Тема: Географічне положення Африки
Мета: Систематизувати та поглибити знання про географічне положення материка. З’ясувати особливості положення Африки; вдосконалити навички роботи з картами атласу, самостійно робити висновки.
Матеріали та обладнання: фізична карта світу (півкулі), слайд-шоу , атласи , підручники.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу. Номенклатура Океани – Атлантичний , Індійський; Моря – Середземне , Червоне; Затоки – Гвінейська , Аденська , Суецький канал; Протоки – Баб-ель-Мандебська , Мозамбіцька; Острови – Мадагаскар , Канари; півострови – Сомалі;
Зміст уроку
I Організаційний момент.
II Актуалізація опорних знань.
Діти згадайте географічні поняття: 1) материк – 2)нульовий меридіан – 3)екватор – 4)географічні пояси –
III Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів.
Лелечий сон Запитали ми лелеку що літав в краї далекі – Що ти бачив, де ти був? Чи про Африку ти чув – Я чимало мандрував та до Африки літав Бачив гори і долини і засніжені вершини джунглі в зарослі, ліани, і пустелі і савани Повноводні бачив ріки і озера невеликі А ще бачив гарні сни: Як діждуся я весни і на крилах в Україну понад морем я полину
Який материк ми починаємо вивчати? (Африку)
Які у вас виникають асоціації зі словом «Африка» (спека, сухість, пустеля, слон, Сахара….)
IV Вивчення нового матеріалу.
Африка це не тільки материк, але й окрема частина світу, найбільший уламок Гондвани.
S – 30,3 км²
1) Африка єдиний материк , який майже посередині перетинає екватор. Отже, Африка лежить у Північній і Південній півкулях. Тому коли в Північній півкулі літо , то в Південній – зима. Майже повністю Африка розташована між двома тропіками в жаркому поясі – в екваторіальному, 2 субекваторіальних і тропічних кліматичних поясах. Тому це найспекотніший материк.
2) Відносно нульового меридіана Африка в основному лежить у Східній півкулі, лише її частина – у Західній.
3) Крайні точки: пн.т. – мис Рас-Енгела – 37°пн.ш. , 12° сх.д. пд.т. – мис Агульяс 35°– пд.ш. , 20° сх.д. зх.т. – мис Альмаді 15° – пн.ш. , 17° зх.д. сх.т. – мис Рас-Гафун 11° – пн.ш. , 52° сх.д. Протяжність материка з пн. на пд. – близько 8000 км , із зх. на сх. – 7500 км. За площею поступаються лише Євразії
4) Африку омивають Атлантичний океан із заходу і Індійський океан із сходу.Від Європи Африку відділяє Середземне море і Гібралтарська протока. З Азією Африка з’ єднується вузьким каналом – Суецьким. Відмежовує Червоне море і Баб-ель-Мандебська протока.
5) Берегова лінія Африки слабо розчленована. Найбільша затока Гвінейська, Аденська. На сході знаходиться великий півострів Сомалі (його називають «Африканський зуб»). Найбільший острів – Мадагаскар, який відокремлений від Африки Мозамбіцькою протокою. Береги материка урвисті, з крутими уступами, зручних бухт мало.
V Закріплення вивченого матеріалу.
Прийом «Вірю не вірю» Африка – найбільший материк за площею(Не вірю?) Вона найбільший уламок Гондвани (Вірю?) Вона лежить у всіх півкулях(Вірю?) Її омивають три океани(Не вірю?) На півночі її омиває Червоне море(Не вірю?) Мозамбідська протока – найдовша у світі(Вірю?) Африку називають улюбленицею Сонця(Вірю?) Її відкрив Васко-да-Гама(Не вірю?)
VI Підсумок уроку.
-Африка другий за площею материк , який поступається Євразії. -Африку омивають Атлантичний океан на заході і на сході – Індійський. -Африка з’єднана через протоки з Європою і Азією. -берегова лінія слабо розчленована.
VI Д/з параграф 13 сторінка 66-67.