Полігас В.
Урок - літературна гра
«Щасливий випадок»
(сторінками життя й творчості Кобзаря)
9 клас
Мета: Поглибити й узагальнити знання учнів про життя та творчість Т.Г.Шевченка, повторити теорію літератури; формувати в дітей уміння висловлюватися зіставляти погляди та робити висновки, уміти відстоювати власну думку; розвивати в дітей творчі здібності, образне мислення; виховувати любов до художнього слова.
Епіграф:
Життя нашого поета таке дивне,
що, слухаючи про нього, можна
було б сказати, що це – легенда…
С.Васильченко
Хід уроку
I.Організаційний момент
1. – Привітання учителем дітей.
2. – Учитель оголошує форму уроку (гра), говорить про умови гри:
1. Команда – 5-6 чоловік.
2. Назва команди (близька до літературної)
3. Девіз
3. – Оголошення складу журі (учителі - словесники).
II. Привітання команд.
(1-3 бали – за назву команди, 1-3 бали – за оригінальність девізу)
III. I конкурс «Далі» (max 14 балів)
Питання I команді:
(балада)
(епічний твір).
(1000 штук)
(поділ на колії, саджали на коли, зброя селян - коли)
(П.Куліш)
(жебрак біля кобзаря, поводир)
(із тюркського «гнати», турбувати когось).
(Шафарик – діяч чеського національного руху
проти німецького панування).
(військово-політичні об’єднання поляків, яких
кидали на придушення селянських повстань)
(«Три літа»)
( бо отримує не золоті, а три срібні медалі)
Питання II команді:
(Петербург, Україна, Сибір)
(Брюлов малює портрет Жуковського,
кошти від якого віддано за волю Шевченка)
(Шевченко хотів показати зрілі думки,
це код досконалості й вік Христа)
(Німеччина)
(подорож на Україну в 1843)
(журі оголошує результати I конкурсу).
IV. II конкурс «Події, події, події».
Картка№1
№ |
Подія |
Дата |
1. |
У скільки років Т.Шевченко стає сиротою? |
В 11 років |
2. |
Рік вступу до Академії Мистецтв |
1838 році |
3. |
У який період відбував покарання Т.Шевченко в Орській Фортеці? |
1847-1850р.р. |
4. |
Рік написання поеми «Гайдамаки» |
1841р |
5. |
Який період із життя чехів у часі (назвати століття чи роки) Шевченко зобразив у поемі «Єретик»? |
15 століття |
6. |
Якими роками датується цикл віршів «Три літа»? |
1843-1847р.р. |
7. |
Через який час прах Шевченка було переведено на Україну на Чернечу гору? |
Через 2 місяці, 22 травня |
Картка№2
№ |
Подія |
Дата |
1. |
Роки життя Т.Г.Шевченка |
1814-1861 |
2. |
У якому році вперше заарештували Шевченка? |
1847р |
3. |
Роки видання 1-го і 2-го видання «Кобзаря» |
1840р, 1860р. |
4. |
Новопетрівська фортеця, що на півострові Мангишлак,- наступне місце покарання Шевченка. Назвіть роки перебування його в цій фортеці? |
1850-1857р.р. |
5. |
Рік написання «Катерини»? |
1838р. |
6. |
Рік викупу Т.Шевченка із кріпацтва |
1838р |
7. |
Коли втретє й востаннє Шевченко побував на Україні? |
1859р. |
(судді оцінюють конкурс «Події». (max 7 балів)
V. Літературна хвилинка
- читання напам’ять монологу Катерини (із поеми «Катерина»)
VI.Конкурс «НЛО»
Учитель: Вивчаючи творчість Кобзаря, ми з вами зіштовхнулися з великою кількістю персонажів. Їх кількість незлічена. Їх долі вражають, їх почуття, їх вчинки здатні зачепити найтонші струни наших сердець. Тож давайте зараз й спробуємо відгадати їх за цитатою. Отже, наступний конкурс – «НЛО» - неопізнаний літературний об’єкт. Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал, максимально для своєї команди ви можете отримати 4 балів.
Команді №1
1.Аспиде неситний!
Що ти зробив з козаками?
Болота засипав
Благородними костями;
Поставив столицю
На їх трупах катованих! (ПетроI)
2.А хто ж мою голівоньку
Без тебе сховає?
Хто заплаче надо мною,
Як рідна дитина?
Хто посадить на могилі
Червону калину? (Мати Катерини)
3.А він – страшно глянуть –
по три, по чотири
так і кладе…. (Ярема Галайда)
4.Там дівчина ходить
Й сама не зна,
Що такеє робить
Вона все ходить, з уст ні пари
Широкий Дніпр не гомонить.
Аж гульк, із Дніпра повиринали малі діти… (Причинна)
Команді №2
1.Аж ось і вони розчинились.
Неначе з барлоги,
Медвідь виліз ледве – ледве
Переносить ноги.
Та одутий, аж посинів. (цар МиколаII)
2.Отак у келії правдивий,
він думав розірвать
окови адові! і диво,
Святеє диво показать
Очам незрячим. «Поборюсь…» (Ян Гус)
3.За що вони мене люблять?
За що поважають?
О боже мій милосердний,
Може, вони знають
Може, вони догадались… (Ганна – про себе)
4.За горами, хмарою повиті,
Засіяні горем, кров’ю политі.
Споконвіку його там орел карає
Що день Божий добрі ребра й
серце розбиває. (Прометей)
VII. Конкурс «Продовж фразу»
Завдання: закінчити уривок із поезії Т.Шевченка,указати назву твору.
(за кожне завдання 1-бал).
Команді №1.
1.Було колись, в неділю, закривши мінею…,
Батько діда просить, щоб той розказав
Про …. (Коліївщину). «Гайдамаки».
2.Летим, дивлюся, аж …
….. (світає, соловейко в темнім гаї сонце зустрічає). «Сон»
3.Лечу, передомною сніг біліє.
Кругом бори і болота.
Вас, вороги, я вже не чую,
Один собі в снігу спочину,
аж слухаю - …. (загули кайдани під землею). «Сон»
4.Прости мене, Марку,
Прости мене, я караюсь
весь вік в чужій хаті…..
прости мене, мій синку!
Я…. Я - …… (твоя мати). «Наймичка»
Команді №2
1.Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива,
Додому верби гне високі,
………………..(горами хвилю підійма) «Причинна»
2.Сини мої, гайдамаки!
Світ широкий, воля –
Ідіть, сини, погуляйте,
…….. (пошукайте волі). «Гайдамаки»
3.Гомоніла Україна,
Довго гомоніла,
Довго, довго кров степами
……… (текла-червоніла). «Гайдамаки»
4. І мене в сім’ї великій,
В сім’ї вольній, новій
………………….(не забудьте пам’янути)
………………… (незлим, тихим словом) «Заповіт»
(журі оголошує результати конкурсу «Продовж фразу»)
VIII. Літературна хвилинка
учениця читає напам’ять інтимну лірику Шевченка
IX. Конкурс «Ти мені – я тобі».
Це домашнє завдання команд. Заздалегідь кожна з них повинна була підготувати по 3 питання своїм опонентам. Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал. За оригінальність запитання журі додатково дає 2 бали.
X. Конкурс «Ребус»
Останнє завдання – на картці. Відгадайте, які рядки і з якої поезії заховані в даному ребусі.
Команда №1
Ютьб пирог; цьсямі дихость,
Як і шерпе дивхос…
мане чіСі, пав про і йот,
Хот свмі ховорвидве. («До Основ’яненка»)
Команда№2
Онди пийліс, гидруй ривкий,
А тійтре байтигор.
лишЙ в вотобуС роп надаБог
рянаМим тиваспі. («Великий льох»)
XI. Підсумок гри. Рефлексія.
Учні висловлюють (по черзі) думку з приводу того, що дала їм ця гра, які почуття охоплювали під час кожного конкурсу.
XII. Домашнє завдання.
Підготувати до наступного уроку усний твір на тему «Чим для мене цікавий Т.Г.Шевченко?»