Тема уроку: Розв’язування прямокутних трикутників
Мета уроку:
Формування ключових компетентностей:
Тип уроку: формування вмінь та навичок
Обладнання та наочність: презентація до уроку, проектор, картки, прилади для креслення, танграм
Девіз уроку: «Приклади іноді корисніші від правил»
( Іссак Ньютон)
План і хід уроку
1) У прямокутному трикутнику найдовша сторона – гіпотенуза (так)
2) Похила завжди коротша за її проекцію (ні)
3) У прямокутному трикутнику квадрат гіпотенузи дорівнює сумі квадратів катетів ( так)
4) відношення протилежного катета до гіпотенузи називають синусом ( так)
5) Теорему Піфагора застосовують для всіх видів трикутників (ні)
6) У прямокутному трикутнику напроти кута 30 лежить катет вполовину менший за гіпотенузу (так)
7) Діагональ квадрата довша за його сторону в √2 разів. (так)
8) Відношення протилежного катета до прилеглого називають косинусом. (ні)
9) З теореми Піфагора випливає, що гіпотенуза дорівнює сумі катетів (ні)
10) Розвязати прямокутний трикутник означає знайти його сторони і кути за відомими сторонами та кутами. (так)
ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності.
Усе на світі підкоряється числам. (Піфагор)
Проведемо усний рахунок. До дошки йдуть 3 учня. Задачі за малюнками.
З класом проводиться усний рахунок на екрані.
Розв’язування трикутників знаходить широке застосування при розв’язуванні великого класу задач практичного характеру. Розв’язування трикутників необхідне і геодезисту, і картографу, і навіть футболісту.
Робота в парах встанови відповідність.
( зміна танграму – настрій чоловічок задоволений)
ІV. Формування вмінь та навичок
Задача. Фронтон має форму рівнобедреного прямокутного трикутника з основною 12см. Чи вистачить три кілограми фарби, щоб пофарбувати цей фронтон, якщо витрати фарби становлять 95 г/м2?
С
А В
Трикутник АВС – рівнобедрений, тому ∠А= ∠В = 45◦
АВ=ВС = 12×соs45◦ = 12× = 6
SАВС = АВ×BC = 6×6 = 36 (м2)
95×36=3420 (г) >3 кг – фарби не вистачить.
2. Розвязування задачі без запису умови. ( таблиця Брадіса)
Ескалатор Київського метрополітену має сходини завширшки 40 см і заввишки 30 см. Визначте кут нахилу сходів.
3. Знайдіть кут підйому гірського шосе, якщо на відстані 400м висота підйому становить 28 м.
( складання моделі до задачі, вираження синуса. Пошук у таблиці Брадіса)
4. Самостійна робота за кресленнями.
Підсумки уроку.
Встановити відповідність
a c
b
№ |
Завдання |
Відповідь |
1 |
=
|
|
2 |
a =
|
|
3 |
c² =
|
|
4 |
=
|
|
5 |
=
|
|
6 |
=
|
|
7 |
=
|
|
8 |
= |
|
1 |
=
|
90° |
2 |
a =
|
|
3 |
c² =
|
|
4 |
=
|
|
5 |
=
|
|
6 |
=
|
|
7 |
=
|
1 |
8 |
= |
|
|
|
|
|
|
|
90° |
90° |
90° |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
1 |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
КАРТКА оцінювання учнів на уроці
|
ПІБ |
Хмара слів
|
Гра «Так – ні» |
Усний рахунок |
Відповідність |
Розвязок задач |
Самостійна робота |
Підсумок уроку |
оцінка |
1 |
Абрамова Дар’я |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Бобрус Віталій |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Вейкум Олександр |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Горецький Данило |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Горобець Максим |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Єгорова Софія |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Прядко Максим |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Рибакова Єлизавета |
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Шмирьова Анаст. |
|
|
|
|
|
|
|
|