Херсонська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №41
Херсонської міської ради
Методична розробка уроку
з геометрії
за темою
«Прямокутник. Квадрат.»
Розроблено викладачем
математики
Гулякіною Л.М.
Херсон
Тема уроку: Прямокутник. Квадрат.
Мета уроку:
розвивальна: за допомогою особистих досліджень сформувати в учнів поняття ромба, квадрата;
розвивальна: розвивати вміння використовувати теоретичні знання при розв’язанні практичних задач;
виховна: виховувати самостійність мислення, акуратність при побудові фігур.
Тип уроку: урок-дослідження; урок інтерактивного навчання.
Обладнання: моделі прямокутників, квадратів, роздатковий матеріал, мультимедійне обладнання.
Епіграф уроку: «Математичні і фізичні дослідження є вірогідним свідченням інтелектуального прогресу» Ф.Кеджорі
Хід уроку.
1. Організаційний момент.
2. Актуалізація опорних знань.
Викладач:
-Які чотирикутники ми з вами розпочали вивчати на попередніх уроках?
Дайте означення.
Слайд 1.
Серед даних фігур вкажіть:
1)паралелограм; 2) ромб.
Слайд 2.
Знайди вірне означення:
1. Паралелограм – це фігура з паралельними сторонами.
2. Паралелограм – фігура,в якій протилежні сторони паралельні.
3. Паралелограм – чотирикутник,у якого протилежні сторони паралельні.
Слайд 3.
Знайди вірне означення:
1. Ромб – фігура, в якій всі сторони рівні.
2. Ромб – чотирикутник, в якому всі сторони рівні.
3. Ромб – паралелограм, в якому всі сторони рівні.
Слайд 4.
Серед даних тверджень виберіть властивості паралелограма, ромба (окремо).
1.Протилежні сторони паралельні.
2. Діагоналі перетинаються і точкою перетину діляться навпіл.
3. Всі сторони рівні.
4.Протилежні кути рівні.
5.Протилежні сторони рівні.
6.Дігоналі перетинаються під прямим кутом і є бісектрисами кутів.
7.Сума кутів, прилеглих до однієї сторони дорівнює 1800.
8.Діагоналі є бісектрисами кутів.
9.Кожна діагональ ділить фігуру на два рівних трикутника.
3. Повідомлення теми і мети уроку.
На 1 слайді вкажіть фігури, властивості яких ми з вами ще не вивчали. Квадрат і прямокутник потребують детального вивчення. Тому запишіть тему уроку «Прямокутник. Квадрат.» Ця тема нескладна. Сьогодні ви самостійно будете виконувати дослідження цих фігур і робити висновки, які будуть записані в спеціальну інформаційну таблицю, яка є у кожного.
4. Дослідження.
Вчитель розбиває учнів на окремі групи. Кожна група буде досліджувати окреме питання теми, записувати свої дослідження на інформаційному листі і потім доповідати класу. Вчителем заготовлені спеціальні питання-орієнтири для кожної групи.
5. Демонстрація досліджень
Кожна група перед всім класом представляє своє дослідження. Вчитель корегує виступи груп. Клас заповнює інформаційні листи.
6.Закріплення матеріалу, підведення підсумків.
За умови, що клас впорався з дослідженнями, вчитель може провести математичний диктант для перевірки якості отриманих знань. Якщо ні, то клас націлюється на те, що наступний урок почнеться з диктанту.
7.Завдання додому.
Вивчити конспект уроку.
Питання-орієнтири.
1 група «Означення, зображення, елементи прямокутника».
- Пригадайте означення паралелограма.
- Чи можна прямокутник віднести до паралелограмів?
- Пригадай елементи паралелограма.
- Де в житті зустрічається прямокутник?
2 група «Означення, зображення, елементи квадрата».
- Пригадайте означення ромба.
- Чи можна квадрат віднести до ромбів?
- Пригадай елементи паралелограма,ромба.
- Де в житті зустрічається квадрат?
3 група «Властивості прямокутника, формула периметра.».
- Пригадайте властивості паралелограма і опишіть властивості:
1) сторін прямокутника
2) діагоналей прямокутника
-Пригадайте формулу периметра паралелограма.
4 група «Властивості квадрата, формула периметра.».
- Пригадайте властивості ромба і опишіть властивості:
1) сторін квадрата
2) діагоналей квадрата
-Пригадайте формулу периметра квадрата.
Інформаційний лист.
Прямокутник |
Квадрат |
Означення, зображення, елементи |
|
|
|
Властивості, формула периметра. |
|
|
|
Математичний диктант
за темою «Прямокутник. Квадрат»
№ з/п |
Бали |
Питання |
Відповідь |
1. |
1 |
Як називається паралелограм з рівними кутами? |
Прямокутник |
2. |
1 |
За якою формулою обчислюється периметр прямокутника? |
Р=2(а+в) |
3. |
1 |
Як називається ромб, в якому всі кути рівні? |
Квадрат |
4. |
1 |
За якою формулою обчислюється периметр квадрата? |
Р= 4а |
5. |
1 |
Протилежні сторони прямокутника … |
рівні |
6. |
1 |
В якій фігурі діагоналі перетинаються під прямим кутом і є бісектрисами кутів? |
У квадраті (ромбі). |
7. |
1 |
Протилежні сторони прямокутника … |
Рівні і паралельні |
8. |
1 |
Точка перетину діагоналей прямокутника і квадрата ділить діагоналі … |
навпіл |
9. |
1 |
З яких двох рівних трикутників можна скласти квадрат: прямокутних, правильних, рівнобедрених, рівнобедрених прямокутних? |
Рівнобедрених прямокутних |
10 |
1 |
Діагоналі квадрата … |
рівні |
11 |
1 |
З яких двох рівних трикутників можна скласти квадрат: прямокутних, правильних, рівнобедрених, рівнобедрених прямокутних? |
Прямокутних |
12 |
1 |
Діагоналі прямокутника … |
рівні |