Урок дає можливість в ігровій формі розширити знання учнів про головні члени речення (основу речення) та другорядні; формувати вміння встановлювати зв'язки між членами речення за допомогою питань; розвивати увагу, спостережливість, пізнавальний інтерес; виховувати любов до української мови.
У розробці запропоновано різноманітні вправи творчого характеру, які спонукатимуть учнів до активної роботи.
Урок української мови в 3 класі
Тема: Головні й другорядні члени речення. Зв'язок слів у реченні.
Мета: розширювати знання учнів про головні члени речення (основу речення) та другорядні; формувати вміння встановлювати зв'язки між членами речення за допомогою питань; розвивати увагу, спостережливість, пізнавальний інтерес; виховувати любов до української мови.
Обладнання: опорна таблиця «Члени речення», схеми-опори, загадки, прислів’я, вірші, мовний матеріал, предметні малюнки, телеграма, лялька Каліграфія, фігурки — показники настрою дітей, підручник «Українська мова. Мова і мовлення. Правопис.» за редакцією О. Н. Хорошковської, Г. І. Охоти.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
Вчитель:
Ми любимо яскраве сонечко,
воно посміхається нам.
Посміхнемося ж і ми йому і один одному.
Хай це додасть нам гарного настрою,
бо від нього залежатиме продуктивність на уроці.
— А тепер покажіть, який у вас настрій.
От і добре, починаємо урок. А працюватимемо ми під девізом, що написаний на дошці:
«Чим важче завдання, тим дорожча перемога».
II. Повторення вивченого матеріалу.
1. Перевірка домашнього завдання.
Вправа 180.
— Прочитайте складений удома текст «Про що розповіла біла сніжинка» (2-3 учня)
Завдання класу: визначити, чи розкрито тему тексту.
(Учитель називає найкращі роботи за критеріями: охайність, краса)
2. Ігровий момент.
До нас на урок завітала сьогодні поважна гостя. Без неї неможливо вивчати українську мову. Це охайна і красива дівчинка — панночка Каліграфія. Прийшла вона не просто так, а буде весь урок спостерігати, як каліграфічно ми пишемо в зошитах.
На знак поваги до нашої гості й за традицією почнемо працю з каліграфічної хвилинки.
3. Каліграфічна хвилинка.
Мета: виховувати бережливе ставлення до книги.
а) Робота із загадкою.
Язика не має, а багато цікавого розповідає. (Книга)
— Хто знає інші загадки про книгу? (Не кущ, а з листочками, не сорочка, а зшита.)
— Чи можна уявити сучасне життя без книги?
— Про що можна дізнатися з книжок?
— Які книжки вам найбільше подобаються?
— Де зберігаються книги?
— Як потрібно ставитись до книг? Чому?
б) Письмо у зошиті.
Учениця:
Зошит свій я відкриваю
Та під нахилом кладу.
І від вас не потаю —
Ручку я ось так тримаю.
Сяду рівно, не зігнусь,
За роботу враз візьмусь.
Кк Кк кн кр ко кл книга
Книга — найбільше багатство.
— Вимовте звуки у слові книга.
— Назвіть букви.
— Складіть речення із словом книга.
(Діти старанно записують у зошиті)
в) Робота з прислів'ями (усно)
— Складіть прислів'я із поданих словосполучень.
Книга вчить, ... а знання з книг.
Глибина у морі, ... як на світі жить.
Золото добувають із землі, ... мудрість — у книзі.
— Як ви зрозуміли зміст кожного прислів'я?
г) Поетична хвилинка.
Яків Щоголів — український поет.
Вчіться, діти! Мудра книжка
Скаже вам чогось багато
З того, що колись було
І посіяно, й пожато.
— Що вам допомагає у навчанні?
— До чого закликає поет?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Фронтальна бесіда.
— З чого складається речення?
— Як визначається основа речення?
— Які члени становлять основу речення?
— Який член речення є підметом?
— На що він вказує?
— На які питання відповідає?
— Як треба підкреслювати підмет на письмі?
— Який член речення є присудком?
— На що він вказує?
— На які питання відповідає?
— Як його треба підкреслювати?
— Якими членами речення є підмет і присудок?
— Які ще є члени речення, крім головних?
2. Повідомлення теми і мети уроку.
— Ви вже знаєте, що у реченні слова зв’язані між собою. Встановити між ними зв'язок допомагають поставлені питання.
— Сьогодні на уроці ми працюватимемо над встановленням зв'язку слів у реченні та визначенням основи речення.
3. Робота з мовним матеріалом.
(Речення записані на дошці)
Вузька стежка вела до криниці.
Стежка (що робила?) вела;
стежка (яка?) вузька;
вела (куди?) до криниці.
Над криничкою схилилася червона калина.
Калина (що зробила?) ...;
калина (яка?) ...;
схилилася (де?) ... .
— Визначіть головні члени у першому реченні.
— Простежте, як зв'язуються між собою головні і другорядні члени речення? (Учні розглядають схему).
— Покажіть зв'язки між членами другого речення
Перевірка завдання.
Вузлик на пам'ять.
Питання можна ставити як від підмета до присудка, так і від присудка до підмета. Такий двосторонній зв'язок встановлюється лише між головними членами.
4. Фізкультхвилинка.
Хмарка сонечко закрила,
Слізки дрібнії зронила.
Ми ті слізки позбираєм,
У травичці пошукаєм.
Пострибаєм, як зайчата,
Політаємо, як пташки.
Потанцюємо ще трішки,
Розімнемо ручки, ніжки.
Всі веселі, от чудово!
За роботу сіли знову!
5. Робота у парі за картками з метою перевірки засвоєння зв'язку слів у реченні та виду речень.
Завдання.
Запишіть речення. Визначте тип речення за метою висловлювання. Встановіть зв'язок слів у реченні.
1 ряд.
Жовте листячко летить, під ногами шелестить. (Розповідне речення.)
Листячко (що робить?) летить, шелестить;
листячко (яке?) жовте;
шелестить (під чим?) під ногами.
2 ряд.
Вересень трусить груші в садочку? (Питальне речення.)
Вересень (що робить?) трусить;
трусить (що?) груші;
трусить (де?) в садочку.
3 ряд.
Милуйся осінніми деревами при заході сонця. (Спонукальне речення.)
Деревами (що роби?) милуйся;
деревами (якими?) осінніми;
милуйся (коли?) при заході;
при заході (чого?) сонця.
Перевірка завдання.
(Відповідає один учень з кожного ряду)
6. Робота з підручником (вправа 182).
Завдання:
Склади речення за поданим початком і запиши їх.
1, 2 речення – колективно.
3, 4 речення – самостійно.
1. Моя бабуся ….. у ….. . 2. Сьогодні учні ….. на ….. .
3. Хлопчики й дівчатка ….. у ….. . 4. У дворі ….. .
— Розкажіть, які члени речення довелося додавати, щоб утворити речення.
— У кожному реченні підкресліть головні члени.
— Встановіть зв'язок між словами у третьому реченні.
Перевірка завдання.
IV. Усне закріплення нового матеріалу шляхом виконання вправ.
1. Гра «Мікрофон» - «Закінчіть речення».
а) Головний член речення, що називає дію предмета, - це ….. (присудок).
б) Головний член речення, що називає предмет, який виконує дію, - це ….. (підмет).
в) Підмет і присудок становлять ….. (граматичну основу речення)
г) Граматична основа – це ….. (головні члени речення).
д) Усі інші члени речення називаються..... (другорядними членами речення).
е) Речення з однією граматичною основою називається..... (простим).
ж) При визначенні членів речення спочатку треба знайти….. (присудок, потім — підмет).
2. Гра «Впіймай підмет і присудок».
Осіннє листя золотаве на стежку падає з гілля. Пливе по небу чорна хмара. Гілки беріз колишуться від вітру. Сутінки поволі впали на село.
V. Підсумок уроку.
Вчитель:
— Подивіться на свої записи в зошитах.
— Хто писав старанно, чисто?
— Кому подобається його каліграфія?
За вами весь час стежила панночка Каліграфія. Для того, щоб ви завжди писали чисто й охайно, пам'ятали про культуру запису, любили та вивчали рідну українську мову, наша гостя дарує вам свої записи.
(Учитель роздає аркуші з записами. Діти розглядають їх.)
— Прочитайте разом слова панночки Каліграфії: «Спасибі за дбайливе ставлення до рідної мови».
1. Відповіді на запитання.
— Що вчилися робити на уроці?
— Що є основою речення?
— Як зв'язуються між собою слова в реченні?
2. Загадка.
Що за дивнії два слова —
Всього речення основа?
Перше того називає,
Хто чи що в нім виступає.
А що робить хтось чи щось,
Другий член розповідає.
Хто загадку розгадає,
Хай правицю підіймає! (Підмет і присудок.)
3. Оцінювання роботи учнів на уроці.
VІ. Рефлексія «Сьогодні на уроці я…..»
а) працював (ла) чудово;
б) працював (ла) добре;
в) працював (ла) недостатньо.
— Покажіть, який настрій у вас тепер?
(Діти сигналізують своїми картками.)
VІІ. Домашнє завдання.
Виконати вправу 184 (А) с. 77 підручника.
Повторити вживання м’якого знака (ь) після букви ц.