-1- УРОК – ГРА « ЩАСЛИВИЙ ВИПАДОК»
УКРАЇНСЬКА МОВА, 3 КЛАС.
ТЕМА « РІД ІМЕННИКІВ. ВПРАВИ НА ВИЗНАЧЕННЯ РОДУ ІМЕННИКІВ. РОДОВІ ЗАКІНЧЕННЯ ІМЕННИКІВ»
МЕТА : 1. Ознайомити учнів із поняттям роду іменників, формувати вміння визначати рід іменників, орфоепічні та орфографічнф навички.
2. Формувати в учнів вміння розпізнавати рід за родовими закінченнями.
3. Розвивати усне й писемне мовлення.
4. Збагачувати словниковий запас.
5. Виховувати культуру мовлення, працелюбність.
ХІД УРОКУ
Продзвенів уже дзвінок, всім пора нам на урок.
Встаньте всі рівненько, привітайтеся гарненько : « Добрий день!»
Всі сідайте тихо, діти, домовляйтесь не шуміти,
Руку гарно піднімати, на уроці не дрімати.
Щоб нам не було мороки, всі готові до уроку ?
ПСИХОЛОГІЧНИЙ НАСТРІЙ НА УРОК
Подівіться, будь ласка, на мене. Погляньте один на одного, посміхніться. Тримаючись відкритими долонями, сказати щось приємне.
ГІМНАСТИКА ДЛЯ ОЧЕЙ
ЛІФТ- очі вгору, вниз. МАЯТНИК - очі праворуч, ліворуч. ТЕЛЕВІЗОР.- часто мигати очима.
ПАЛЬЧИКОВА ГІМНАСТИКА
1 – 2 – 3 – 4 – 5 – в хатці знову всі сидять.
11. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ , МЕТИ УРОКУ
- Що ми очікуємо від уроку ?
ГАРНОГО НАСТРОЮ ВЕСЕЛИХ ІГОР НОВИХ ЗНАНЬ
ВПРАВА « ОЧІКУВАННЯ»
ГАРНИХ ОЦІНОК РОБОТА В ГРУПАХ ВИСЛОВЛЮВАТИ СВОЇ ДУМКИ
На уроці щось нове треба нам узнати,
Багато цікавого запам ятати.
Тож будьте уважні, зберіться з думками,
Ось тема уроку. Вона перед вами.
Щоб про ІМЕННИК все знати, починаймо працювати.
Сьогодні у нас урок- гра « Щасливий випадок «. Будемо працювати по групам.
Правило гри: правильна відповідь : 2 очка.
Право першого ходу визначаємо найшвидшою відповіддю на питання.
Іменник- від слова « ім я», предмети всі називає.
Істоти- хто?, неістота – що?
Отак він про них запитає.
Право першого ходу надається групі------------------------
111. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
1 ГЕЙМ. ГЕЙМ УСНИХ ВІДПОВІДЕЙ
Якщо це прізвище, ім я, чи назва міста, чи села,
А також гір, річок, країн – це власні назви, зрозумів ?
З великої букви пиши іменники власні завжди.
Загальні – з малої напишем, наприклад: вулиця, селище, місто.
Завдання всім групам:
1. Утворіть спільнокореневі іменники від поданих прикметників.
Смішний-/ сміх/, лінивий-/ лінь/. Мелодійний-/ мелодія/, давній-/ давнина/, чуйний-/ чуйність/
Красивий-/ краса/, турботливий-/ турбота/, пісенний-/ пісня/, засушливий-/ засуха/, радісний-/ радість/. На яке питання відповідають ці іменники? / що?/
ВИСНОВОК : від прикметників можна утворити спільнокореневі іменники.
/ коса, роса, рак, дар, пар, сад, пас, крос/ / око, молоко, лом, люк, плюс, молю/
СИТЛ/ ЛИСТ/- ВІДПОВІДАЄ НА ПИТАННЯ/ЩО?/
БОСАКА / СОБАКА/- ВІДПОВІДАЄ НА ПИТАННЯ / ХТО?/
ЕДАРАС / АДРЕСА/- ВІДПОВІДАЄ НА ПИТАННЯ /ЩО?/
РОСЯПО / ПОРОСЯ/- ВІДПОВІДАЄ НА ПИТАННЯ /ХТО?/
Велике діло- називати речі./ За Д. Білоусом/
І пропонує вам завдання: « впіймайте» слово, яке відповідає на питання що?оплесками:
дім, дуб, шахтар, лікар, море, гроза, ховрах, стіл, парта, лікар, вчитель, школа, слон, ведмідь, сіно, роса, хлопець, нога, коліно, корівка.
Донецьк, Київ, Харків- міста.
Дніпро, Десна, Дністер- ріки.
Тетяна, Оленка, Сергійко- імена.
Мордовцева, Ісаєнко, Шепітько- прізвища.
ІУ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
ДРУГИЙ ГЕЙМ. ГЕЙМ ВИКОНАННЯ ПИСЬМОВИХ ЗАВДАНЬ
КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА
Щоб слова і букви правильно писати, хвилинку каліграфії треба починати.
-3- Яка охойна, симпатична хвилинка ця каліграфічна!
Зошит швидко розгортайте, ручку правильно тримайте.
За осанкою всі стежте, з чистотою всі дружіть.
На « відмінно» напишіть.
Я знаю частину мови- іменник. Іменик називає предмет.
ПРОБЛЕМНА СИТУАЦІЯ
ХЛОПЧИК ДІВЧИНКА ДИТЯТКО
/ Хлопчик гарний, дівчинка гарна, дитятко гарне/
ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
/ Гарний день, ліс, хлопець, зошит/
ВИСНОВОК : іменники бувають чоловічого, жіночого, середнього роду/
Іменники мають рід, визначати його вчись.
Як додаси « мій» і «він»- чоловічий буде рід.
А жіночий, дуже просто :» моя»,» вона»: мама, ложка.
« Моє»,»воно»_ це середній: поле, сонечко і небо.
РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ПРАВИЛОМ.
ЖІНОЧИЙ РІД - ВОНА, МОЯ : МАТИ, СІЛЬ, ЗЕМЛЯ ТВОЯ.
ЧОЛОВІЧИЙ РІД- ВІН , МІЙ : стіл, портфель, диван і бій.
СЕРЕДНІЙ РІД- МОЄ, ВОНО : поле , озеро й вікно.
ДИКТАНТ- АНАЛОГІЯ. РОБОТА З СИГНАЛЬНИМИ КАРТКАМИ «Ж.Р.» « Ч.Р.» « С.Р.»
П є-..., сьогодні-.., йорж-.., Сашко-.., Піски-...., Айдар-..., Луганськ-..., читати-...
ЗАПИСАТИ ВЛАСНІ ІМЕННИКИ:
Шевченко, місто, село, учень, Мар янка, січень, Дніпро, місяць, карпати.
ЗАПИСАТИ ІМЕННИКИ, ЩО ПОЗНАЧАЮТЬ ІСТОТИ.
Космонавт, пшениця, шахтар, учениця, кукурудза, бджода, ведмідь, верба, джміль, черешня, дятел, фіалка.
-4-
ГРА « ЗАКІНЧИ ФРАЗЕОЛОГІЗМИ»
Вказати рід іменників. Визначити частину мови.
ГРА « ПЕРЕКЛАДАЧІ»
Перекладіть з російської мови. Вкажіть частину мови. Визначіть рід іменників.
Доска/ дошка- іменник жіночого роду/, место, красный, дежурить.
ГРА « ДОБАВЛЯНОЧКА»
Хто? І ЩО? Як дві руки у матусі- мови.
З ними воду п ють пташки, сіно їсть корова.
Хто? І ЩО? Це два брати, і нема секретів
В тім,що вказують вони на слова – предмети.
Для людини і тварини найдорожче- це /хто?/ / дитина/Якого роду це слово?/ жіночого/
Для корови- це /хто?/ / телятко/.Якого роду це слово ?/ середнього/
Для кози-/ козенятко/,для вівці-/ ягнятко/, свинці любе-/ поросятко/, а для курки це-/ курчатко/.
Краще в світі немовлятко !
СЛОВНИКОВА РОБОТА
Запишіть відгадки і запам ятайте їх написання.
У. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Визначення роду іменників./ впр. 50/
2. Утворення споріднених іменників різного роду.
Кіт- / кішка, кошенятко/
Ведмідь-/ ведмедиця, ведмежа/
Лис-/ лисиця, лисеня/
Заєць-/ зайчиха, зайченя/
Вовк-/ вовчиця, вовченя/
У1.ПІДСУМОК УРОКУ
ГРА- АУКЦІОН» ЩО ЦЕ ?»- стіл, диван, шафа..В цьому слові../букв, звуків, частина мови, складів, наголос падає на.., можна перенести так.., відповідає на питання, має такий рід../
У11. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Впр. 51 с. 24 правило с. 33