03.02.22 До уроку допущена: _________
Українська мова (письмо)
Клас 4
Тема: Спостерігаємо за чергуванням і випаданням голосних під час відміннювання іменників чоловічого роду
Мета: узагальнити знання про іменники;вчити спостерігати за чергуванням голосних звуків під час відмінювання іменників; удосконалювати навички звуко-буквеного аналізу; розвивати критичне мислення,увагу,спостережливість,пам'ять,усне і писемне мовлення; удосконалювати навички письма; формувати компетентність спілкуватися рідною мовою; виховувати повагу до традицій своєї країни та країн-сусідів, виховувати любов і повагу до української мови.
Обладнання: мультимедійна презентація,підручник О.Петрук 4 клас,ілюстрації,фізхвилинка, смайлик-настрою.
Хід уроку
1.Організація класу
Весела пісенька дзвіночка
Покликала вас на урок
Я бачу щирі ваші личка
І погляд з безліччю думок…
Ми помандруємо в світ чудовий,
Що гордо мовою зовуть.
Та лиш кмітливість і увагу
З собою взяти не забудь.
МИ БУДЕМО…
Уважні,
Розумні,
Організовані,
Кмітливі.
2. Актуалізація опорних знань
2.1 Вправа «Мозковий штурм»
– Отож сьогодні ми продовжимо вивчати українську мову, відкриваючи всі нові й нові її таємниці. А допоможуть вам у цьому ваші вміння спостерігати за мовними явищами, робити висновки, експериментувати, досліджувати.
– Отож, давайте пригадаємо яку частину мови вивчаємо? (іменник)
– А що таке іменник? (Це частина мови, яка називає предмет і відповідає на питання хто? або що?).
– Що ще ви можете розповісти про іменник?
– Іменники можуть бути назвами істот (хто?)мати, батько, і неістот (що?) парта, вікно
– Іменники можуть бути загальними (місто, країна), і власними ( Миколаїв, Україна)
– Іменники належать до одного з родів: чоловічого (хлопчик), жіночого (зірка), середнього (небо)
– Змінюються за числами – однина (земля, каштан), множина (землі, каштани).
2.2 Каліграфічна хвилинка
– Доповніть прислів’я. Запишіть його каліграфічно.
Осінь багата снопами, а зима … (пирогами)
– Виконайте звуко-буквений аналіз слова осінь за алгоритмом.
Алгоритм:
1. Ставим наголос. (Óсінь)
2. Ділимо на склади. (о-сінь)
3. Позначаємо голосні та приголосні (о,і- голосні; с,н-приголосні)
4. Записати кількість звуків, букв, складів. ( 5 букв, 4 звуків, 2 склади наголос на 1-му складі )
– Поставте слово осінь у родовий відмінок однини. (чого? Осені)
– Що ви помітили? ( голосний звук і змінився на звук е)
3. Повідомлення теми і мети уроку
В переливах слів ми раді
Відтінити тут одне:
Там де І в закритім складі,
У відкритім – О та Е.
У закритім складі кінь,
У відкритому – коня.
Поміркуй над цим, прикинь:
Не поїдем навмання.
У закритім складі гість,
У відкритім – гостя жди.
У закритім складі шість,
У відкритому – шести.
Не кінець тут прикладам –
Ще раз вам викладем:
Невід – невода, чобіт – чобота,
А є й виняток!
Хобот – хобота,
Й ще сучасніший:
Робот – робота.
4. Сприймання і усвідомлення нового навчального матеріалу
4.1 Спостерігаємо за чергування голосних під час відмінювання іменників
- А зараз відкриваємо підручники на сторінці 88 і дивимось уважно на вправу 1.2
- Читає таблицю учень (кажу ім'я)
- Молодець,гарно прочитала!
- Отже,ми вже теоретично бачемо як чергуються голосні, давайте побачемо і практично я це відбувається.
- Відкриваємо всі зошити і пишемо сьогоднішню дату. Сьогодні у нас…( 3 лютого )
* Фізхвилинка
4.2 Робота з підручником
- Пишемо в зошиті вправа 1.3 і дивимось що ми маємо робити.
- Отже,ми маємо утворити словосполучення за зразком і підкреслити голосні які чергуються.
- Отже,ми бачемо що в кожному слові голосний І чергується із голосними О та Е.
- Молодці,впорались із завданням!
4.3 Спостерігаємо за випаданням голосних під час відмінювання іменників
- Діти,подивіться уважно на вправу 2.1.
- Тут ми можемо побачити які голосні випадають під час відмінювання іменників. Ми бачемо приклади де голосні о та е випадають: будинок → біля будинку
Ґанок → до ґанку
Хлопець → до хлопця
Перець → без перцю.
- Добре,молодці.
4.4 Робота з матеріалом із підручника
- А зараз уважно пишемо в зошиті вправа 2.2.
- Всі не поспішаючи і уважно маємо записати словосполучення,змінюючи іменники,що в дужках,за питаннями.
*Стояти біля (біля чого?) стільця, малювати (кого?) журавля, наздоганяти (кого?) хлопця, йти до (до чого?) будинку, прихід (кого?) грудня.
5. Закріплення вивченого матеріалу
5.1 Гра «Хто перший?»
- Діти,а зараз я буду вам задавати питання,а ваше завдання якнайшвидше і правильно дати відповідь на запитання
- Отже,починаймо!
- Молодці,дуже добре впорались!
6.Підсумок уроку
6.1 Вправа «Мікрофон»
- Отже,діти, ось і добігає кінця наш урок.
- Про що ми сьогодні на уроці говорили?
- Вам сподобався наш сьогоднішній урок?
- Що вам найбільше сподобалося?
- Чи все зрозуміло?
- Який настрій у вас? Оберіть смайлик.
- Ви були сьогодні дуже активними та енергійними. Великі молодці! Дякую вам!
- До побачення!