Навчати через моделювання висувати гіпотези і доводити їх, знаходити способи розв'язку задачі, розвивати логічне мислення учнів, виховувати графічну культуру.
Урок геометрії в 10 класі
«Теорема про три перпендикуляри»
Тема уроку: Теорема про три перпендикуляри
Мета уроку: Навчати через моделювання висувати гіпотези і доводити їх, знаходити способи розв’язку задачі, розвивати логічне мислення учнів, виховувати графічну культуру.
Тип уроку: Урок узагальнення і систематизації знань
Девіз кроку: Світ, що нас оточує, = це світ геометрії. Тож давайте його пізнаємо!
Хід уроку
І Організаційний момент
ІІ Актуалізація опорних знань
Інтелектуальна розминка
А) перпендикуляра і похилої;
Б) Похилої і їх проекцій.
6. Сформулювати ознаку перпендикулярності прямої і площини.
7. Продовжити: Якщо площина перпендикулярна до однієї з двох паралельних прямих, то ….
8. По готовому малюнку: Чому дорівнює катет АС, через гіпотенузу, катет ВС через гіпотенузу, катет ВС через інший катет? (АС=АВ Соs, ВС=АВ Sin, ВС=АС tg)
9. За допомогою моделі побудувати похилу, перпендикуляр і усно знайти проекцію похилої, якщо похила – 5 см, перпендикуляр – 4 см. (Відповідь 3 см)
10. Робота в парах. Розв’язують задачу, роблять модель до задачі, малюнок і розв’язують на окремих листках
ІІІ Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми, завдання уроку
Сьогодні на уроці доведемо теорему , обернену до теореми про три перпендикуляри та застосовуватимемо її при розв’язанні задач
IV Вивчення нового матеріалу
Дано: ABCD- прямокутник,
МВ(АВС)
АВ=в, ВС=а, МВ=h
Знайти відстань від т. М до сторони AD
Розв’язання. КDC (D=90), KD DC – за теоремою про три перпендикуляри. DC=KC – DK=81-36=45, AB=DC.KBA (A=90) AK=KB-AB=49-45=4, AK=2M
4. Сформулювати теорему, обернену до теореми про три перпендикуляри і довести її
А) Доводить один учень
В) № 48
З вершини рівностороннього трикутника АВС проведено перпендикуляр AD до площини трикутника. Знайдіть відстань від точки D до сторони ВС, якщо AD=13 см, ВС=6 см. Знайти DМ
АМС (М=90) АМ=АС 60=6 =3 3см,
ADМ (А=90) DМ= AD+ АМ DМ = 169+27=196 DМ+14
5. Завдання на картці
МDA (D=90)
AM=MD+AD=144+25
AM=169, AM=13 см
BMA (A=90)
MB=AM+AB MB= 169+25=194
MB=194
V Підсумок уроку
VІ Домашнє завданя
П.148, № 42 (учні роблять модель до домашньої задачі, вказують шляхи її розв’язку)