Урок має інтерактивні вправи. Діти навчаються у грі, що підвищує пізнавальний інтерес до вивчення грамоти.
Приділяється увага розвитку артикуляційного апарату, уваги, дрібної моторики. Дібрано цікаву фізхвилинку.
Урок-гра з читання в 1-му класі
(букварний період)
Тема: Звуки [н],[н’]. Позначення буквами Н,н
Мета :
познайомити дітей із звуками [н],[н’],буквами Н н, учити виділяти звуки у словах, підбирати слова із звуками [н],[н’],
вчити читати склади і слова з буквою н, вчити писати друковану Н н ;
розвивати артикуляційний апарат, увагу, дрібну моторику;
виховувати пізнавальний інтерес до навчання грамоти.
Тип уроку: засвоєння нових знань. Урок-гра.
Обладнання:
набір «Алфавіт в малюнках», картка з друкованою буквою Н н, магнітні букви на дошку, з яких складається Місто букв, зображення Незнайки, зображення норки, звукові схеми на кожного, експандери на кожного, пластилін з дощечками на кожного.
Форми роботи:
фронтальна, індивідуальна, парна
Методи роботи:
словесні, наочні, практичні, ігрові.
Хід уроку
1. Організація класу. Настрій на роботу
Стали , дітки, підтягнулись
Одне одному всміхнулись.
На урок старання не забудьте взяти
Сіли всі рівненько,
Починаймо працювати.
-Діти, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
2.Актуалізація опорних знань.
-Діти, до нас на урок завітав Незнайко (зображення на дошці). Він хоче перевірити, як ви знаєте букви. Прочитайте вивчені букви :
(на дошці написано букви А,О, У, Ю, Я, М, в напису яких не вистачає якогось елементу )
-Діти ,що трапилось? Буквоїд з’їв частини букв!
Давайте допишемо букви.(Діти дописують і читають) .
-Чому букви А О У Ю Я стоять в одному ряду, а буква М окремо?
(це букви голосних звуків, а буква М - приголосного звука ).
3. Вивчення нового матеріалу
1.Оголошення теми і плану уроку
- Незнайко теж вивчає букви. Подивіться, він написав нам своє ім’я:
ез айко
- Діти, Буквоїд добрався і сюди. Він поверне букву в ім’я, якщо ми виконаємо його завдання (на дошці відкриваються завдання – план роботи, виконаний графічними символами)
2. Спостереження над звуками [н],[н’]
а) робота зі скоромовкою :
Норці не потрібна нірка
Носить норка теплу шкірку
Учні промовляють скоромовку разом, пришвидшуючи темп. Одночасно з промовлянням ритмічно стискають експандер, укріплюючи дрібні м’язи руки.
Потім скоромовку промовляють хлопці, потім – дівчата, нарешті- окремі учні.
- Діти, назвіть слова, в яких ви зустріли звуки [н],[н’] ?
(нірка, норка, носить)
- Що означають слова нірка, норка?
(Учні знайомляться з зображенням норки, отримують корисну інформацію про цього звіра)
б) звуко-буквенний аналіз слів
норка нірка
(Один учень робить звуко-буквенний аналіз слів на дошці, всі останні- на парті, використовуючи звукові схеми на кожного)
-Якою буквою позначимо на письмі звуки [н],[н’]?
в) характеристика звуків [н],[н’] ,
поселення букви н в Місто букв на дошці
3.Знайомство з буквою Н н
-Діти, зверніть увагу на картку з буквою Н н. Послухайте вірш про неї :
Буква " ен " , немов драбинка
Палки дві і перетинка.
4.Діти, на що схожа буква н? (відповіді дітей)
4.Фізпауза
Зобразити букву Н головою , плечима, коліном.
Зробити букву Н у парі.
5.Закріплення вивченого матеріалу
1.Робота у зошиті з друкованою основою:
прописати букви Н н, дописати букви
2.Робота по Букварю ст.34
а) розшифруйте звукові схеми. Де стоїть звук н?
б) читання стовпчиків складів;
в) читання речень
3. Фізпауза для очей
4. Розширення словникового запасу
а) робота по таблиці «Алфавіт в малюнках»
б) гра на увагу «Впіймай слово зі звуком [н],[н’]» :
ніс, машина, квіти, ніч, кінь, клас, осінь
в) гра «Мікрофон»: ланцюжком назвати по одному слову зі звуками [н],[н’]
5.Розвиток зв’язного мовлення
Учні діляться на групи.
Завдання: скласти речення з такими словами
6. Розвиток дрібної моторики.
Зробити букву н з пластиліну.
(Діти роблять виставку робіт у куточку творчості)
7. Підсумок уроку. Рефлексія.
-Які звуки сьогодні вивчали?Дайте їм характеристику.
-Якою буквою вони позначаються на письмі?
Напишіть її з заплющеними очима.
- Діти, ви дуже гарно працювали і виконали всі завдання, тому Буквоїд повернув Незнайкові букву н в його імені! Всі молодці!
(на дошці в імені Незнайко з’являється буква н)