Урок-гра " Великі хімічні перегони "

Про матеріал
Дана гра сприяє розширенню кругозору учнів,розвиває вміння використовувати наявні теоретичні знання з предмета за нових умов,розвиває навички спільної діяльності з іншими учнями,формує мовну культуру учнів.
Перегляд файлу

 

Урок-гра

Великі хімічні перегони

 

Мета:в цікавій формі провести гру з учнями, сприяти розширенню кругозору учнів,розвивати вміння використовувати наявні теоретичні знання з предмета за нових умов,розвивати навички  спільної діяльності з іншими учнями,формувати мовну культуру  учнів.

Тип уроку:гра

Форма уроку:урок гра

Обладнання:періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва,таблиця розчинності основ,кислот,солей.

 

 

Хід уроку-гри

1  Оргагізаційний етап

2. Актуалізація опорних знань учнів.

 

Ми раді вітати дорогих гостей які прибули до нас. І запрошуємо на урок –гру «Великі хімічні перегони».

Участь приймають учні 7-9  кл. Кожна команда має представити себе:сказати назву та девіз

І Конкурс   Привітання командами один одного.

    

Девіз атомів

 

Ми команда неподільних

Нас придумали латини

Атом нині необхідний

Для вкраїнської людини

 

 

 

 

 

  Девіз молекул

 

Ми молекули завзяті

З нас збудований весь світ

Вас вітаємо на святі

Атомам ми шлем привіт

 

 

 

Конкурс I «Розминка»

 

 

Кожній команді ставляться запитання. Час на відповіді - 2 хв. Кожна правильна відповідь оцінюється одним балом.

1 Вода у твердому стані (лід)

2 Обєм 1 г/моль газу в нормальних (стандартних) умовах (22,4л.)

3 У якому році відкритий періодичний закон (1869)

4 Найлегший метал (Літій)

5 Позитивно заряджений іон (катіон)

6 Назви хім. елементів, які походять від частин світу(Європій, Америцій)

7 Яка масова частка води в організмі людини (65-70%)

8 Кількість груп у періодичній системі (8)

9 Найпоширеніший елемент у повітрі(нітроген)

10 Розпад речовини на іони (електролітична дисоціація)

11 Формула сульфатної кислоти (Н2SO4)

12 Одиниця виміру кількості речовини (моль)

13 Метал, який у звичайних умовах є рідиною (ртуть)

14 Яку кислоту можна знайти в шлунку? (хлоридна)

15 Елемент з порядковим номером 1 (гідроген)

16 Формула крейди (карбонат кальцію)

17 Формула нітратної кислоти (HNO3)

18 Негативно заряджені йони (аніони)

19 Хімічні реакції, що відбуваються за участю каталізаторів (каталітичні)

20 Хімічно неподільна частка речовини (атом)

21 Газ безбарвний і без запаху, але при пропусканні через нього електричного струму набуває характерного запаху.(кисень)

22 Негорюча речовина , а її гасять.(негашене вапно,  Ca O + H2O = Ca(OH)2)

23 Кількість рядів у періодичній системі (10)

Конкурс ІІ «Відгадай вченого»

1) Розподіліть речовини, формули яких наведено в таблиці по класах. Із літер,у випадку правильної відповіді, отримаєте прізвище відомого російського хіміка.(відповідь)

 

формули

оксиди

кислоти

основи

солі

К2О

м

а

ш

а

Н2СО3

п

е

т

р

Р2О5

н

и

м

с

CuSO4

к

о

Л

д

Ca(OH)2

б

р

Е

н

Fe(NO )3

а

н

К

л

SO2

є

л

И

н

H3PO4

 

н

є

з

с

Na3PO4

ч

п

ф

в

 

 

 

 

 

Конкурс ІІІ

Гра «Розсипані словосполучення»   

До слова з лівої колонки знайдіть відповідне слово з правої колонки, щоб в результаті утворилося логічно завершене словосполучення.

1 ОКСИД

А) НЕЙТРАЛІЗАЦІЇ

2 КИСЛОТА

Б)НАТРІЙ

3 СІЛЬ

В) АВОГАДРО

4 РЕАКЦІЯ

Г) КИСЛОТНИЙ

5 МЕТАЛ

Д) ОБЄМ

6 НЕМЕТАЛ

Е) ОКСИГЕНОВМІСНА

7 МОЛЯРНИЙ

Є) ЗБЕРЕЖЕННЯ МАСИ РЕЧОВИНИ

8 ЧИСЛО

Ж) КИСЛА

9 ЗАКОН

З) РЕЧОВИНА

10 КІЛЬКІСТЬ

И) НІТРОГЕН

 

 

Конкус ІV «Молоко»

Запропонуйте не менше трьох способів отримання молока»,

тобто різних нерозчинних солей білого кольору. Напишіть рівняння реакцій.

Відповідь:Для отримання нерозчинних солей білого кольору можна взяти такі розчини:натрій хлориду й арґентум нітрату;барій хлориду і натрій сульфату;кальцій хлориду і натрій карбонату. Зливають ці розчини попарно в хімічні стакани. У кожному з них утворюється «молоко».

 

NaCI+AgNO3=AgCI↓ +NaNO3

                         білий

                          колір

 

                                                                                                                                                        Na2SO4+BaCI2=BaSO4↓ +2NaCI 

                             білий

                              колір

 

Na2CO3+CaCI2=CaCO3↓+2NaCI

                               білий

                                колір

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Конкус V Лабіринти

«Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва»

Перед вами  формули хім. речовин. Пройдіть шлях, починаючи з верхнього лівого прямокутника,на якому написано «Старт» і закінчуючи правим нижнім прямокутником, де зазначено «Фініш». Виграшний шлях складають елементи, що знаходяться  в одному періоді Періодичної системи хім. елементів Д. І. Менделєєва.

 

старт

Ti

Rb

As

Fe

Be

Zn

Ca

Si

Mn

B

Cu

Ag

Al

фініш

 

 

 

 

 

 

 

Лабіринти

«Відносні молекулярні маси» Перед вами  - прямокутники, в яких вписано формули хім. речовин. Пройдіть шлях, починаючи з верхнього лівого прямокутника,на якому написано «Старт» і закінчуючи правим нижнім прямокутником, де зазначено «Фініш» При цьому сума відносних молекулярних мас речовин, вписаних у прямокутники, на виграшному шляху повинна дорівнювати 605.

 

 

п

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Конкурс VI «Завершити рівняння»

Напишіть рівняння  NaOH запропонованими в схемі речовинами, де це можливо.

 

 

 

1     H2S       +                                            +      SO3           5

 

2     P2O5     +                                             +      CaO         6

                                       NaOH

3     HBr       +                                           +      AlCl3        7

 

4     SiO2      +                                           +    H3PO4        8

 

 

 

 

 

Напишіть рівняння (де це можливо), з допомогою яких можна одержати речовини, запропоновані в схемі, маючи як вихідну речовину Ca(OH)2

 

 

1     CaBr2    +                                        +     CaSO4 5

   

2     CaCO3   +                                        +   Ca3(PO4)2 6

       Ca(OH)2

3     CaF2      +                                  + CaO 7

 

4      CaS       +                                    +CaCl2 8

 

 

 

Конкус VII «Хімічний рисунок»

Художники від кожної команди отримують картку на якій намальовано символ хімічного елемента. Художнику необхідно створити сюжет малюнку,на якому має бути зображений предмет,до складу якого входить запропонований хімічний елемент. Інші гравці команди за малюнком повинні визначити,який саме хімічний елемент «зашифровано».

Учасникам можна запропонувати  такі хімічні елементи:

Меркурій(термометр),Флор(зубна паста),Фосфор(сірники),

Карбон(олівець).

 

Конкус VIII «Хімія і «сюрприз»

Відгадайте загадки і метаграми:

1

Я з металами стою,

Хоч м’який, мов масло.

Жовтим полум’ям горю

Й довго не погасну.

Я поширений у соді,

Склі й кухонній солі.(натрій)

 

2

 На полі родився, на заводі зварився, у воді розчинився. Що це? (цукор)

 

3

У вільному вигляді всіх убиває,

А якщо зв’язати – в їжу потрапляє

Якщо ми «Л» у нього забираємо,

То всі разом пісню заспіваємо. (Хлор-хор).

 

4

З «К» активний я метал

З «г» я дуже легкий газ.

Щоби упізнав ти нас,

Заглянь в систему іще раз.(Калій -  Галій)

 

5

В таблиці я відомий елемент,

Та літеру зміни з одного боку,

Переконаєшся в один момент,

Що я не елемент вже, а протока. (Фосфор - Босфор)

 

6

Там, де «З» мене цінують

Я – коштовний елемент

«З» на «Д» перейменують

Я – теслярський інструмент. (Золото - Долото)

 

 

Конкус IX «Пізнайте нас!»

 Як змінюється колір індикаторів під дією лугів?

 

 

Метилоранж + NaOH

 


Лакмус + NaOH

 

 

Фенолфталеїн + NaOH 

 

Конкус X «Здійсніть перетворення»

 

Al Al2O3 Al2 (SO4)3 Al(OH)3 Al2O3

 

 

 

 

 

Конкус XI «Артистичний етюд»

 

Артисти з кожної команди отримують прислів’я або

приказку,в якій згадуються хімічні речовини. Артист повинен без слів зобразити цей вислів так,щоб команда могла його «впізнати». 

 Можливі варіанти приказок і прислів’їв.

Куй залізо,поки не згасло.

Під лежачий камінь і вода не біжить. 

 

 

 

 

Конкус XІІ «Розв’яжіть задачу»

Кожна команду розв’язує задачі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Конкус XIIІ «Хімічний кросворд»

У зафарбованому стовпчику – прізвище вченого, який запропонував сучасну хімічну символіку. По горизонталі – назви елементів.

 

1

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

1 Елемент, сполука якого використовується в медицині під час діагностики шлункових захворювань

2 Елемент, названий на честь європейської країни.

3 За звичайних умов єдиний рідкий метал

4 Ізотопи цього елемента забруднюють навколишнє середовище після аварії на ЧАЕС.

5 До назви елемента входить назва частини світу.

6 Дорогоцінний метал, один з перших відомих людям

7 «Метал війни»

8 Так називається планета і радіоактивний елемент

9 Назва елемента, з атомів якого складається речовина, яка використовується у виробництві сірників.

 

                           

Реклама хімії

 

 

Важко навіть уявити,

Як без хімії прожити?!

Чистить, миє і годує,

Живить, травить і лікує.

 

Грішне тіло прикриває,

На городі помагає:

Щоб родили помідори,

Ми під них підсиплем добрив.

 

Як природа збій дала,

Скоригується краса:

Там підмажем, підфарбуєм,

Що не треба – затушуєм.

 

Є косметика у нас-

Станеш ти красуня враз!

Посуд, меблі і тканини –

Це хімічні речовини.

 

І повітря і вода:

Взагалі природа вся!

Хімію вивчай охоче-

І в халепу ти не вскочиш.

 

Будеш знать про неї все,

Вона користь принесе!

 

 

 

 

 

Підбиття підсумків

Нагородження переможців

Завершальне слово вчителя

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оціночна картка

конкурси

 

 

Назва команди

Розминка

Відгадай вченого

Розсипані словосполу-

чення

Молоко

Лабіринти

Завершити рівняння

 

1

Атом

 

 

 

 

 

 

 

2

Молекула

 

 

 

 

 

 

 

 

Кількість

Балів

За конкурс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

конкурси

 

 

Назва команди

Хім. рисунок

Хімія і сюрприз

Пізнайте

нас

Здійсніть перетворення

Артист

етюд

Розвяжіть

задачу

Хімічний

кросворд

1

Атом

 

 

 

 

 

 

 

2

Молекула

 

 

 

 

 

 

 

 

Кількість

Балів

За конкурс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Меркурій (термометр)                                         

 

Флуор

(зубна паста)

 

Карбон

(олівець)

 

Фосфор

(сірники)

                      4а)Напишіть рівняння (де це можливо), з допомогою яких можна одержати речовини, запропоновані в схемі, маючи як вихідну речовину Ca(OH)2

 

 

1     CaBr2    +                                        +     CaSO4 5

   

2     CaCO3   +                                        +   Ca3(PO4)2 6

       Ca(OH)2

3     CaF2      +                                  + CaO 7

 

4      CaS       +                                    +CaCl2 8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3б)ГРА «Розсипані словосполучення»     

До слова з лівої колонки знайдіть відповідне слово з правої колонки, щоб в результаті утворилося логічно завершене словосполучення.

 

1 таблиця

А) МАЛИЙ

2 підгрупа

Б) НАТРІЙ

3 період

В) Менделєєв Д.І.

4 галоген

Г) АТОМНА

5 лужний метал

Д) БАРІЙ

6 йонна

Е) ЗВ'ЯЗОК

7 кристалічна гратка

Є) ГОЛОВНА

8 лужноземельний метал

Ж) МЕТАЛ

9 корозія

З)  ХЛОР

10 інертний газ

И) АРГОН

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

doc
Пов’язані теми
Хімія, Позакласні заходи
Додано
13 січня 2020
Переглядів
1591
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку