Урок "Головні члени речення"

Про матеріал
Урок-подорож у країну Речення, під час якої пропонується зробити зупинки у цікавих місцях цієї дивовижної країни та виконати завдання.
Перегляд файлу

Харківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №88 імені О.Г. Зубарєва Харківської міської ради Харківської області

Вчитель початкових класів    Неклюєнко Наталія Миколаївна

 

Тема:  Головні члени речення.

Мета: 1) закріпити поняття головні члени речення;

вміння  визначати головні слова в реченні, складати речення.

2) розвивати спостережливість,увагу,усне і писемне мовлення.

3) виховувати любов до природи,інтерес до навчання.

Обладнання:         1) картки;

   2) ребуси;

   3) таблиця;

   4) назви зупинок;

 

     Хід уроку.

1) Орг. момент.

Дзвенить дзвінок,

Починається урок.

Будем гарно працювати,

Щоб мову рідну краще знати.

 

А працювати будемо так:

Міркуємо-швидко

Відповідаємо-правильно

Пишемо-красиво

 

2) Повідомлення теми уроку.

Запрошую у подорож в країну Речення. Пропоную зробити зупинки у цікавих місцях цієї дивовижної країни та виконати завдання. В кінці подорожі на вас чекає сюрприз.

-З чого складається речення ? (зі слів)

Слова, наче кольорові камінці. І мало їх назбирати в купу. Треба ще й вміти викладати візерунки з них - навчитись складати речення, краще розуміти їх, милуватися їми!

Саме для цього треба вміти визначати головні слова в реченні.

 

3) Актуалізація опорних знань.

- Як називають головні члени речення? (підмет, присудок)

- Про кого або про що розповідає підмет? ( Про що розповідається в реченні?)

- Про що розповідає присудок? ( Що говориться про підмет або про його дію.)

 

З’являється білочка з телеграмою від Речення.

Квітки у подорож-це відповіді на питання в картках.

Дозволяється - допомогати один одному.

Терміново повідомте:

1.Як називаються головні члени речення ? (підмет, присудок)

2.На які питання відповідає підмет? (хто? що?)

3.На які питання відповідає присудок? (що робить?)

Картки(робота в парах).Взаємоперевірка.

  • Молодці! Всі отримують квітки-запрошення.

 

1 зупинка “Каліграфічна”

Зараз у нас трошки сумна пора року

      1 уч.     Голі поля

           Мокра земля,

           Вітер гуляє,

            Лист облітає.

Пальчикова гімнастика

            Йдуть, і йдуть і йдуть дощі.

            Стали голими кущі.

          І дерева чорні стали.

           Бо листочки всі опали.

Пропишемо ОС НЬ СІ    осінь  

Осінь ходить по землі.

 

  2 зупинка “ Цікавинка ”- розгадайте ребуси

Згадаємо осінні місяці:

Верес        жо       нь                       пад

1.Розставте їх в вірному порядку.

2.Який зараз місяць?

3.Згадаєм приказки про цей місяць.

           1)Листопад зимі ворота відчиняє.

           2)Листопад-зимі рідний брат.

           3)Як листопад дерев не обтрусить, довга зима бути мусить.

 

  3 зупинка “Скарбничка”-згадайте вірші про місяць листопад.

1)Уже в саду осіннім

Гуляє листопад,

І літо не повернеться,

Не вернеться назад.

 

2)Пісня не лине пташина

Мрійно задумався сад,

Голі поля і долини,

Місяць іде листопад.

 

3)Листя падає додолу,

Засинає гай і поле.

На вербі один листочок,

До зими один деньочок.

4)Тихо осінь ходить гаєм.

Ліс довкола аж горить,

Ясен листя осипає,

Дуб нахмурений стоїть.

- Про що йдеться мова в … рядочку.(Називаються рядочки із віршиків)

- Що говориться про …

Бачите, як головні слова допомагають зрозуміти вірші.

 

 4 зупинка  Гра “Лісові мешканці”.

М’яч передавай-слово називай. (малюнок) 

Назвіть слова, які «живуть» у лісі на малюнку.

 

1. Діти називають слова - предмети, записую на дошці в стовпчик.

Білка, листя, дерево, осінь, гай, поле.

- На які питання відповідають ці слова?(хто?що?)

2) Доберіть слова, які покажуть дію цих предметів.

Тримає, несе, падає, осипає, ходить, засинає.

  - На які питання відповідають ці слова? 

3)Ми маємо головні слова, але чи маємо ми речення?(ні)

- Чому?(Бо речення-це закінчена думка.)

 

1. білка-тримає   

2. їжак-несе             

3. листя-падає      

4. дерево-осипає    

5. осінь-ходить 

6. гай, поле – засинає

Складемо з цих слів речення за схемами.

Осінь ходить по землі. Листя падає додолу.  Засинає гай і поле.

 

 5 зупинка Фізкультхвилинка

 6 зупинка Підсумок

Згадаємо,що ми повторювали на уроці? (головні слова)

Вставте слова,про кого можна сказати

   (Паша)…красиво писав.

   (Сергій)…правильно відповідав.

   (Карина)…швидко міркувала.

1.В якої країні ми побували?

2.Назвіть головні слова речення.

3.На які питання відповідають підмет і присудок?

 

docx
Додано
2 лютого 2022
Переглядів
981
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку