручники, атласи, схеми, ілюстрації, презентація

Хід уроку

І. Організаційний момент

Доброго дня! Друзі мої,посміхніться.

Будь ласка,потрудіться.

 Покладіть на парти

 Підручник,зошит, карти.

Сьогодні в мене гарний настрій. Сподіваюсь і вас теж. Якщо так то покажіть смайлика що посміхається. Якщо ні- то хмаринку.

Ми завжди налаштовані на успіх, а успіх – це:

У- уміння навчатися і працювати,

С- співробітництво

П – подолання труднощів

І – ініціативність

Х – хороший настрій

Тож розпочнемо наше дослідження.!

 

ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь

1.Прийом «Ти – мені, я- тобі» (перевірка знань об’єктів на карті) Учні задають один одному запитання за географічними об’єктами на карті, при цьому учні самостійно визначають хто буде показувати той чи інший обєкт

 

2.Прийом «Географічний міні-практикум»

Найбільше за площею озеро – Каспійське.

Найглибше озеро світу – Байкал.

Найдовша річка Європи – Волга.

Найдовша річка Азії – Янцзи.

Найсолоніше озеро світу – Мертве море.

Озеро-мандрівник – Лобнор.

Безстічне, солоне і прісне – оз.Балхаш.

Найглибше озеро України – оз. Світязь

 3.  Розгадування ребусів

      

Ось про ці річки та деякі інші протягом уроку ви дізнаєтесь багато цікавої інформації.

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Крок за кроком ми продовжуємо здійснювати дослідження материка Євразія. Після кліматичних рекордів ми ознайомимося із гідрографічними рекордами. У Євразії знаходиться п’ять із десяти найдовших річок світу та три озера з десяти найбільших озер. А ми твердо повинні пам’ятати: усі річки Землі – чудовий дар природи. У Євразії найпотужніший шар вічної мерзлоти, величезні гірські льодовики, колосальні запаси підземних вод. Тож сьогодні ми визначимо як розподіляються внутрішні води материка та їх особливості, здійснимо подорож  найбільшими річками.

ІV. Вивчення нового матеріалу

  1.       Пояснення вчителя

У Євразії представлені всі види внутрішніх вод. Тут протікає більшість великих річок планети, які належать до басейнів усіх океанів, адже материк ними омивається, та найбільший басейн внутрішнього стоку. Найбільш розвинута гідрографічна мережа на заході, півночі, сході й південному сході материка. Багато великих озер зосереджено на рівнинах у внутрішніх районах і на високогірних ділянках Центральної Азії. Річки переважають рівнині, режим живлення різноманітний, бо залежить від кліматичних умов.

1Прийом «Літературна сторінка»

Виступи дітей про звеличення краси річок у творах поетів. (Див. додаток)

2Прийом «Творча лабораторія»

Складання схеми «Внутрішні води Євразії»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Б

 

 

 

 

Завдання. За допомогою карт атласу визначте належність великих річок материка до відповідних басейнів. Заповніть таблицю.

 

3.Прийом «Робота в групах»

Учні дають характеристику річкам за планом працюючи в групах

1 група – характеристика річки Єнісей

2 група – характеристика річки  Янцзи

3 група – характеристика річки Дніпро

4 група – характеристика  річки Інд

5 група – характеристика  річки Волга

 

4. Прийом «Картографічна лабораторія»

Завдання. За допомогою фізичної карти Євразії визначте розташування великих річок материка. Нанесіть на контурну карту їх назви.

5.Прийом «Розв’яжи проблемне питання»

Від чого залежить напрям і характер течії? Який напрям течій мають річки на материку Євразія?

 

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Прийом «Охорона води та водних об єктів»

Вправа «Стакан води»

Вчитель роздає 5-6 учням стакани з водою, а іншим учням- ні.

        Запитання до учнів без води:

- Чи смачна  ваша вода?

- Ні.

- А чому?

- Бо в нас її немає.Нам не вистачило води.

- Отак і на нашій планеті не всім людям вистачає води.Як ви гадаєте чому?

Вправа « Клубок з нитками»

Вчитель розмотує клубок ниток і дає учням тримати,  імітуючи течію річки по гирлу. Прив’язує окремі нитки – це рукава річки. Маркером чорного кольору зафарбовує нитки в деяких місцях – це забруднення річки брудними рідкими відходами.

-  До чого може призвести забруднення річки?

Після відповідей учнів показує як гине річка (обриває нитки в місцях забруднення)

 2.Тести :

  1. Найдовша річка світу:

А)Хуанхе,Б)НІЛ, В)Міссісіпі

  1. Найповноводніша річка:

А) Амазонка, б)Амур, в)Конго

3.Найглибше озеро світу:

А) Танганїка, б)Байкал, в)Верхнє

4.Найсолоніше озеро:

А) Каспійське море , б)Мертве море, в)Аральське море

5.Найбільша річка Європи:

А) Дніпро  , б)Волга, в)Рейн

6. Головна річка України:

А) Дністер, Б) Півд.Буг, В) Дніпро

7. У Євразії річки належать до басейнів:

А) 5, Б)3, В)4

8.Меконг- найбільша ріка:

А)Європи, Б)Пн. Азії,В)Пд-Сх Азії

9.)Найбільше озеро за площею водної поверхні:

А)Вікторія, Б)Ері, В)Каспійське.

10)Річка, що поєднує водним шляхом велику кількість держав:

А)Дністер, Б)Амур,В)Дунай.

 

VІ. Підсумок уроку

Прийом «Незакінчене речення…»

  • Я дізнався….
  • Я зрозумів..
  • Я навчився..
  • Найбільший мій успіх….
  • Найбільші труднощі я відчув….
  • Я не вмів, а тепер вмію…..
  • Я змінив своє ставлення…
  • На наступному уроці я хочу…

Прийом «Враження»

А тепер я хочу дізнатися про ваші враження, якщо вам сподобався урок прикріпіть смайлики до дошки .

 

VII. Домашнє завдання

• Опрацювати відповідний текст у підручнику.

• Скласти кросворд «Внутрішні води Євразії».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток

 

 

План характеристики річки

1. Назва річки, її походження.
2. Басейн океану, до якого належить річка.
3. Місце витоку і гирла, напрямок течії.
4. Особливості будови річкової долини у верхній, середній та нижній течії; наявність порогів, водоспадів.
5. Основні притоки річки.
6. Географічні пояси, що їх перетинає річка.
7. Види живлення річки.
8. Особливості водного режиму.
9. Господарське використання річки.
10. Проблеми господарського використання і заходи, що вживаються для збереження вод 

 

 

 

Звеличення краси річок у творах поетів. Літературна сторінка

 


Реве та стогне Дніпр широкий,

Сердитий вітер завива,

Додолу верби гне високі,

Горами хвилю підійма.

І блідний місяць на ту пору

Із хмари де-де виглядав

Неначе човен в синім морі,

То виринав, то потопав.

                 (Тарас Шевченко,

                                  «Причинна»)

 

Терек воет, дик и злобен,

Меж утесистых громад,

Буре плач его подобен,

Слезы брызгами летят,

Но по степи разбегаясь,

Он лукавый принял вид,

И приветливо ласкаясь

Морю Каспию журчит...        

                  (М. Ю. Лермонтов,

                               «Дары Терека»)

 

О, Волга! Колыбель моя

Любил ли кто тебя, как я...

 

Розлився Дніпро, богатир величавий

слов'янськая чудо-ріка,

краса України,

народів трьох слава

вільна, широка, дзвінка.

Ти гордість народу,

російська ти слава,

Що з вічних джерел витіка,

О Волго, ти Волго

красо величава,

Ти наша велика ріка.

 

 

У річки Волги є сестра – це Лєна.

Там Лєна в чистій бистрині,

І в решті береги втрачає,

Як море пливе вдалині.

 

 

Наша Лєна живуча й широка,

Славної Волги сестра синьоока.

                              (М.Ломоносов)

 

 

Розбиваючи Саяни Єнісей

                                знаходить путь,

Син ясного океану,

Наша гордість і могуть.

                               (В.Тализін)


 

Легенда про Дунай

Жили собі два брати-велетні: одного звали Карпатом, другого Балканом. Розкидала їх доля в різні кінці. То вони так і жили в довгій розлуці. Та от якось зустрілися, хотіли кинутися один до одного в обійми, аж раптом став перед ними  пінявою хвилею третій богатир – Дунай. І закричав він: «А-ну, розступіться браття, гора з горою не сходяться!» Від цього крику богатирського заклякли брати, закам’яніли. Так і залишилися стояти один проти одного: на півночі Карпати, на півдні Балкани, а між ними тече річка Дунай. Вузька частина проходу називається Залізними Воротами. Вони завжди були грізною перешкодою на шляху до внутрішніх областей  Дунайського басейну. Руїни численних замків і фортець свідчать про те, що цей район був майже недоступним, а серцем укріпленої твердині були Залізні Ворота.

 

 

doc
Додано
4 квітня 2018
Переглядів
2439
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку