1) формувати поняття « головні члени речення», « другорядні члени речення»,
«підмет і присудок», вчити учнів визначати у реченні підмет,присудок та другорядні члени речення;вдосконалювати вміння правильно ставити питання до слів;
2) розвивати увагу, пам'ять,навички каліграфічного письма;
3) виховувати працелюбність,доброзичливість,слідкувати за осанкою;
ТЕМА: Головні та другорядні члени речення.
МЕТА: 1) формувати поняття « головні члени речення», « другорядні члени
речення», « підмет і присудок», вчити учнів визначати у реченні
підмет,присудок та другорядні члени речення;вдосконалювати вміння
правильно ставити питання до слів;
2) розвивати увагу, пам’ять,навички каліграфічного письма;
3) виховувати працелюбність,доброзичливість,слідкувати за осанкою;
4) слідкувати за правильною вимовою звуків,тримати під контролем звуки
«б-п»,збагачення словникового запасу,робота над наголосом,
ОБЛАДНАННЯ: таблиці,малюнки,картки зі словами.
ХІД УРОКУ :
І . ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ .
1) вітання з гостями;
2) рапорт чергового;
3) перевірка слуху;
- Діти,а зараз я хочу перевірити,як Ви мене чуєте.
4) – що ми будемо робити на уроці?(відповіді учнів )
5) – Так . Ми будемо старатись говорити правильно,слідкувати за такими
звуками « б-п». ( Кожен учень говорить звуки).
ІІ . РОЗМОВНА П’ЯТИХВИЛИНКА.
1) Діти,хто Вас навчає читати,писати,рахувати? ( чит. з губ )
2) Правильно. Вчитель - це професія. ( сл.- зр.)
3) Які ще професії Ви знаєте? ( за екраном )
4) Ким працюють Ваші батьки? ( з поміхами )
ІІІ. НАПИСАННЯ ДИКТАНТУ.
- А зараз будемо писати диктант, приготувалися.
- Диктант називається :
Наша лікар.
У нашій школі є лікар. ( сл.-зр.) Її звуть Ольга Іванівна. (чит. з губ)
Вона лікує хворих дітей. ( з поміхами) Наша лікар дуже добра. ( за
екраном )
а) скільки речень у диктанті ?
- Перевірка диктанту
(поміняйтеся зошитами, візьміть зелену ручку ).
- Граматичне завдання : Знайдіть слова у диктанті, які відповідають на
питання Хто? Що?
( Робота учнів біля дошки )
ІV. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
- Діти, у домашній роботі було схоже завдання, Ви всі добре виконали,
молодці.
V . ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.
- А зараз давайте відпочинемо.
Руки вгору, руки вниз, на сусіда подивись,
Руки вгору, руки в боки , пострибай на місці трохи.
Руки ззаду покладемо, головою поведемо,
Дружно всі присядемо і за парти сядемо.
( Учні за вчителем повторюють рухи .)
VІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Відпочили, а тепер продовжуємо працювати.
1. На початку уроку ми говорили про професії людей, писали диктант про
лікаря. Давайте пригадаємо, які ще є професії. А допоможуть нам малюнки.
Подивіться.
- Хто це?( Це вчитель, це будівельник, це пекар,це продавець.)
- А тепер подивіться на дошку. Ви бачите дві колонки з питаннями, про-
читайте всі разом: « ХТО? ЩО?», «ЩО РОБИТЬ?»
- На яке питання відповідають ці слова? ( Хто?)
- Як Ви думаєте, в яку колонку запишемо ці слова?( у першу колонку).
( запис слів « вчитель»,» будівельник»)
- Діти, а слова «пекар» і «продавець» - це буде домашнє завдання.Я в кінці
уроку Вам розкажу, що треба зробити.
- Діти, Ви сказали, що « вчитель» і « будівельник» відповідають на питання
Хто? А я говорю, на питання Що?
( Ні.На питання Що? відповідають слова – неживі предмети, а « вчитель»
« будівельник» - це люди).
- Правильно, молодці. Придумайте слова, які відповідають на питання Що?
( відповіді учнів.)
2.-А що вчитель робить?( навчає).
-Кого вчитель навчає?( дітей).
(Прочитайте хором.) Запис на дошці і в зошитах:
Вчитель навчає дітей.
-А що робить будівельник ?( будує).
-Будує що? (дім).
( Прочитайте хором.)Запис на дошці і в зошитах:
Будівельник будує дім.
3. Пояснення правил.
-Діти, ми склали речення. Давайте ще раз хором прочитаємо.
а) Всі слова,які є у реченні і відповідають на питання – це члени речення.
-Про кого ми склали речення?( про вчителя, про будівельника)
-На яке питання відповідають ці слова? ( на питання Хто?).
б) Отже, слова, Які відповідають на питання Хто?, Що? – це підмет.
( Читають хором правило .)
в)-Діти, а що робить вчитель? (навчає.)
-А що робить будівельник? ( будує .)
Отже, слова у реченні, що відповідають на питання «що робить?»,
«що роблять?» - це присудок.
( Читають хором правило .)
г) Діти, запам’ятайте, підмет і присудок - це головні члени речення.
( Читають хором правило .)
Підмет підкреслюємо однією лінією,присудок двома лініями.
д) Діти, а які слова залишилися у реченнях? (дітей,дім.)
Отже, усі інші слова – це другорядні члени речення.
( Читають хором правило .)
(Роздаю дітям правило.) Це правило буде допомагати Вам на уроках.
VІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ.
Робота в парах.
- Діти, у Вас на партах слова. Ви повинні правильно скласти речення.
( Виходять до дошки по двоє, виставляють своє речення,читають,
називають підмет,присудок, підкреслюють.)
1. МАМА КУПИЛА СМАЧНИЙ БАТОН.
2. БАБУСЯ ЇДЕ В АВТОБУСІ.
3. БЕРЕЗА РОСТЕ БІЛЯ ХАТИ.
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
- Зі словами « пекар», « продавець» скласти речення, підкреслити
підмет,присудок.
ІХ. ПІДСУМОК УРОКУ.
- Що робили на уроці?
- Що нового вивчили ?
- Оцінювання учнів.